12.6 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaMuayeneDüşük Huzmeli Far Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Düşük Huzmeli Far Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Düşük Huzmeli Far Muayeneden Geçer mi ? Düşük Huzmeli Far Ağır Kusur mu ? Tüm Detaylar Bu Yazıda!

Düşük Huzmeli Far Muayeneden Geçer mi?

Far huzmesinin yanlış ayarlanmış olması mevcut 2021 yasalarına göre muayene sırasında hafif kusur sayılmaktadır. Hafif kusurlar muayeneden geçmeye engel değildir. Farda çatlak, kısa devre , yetersiz aydınlatma gibi sorunlar yoksa muayeneden geçişte problem yaratmayacaktır. Standart halojen farların aydınlatma menzili yansıtıcılarla ayarlandığı için huzme sınırları kolayca sapabilmektedir.

Hassas cihazlarla yapılan ölçümlerde sürekli huzmenizin kusurlu çıkmasının sebebi bu olabilir. Xenon ve LED farlarda huzme sınırları net şekilde ayarlanabildiği için muayeneden kusursuz geçmesi muhtemeldir. Xenon farlara sahip aracınız muayeneden huzme kusuruyla geçtiyse far ayarının yapılmasını ihmal etmemenizi öneririz.

Xenon ve led farların huzme bozukluğu halojen farlara göre karşıdan gelen araçları daha ciddi boyutta rahatsız etmektedir.


Düşük Huzmeli Farın Cezası Var mı ?

Farların orijinal dışı beyaz, sarı olması; Xenon veya LED fara dönüştürülmesi ruhsata işlenmediği sürece cezaya tabidir.  Orijinal farların düşük ya da yüksek huzmeye sahip olması, ayarının bozulması ise cezaya tabi değildir. Fakat özellikle gece sürüşlerinde aydınlatma mesafesini azaltması sebebiyle risk teşkil etmekle beraber karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmesi sebebiyle tehlike arz etmektedir.

Bu sebeple her ne kadar cezaya tabi olmasa da far ayarsızlığının onarılmasını öneririz.


Düşük Huzmeli Far Nedir?

Farın aydınlattığı alana huzme adı verilmektedir. Aydınlatma sistemi mercekler ve yansıtıcılar sayesinde belirli alanlara yönlendirilecek şekilde ayarlanmıştır.

Xenon farlara sahip araçlarda aydınlatma mesafesinin alanı net çizgilerle görülebilmektedir. Sol farların aydınlatma mesafesi karşıdan gelen araçları rahatsız etmemek için düşürülmüştür. Huzmenin doğru ayarlanması görüş mesafesini oldukça etkilemektedir.

Huzme ayarının bozulması aydınlatma gücünün istenmeyen bölgelere yönlendirilmesine ve aydınlatılması gereken alanın karanlık kalmasına sebep olmaktadır. Özellikle gece sürüşlerinde ve yüksek hızlı sürüşlerde far huzmesinin doğru ayarlanmış olması büyük önem arz etmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle yeni nesil araçlarda far huzmesi otomatik olarak ayarlanabilmektedir. Aracınızda otomatik huzme ayarı bulunup bulunmadığını test etmek için kontak açıldıktan hemen sonra farların menzilini inceleyebilirsiniz.

Farlar açılır açılmaz yukarı ve aşağı hızlıca hareket ediyorsa otomatik far huzme ayarının gerçekleştiğini anlayabilirsiniz. Otomatik huzme ayarı yokuş iniş ve çıkışlarında, aracın hızındaki değişikliklerde aydınlatma merkezini otomatik olarak ayarladığından sürüş güvenliğine büyük katkı sağlamaktadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -