20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiEGR Valfi Nedir, Neden Tıkanır?

EGR Valfi Nedir, Neden Tıkanır?

Araçlarda kullanılan mekanik sistemler için birbirinden farklı birçok teknolojinin ve parçanın kullanıldığını görüyoruz. Bu sistemlerden ve en önemlilerinden birisi de EGR Valfi olarak öne çıkmaktadır.

Motor içerisinde yer alan ve olmazsa olmaz parçalardan biri olarak değerlendirebileceğimiz EGR Valfi, egzoz gazı için en önemli parçalardan birisidir. Tam tanım ile biraz daha detaylı olarak anlatım yapalım.

EGR Valfi; motora giren temiz hava ile çok az miktarda yanmış egzoz gazının karışımını sağlayarak, yanma odası içerisinde oksijenin azalmasını sağlar. Aynı zamanda sıcaklığın da düşürülmesi sağlanır. Tam olarak ne işe yaradığı konusunda ise bira daha detaylı bilgi vermek gerekiyor.

EGR Valfi, nitrojen oksitlerin ortaya çıkmasına neden olan aşırı yüksek yanma ısılarının düşmesini sağlar ve NOx emisyon değerlerinin düşürülmesine imkan verir.


EGR Valfi Neden Tıkanır?

Genelde kum ve kirden dolayı olmak üzere tıkanıklık meydana gelebilir. Kum ve külden kaynaklı olan tıkanıklıklar için temizleme yapılması gerekir. Bunun için parçanın sökülmesi de gerekebilir.


EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

EGR Valfi Tıkanması pek istenecek durumlardan biri değildir. Tıkanmanın gerçekleşmesi durumunda ilk olarak motorun performans değerlerinde düşüş ortaya çıkacaktır. Motorun performansının düşmesinin yanında araçların hiç çalışmaması da söz konusu olabilir.

Ayrıca yakıt tüketiminin artması ve yakıt tüketiminin düzensiz bir hale gelmesi de söz konusu olacaktır. Tüm bu aksilikler bir yana, motorda titreme yaşanabilir. Hatta bazı durumlarda aracın hiç çalışmaması gibi olumsuzluklar da yaşanabilir.


EGR Valfi Nasıl Temizlenir?

Sürücülerin merak ettiği noktalardan birisi de “ EGR Valfi Nasıl Temizlenir ? ” sorusu. Genelde tıkanma olmadan önce valfin temizlenmesi gerekebilir. Temizleme için ilk olarak parçanın sökülmesi gerekecektir.

Parçanın sökülmesinin ardından, özel bir kimyasal sıvı ile parçadaki tıkanıklıkların giderilmesi ve kumların temizlenmesi sağlanır. Kumların ya da tozların oluşturacağı tortunun bu şekilde temizlenmesi sağlanacak ve sonrasında ise parçanın iyi bir şekilde durulanması gerekecek. Sonrasında parçanın yeniden yerine takılması gerekiyor.


EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arızanın anlaşılması noktasında birçok belirtiyi değerlendirmeniz mümkün. Özellikler aracınızın verdiği tepkilerden çok rahat bir şekilde sorunun yaşanıp yaşanmadığını öğrenebilirsiniz. İlk olarak aracınızın gösterge panellerini kontrol etmeniz gerekiyor.

Gösterge panelinde arıza lambasının yanması, ilk belirti olarak karşımıza çıkacaktır. Fakat bunun dışında da belirtileri siz anlayabilirsiniz. Aracınızda yaşanabilecek değişiklikleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Motorda titreme meydana gelmesi
  • Araç dururken titreme
  • Aşırı yakıt tüketimi
  • Hızlanmada sorunlar
  • Emisyon değerlerinin yükselmesi
  • Egzozdan yüksek oranda duman çıkması ve dumanın kokması
  • Aracın çekişten düşmesi

EGR Valfi Neden İptal Edilir?

Sorun yaşanması durumunda valfin iptal edilmesi de gündeme gelebilir. Bunun nedeni valfin tıkanmasıdır. Valf tıkanması sonrasında sürekli olarak arıza lambasının yandığını görebilirsiniz.

Sürücüler bu durumda parça değiştirme masrafına girmek yerine parçanın iptal edilmesini tercih ediyor. Fakat bu pek önerilen bir durum değildir. Parçanın iptal edilmesi yerine yenisiyle değiştirilmesinde yarar var.

Özellikle otomobilinizin genel performans değerleri ve yakıt tüketimi için bu önemli bir kısım. Buna mutlaka özen gösterin.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -