13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaModifiyeEgzoz Modifiyesi Nasıl Yapılır?

Egzoz Modifiyesi Nasıl Yapılır?

Egzoz sistemi modifiyesinin mantığı motorun egzoz supaplarından çıkan artık gazların dışarıya daha kolay atılmasını sağlamaktır. Bunun dışında pistonların, artık egzoz gazlarını egzoz borularından ve susturuculardan dışarıya atmak için uyguladıkları direncin azaltılmasını sağlar.

Standart egzoz susturucuları, adından da belli olacağı üzere motorun, egzoza yansıyan seslerini azaltmak için yapılır.  Ama bu susturma işlemi sırasında da egzoz gazlarının çıkışını zorlaştırır ve bu da motorun performansında bir miktar düşmesine neden olur.

Modifiyeciler bu duruma çözüm olarak, performans tipi egzoz susturucuları ürettiler.


Performans Egzoz Nedir? Ne İşe Yarar?

Egzoz sisteminin amacı oluşan yakıt gazlarını aracın dışına atmaktır. Çoğu kişi önemsiz gibi görse de aracın performansının artması için bu gazların dışarıya sağlıklı bir şekilde atılması çok önemli bir durum.

Normal susturuculu egzozlar havanın dışarı atılması anında bir direnç oluştururlar. Bu olay haliyle aracın performansını da etkiler. Egzoz modifiyesinin ana amacı, egzozdan çıkan atık gazın dışarıya daha kolay atılmasını sağlamak.

Bir diğer önemli amacı ise egzoz gazlarını, aracın susturucularından dışarıya göndermek için uyguladıkları direnci azaltmaktır.

Normal araçlarda bulunan standart egzoz susturucuları, adından da anlaşıldığı üzere motordan gelen sesleri azaltıp etkisiz hale getirmek için yapılır.


Egzoz Susturucu Nedir?

Egzozdan gelen fazla sesi yok etmenin en hızlı yollarından birisi de egzoz susturucu bağlanmasıdır. Egzoz susturucusu içten yanmalı motorlardaki egzoz borusu çıkışı daraltır. Böylelikle egzozun çıkarttığı sesi azaltırlar.

Egzoz Susturucu boru ucuna bağlanıp gazın çıkışını engellediğinden ne yazık ki araç performansını etkiler. Atılmaya çalışan gazın basıncı düşeceği ve akışkanlığı yavaşlayacağı için motor performansına olumsuz yönde etkilenir.

Yakıt sarfiyatında kısmen de olsa bir artma görebilirsiniz. Fakat, bu oldukça büyük bir orana tekabül etmeyecektir.


Akrapoviç Egzoz Nedir?

Akrapovic eskiden ‘scorpion’ isminde egzoz üreten bir firmaydı. Fakat sonradan bu firmadan ayrılarak bağımsız bir şekilde kendi egzozlarını üretmeye başladılar. Peki, Akrapoviç Egzozlar aracımıza ne gibi bir fayda sağlar?

  • Egzoz performansını oldukça arttırır.
  • Görünüşü çok estetiktir.
  • Hafif ve kompakt bir tasarıma sahiptir.
  • CNC ile işlenmiş susturucu giriş kapağı bulunur ve oldukça sağlam yapıdadır.
  • Tümü karbon fiber parçalar ile üretilir.
  • Yüksek kaliteli, silikon korumalı paslanmaz çelik yapıdadır.

Çift Çıkış Egzoz Ne İşe Yarar?

Son dönemde üretilen teknolojinin üstün konumundaki araçlarda bulunan egzoz sisteminin ana görevi; motorun egzoz subabları sayesinde atık gazları dışarıya normale göre daha kolay atmasıdır.

Aynı zamanda artık egzoz gazlarının, pistonların susturucularından ve küçük borularından dışarıya daha kolay çıkmasını sağlayarak uygulanan direnci azaltırlar.

Normal egzoz susturucuları sadece motordan çıkan sesi yok etmek amacı taşırlar. Fakat susturma işlemi sırasında egzozdan gazların çıkışı zorlaştırırlar ve aracın performansında ciddi anlamda bir düşüşe neden olurlar.

Hem performansa etki etmesi açısından hem de gazları dışarıya daha kolay bir şekilde yollaması gibi özellikler düşünülerek çift çıkış egzozlar üretildi, oldukça da başarılı sonuçlar alındı.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -