22.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaModifiyeDownpipe Nedir? Ne İşe Yarar?

Downpipe Nedir? Ne İşe Yarar?

Downpipe Nedir?

Downpipe nedir sorusuna gelin birlikte cevap arayalım. Son yıllarda araçlarda gelişen elektronik sistemler sonrasında sektörde bilinen adıyla downpipe, genel olarak Turbo sistemine sahip araçların egzoz sisteminde turbo ile katalitik konvertör sistemini birleştirmek amacıyla kullanılan borunun ismidir.

Günümüzde otomotiv firmaları, ürettikleri araçların egzoz sistemlerini mümkün olduğu kadar ucuz, kolay ve özensiz imal eder ve performans kayıplarını ne yazık ki pek önemsemezler.

Bu yüzden egzoz sistemlerinde genel anlamda çok sayıda kavis ve büküm bulunur. Kavis ve bükümler, aracın egzoz gaz çıkışını yavaşlattığından turbo sistemini sınırlandırır ve buna bağlı olarak da bazı sorunlar ortaya çıkar.


Downpipe Ne İşe Yarar?

Downpipe, kısaca üzerinde emisyonları düşürmek maksadı ile katalitik konvektör yanmamış yakıtları tepkimeye sokarak zararsız hale getirir. Katalizörler, çok petekli ve kapalı bir yapıya sahip oldukları için susturucu görevi görerek sesi azaltırlar.

Gazların sıkışmasına neden olduğundan rahat akış sağlanamaz bu nedenle geri basınç oluşturur. Özellikle yüksek devir çevirirken oluşan gaz akışının engellemesi performansta düşüş meydana getirir.

Kayıpların önüne geçmek için katalitik konvertörün iptali (Kat iptali) yapılabilir ve gaz akışı sonrasında performansa direk etki ederek düşüş gerçekleştirir. Downpipe ne işe yarar sorusunun cevabı tam olarak budur.


Downpipe Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Downpipe fiyatları 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Verilen paranın hakkını da fazlası ile teslim ediyor. Downpipe sayesinde;

  • Rahat bir gaz akışı sağlanır. Bu sayede turbonun daha kısa sürede demirlenmesine yardımcı olur ve size turbo arızasından kurtarır.
  • Mümkün olduğu kadar az kavis ve büküme sahip olarak imal edilir, eski sistemler gibi değildir.
  • Aracınız için beygir gücü ve tork kuvveti kazandırır. Bu sayede de sürüş keyfiniz artar.
  • Yakıt ekonomisine katkı sağlar.
  • Performans odaklı chip tuning işlemi sonrası fayda sağlanmaktadır.

Downpipe Yasak mı?

Peki downpipe yasak mı? Doğrudan downpipe uygulamasını hedef alan yasal bir kısıtlama olmamasının yanı sıra, araçların mekanik işleyişlerine yapılan müdahaleler genel olarak ruhsata işlenmedikleri için yasak statünde geçer.

Bunun yanı sıra downpipe, gerek çıkardığı duman açısından gerekse neden olduğu yüksek gürültü nedeni ile çevrede bulunanları son derece rahatsız edebilir.

Araç performans sporları ile uğraşanların genelde tercih ettiği sistem günden güne yayılarak sokaklarda gezinen araçlarda bile sıkça görüşmeye başladı.

Her şeyden önce aracınızın üretimi dışında sonradan ilave edilen bir sistem olduğundan, aracınızın diğer ayarlarına da güncelleyip revize etmeniz gerekebilir.


Downpipe Muayeneden Geçer mi?

Son olarak peki bu downpipe muayeneden geçer mi sorularını duyar gibiyiz. Her şey iyi hoş güzeli tabi ki olayın birde muayene kısmı var. Malumuz, muayene istasyonları harici donanımlara çok sıcak bakmıyor. Downpipe işleminde montajlanan borunun çapı araçtan araca değişim göstermekte 2002 yılından beri downpipe işlemi yapılmaktadır.

Fakat muayene istasyonları egzoz sistemleri üzerindeki hassaslığı nedeniyle aracınıza uygunluk vermez. Ağır kusurlu olarak geri dönersiniz, muayeneden geçmek için söktürüp; muayeneden sonra taktırmanızı tavsiye edebiliriz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -