23.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiDSG Şanzımanın Avantajları ve Dezavantajları

DSG Şanzımanın Avantajları ve Dezavantajları

DSG şanzımanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? DSG şanzıman nasıl çalışır ve ömrü ne kadar? DSG'nin açılımı nedir? Tümünü bu yazımızda sizler için inceledik, keyifli okumalar.

DSG Şanzımanın Çalışma Prensibi

DSG şanzıman, bilindiği üzere ilk olarak Volkswagen grubu ile kullanılmaya başlayan ve patenti yine kendilerinde olan bir şanzıman çeşididir. Açılımı ise ”Direct Shift Gearbox” olarak nitelendirilir. Baş harfleri baz alındığı zaman DSG açılımını görebiliyoruz. Türkçesi ise “Doğrudan Geçişli Vites Kutusu” anlamına gelmektedir.

DSG şanzımanın çalışma prensibinde, 6 veya 7 ileri çift kavramalı bir otomatik vites sistemi yatar. Birazdan konumuzda da bahsedeceğimiz üzere bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

DSG Şanzımanın Avantajları

 • Sürekli olarak güç aktarımı mevcuttur. Bu sebepten dolayısıyla turbo sistemi neredeyse maksimum verimlilikte çalışabilir.
 • Klasikleşmiş konvansiyonel otomatik şanzımanlara göre çok daha güçlü ve kararlı bir çalışma prensibi vardır. Bu da tork konvertörlü otomatik viteslere göre çok daha hızlı geçiş sunar.
 • Çift kavramadan bahsetmiştik. Bu sistemlerden birisi 1, 3 ve 5. vitesleri geçirirken diğer sistem 2, 4 ve 6. vitesi geçirmektedir. Bu durumun oluşturduğu etki, DSG şanzımanda hangi viteste olursanız olun bir sonraki vitese her zaman hazır olmanızı sağlar.
 • Çift kavrama sisteminin getirdiği artılardan birisi ise az önce bahsettiğimiz konunun akabinde, vites geçişlerinde yaşanan zaman kaybının minimum düzeyde tutulmuş olmasıdır.
 • Geleneksel tork konvertörlü otomatik vitesli araçlara göre DSG daha hızlı ve hafif olmasıyla bilinmektedir.
 • Devir ve turbonuzun performansının maksimum seviyelerde kalması, bununla beraber geleneksel otomatik viteslere göre yakıt ekonomisi sağlayabilmesi yine avantajlardan birisidir.
 • Vites geçişleri sırasında oldukça performanslı ve konforlu bir deneyim sunar. Modern araçlar dünyasında, spor araçlar veya makam araçlarında yine ağırlıklı olarak DSG şanzıman kullanılmaya başlanmıştır.
 • Manuel vitesli ve turbolu araçlarda vites değiştirirken konforu ve performansı stabil tutabilmek adına ayağı gazdan çekmek gerekmektedir. Bu durum güç dengesini bozmaktadır. DSG şanzımanda ise bu durum tam tersine işlemektedir. Turbonuzun maksimum verim vermesi amaçlanmıştır.

DSG Şanzımanın Dezavantajları

 • Bahsetmiş olduğumuz gibi DSG şanzımanın çalışma prensibi ile turbonuzun ve devrinizin performansın maksimize edilmesinin bir de dezavantajı vardır. Normal tork konvertörlü otomatik şanzımanların yağ ömürleri neredeyse 120.000 Km’lere kadar yol kat edebilirken, DSG şanzımanın yağ ömrünün 60.000 km’yi geçmemesi gerekir.
 • DSG şanzıman bulunan aracınıza; performansını daha da arttırmak için yapılan değişiklikler, aracın DSG şanzımanı arızası verme ihtimalini arttırır.
 • Bakımı iyi yapılmayan bir DSG şanzıman yine arıza verme ihtimali ile sizi karşı karşıya bırakabilir.
 • DSG şanzıman çok eski ve tamamen gelenekselleşmiş bir şanzıman çeşidi değildir. Bu yüzden yetkili servislerin dışında yapılan bakımlarda çok dikkatli olunması gerekmektedir.
 • DSG şanzımanın arıza giderme maliyetleri, geleneksel tork konvertörlü otomatik araçlara göre çok daha yüksektir.
 • Aracı park edeceğiniz yere ulaştırdıktan hemen sonra el frenini, vitesinizi park konumuna getirmeden önce çekmek, DSG şanzımanın ömrünü uzatabilmek için yapılabilecek adımlardan birisidir. Aksi halde DSG şanzıman arızası ihtimali artmış olacaktır.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -