29.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneEgzoz Ucu Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Egzoz Ucu Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Egzoz Ucu Muayeneden Geçer mi?

Egzoz ucu değişiminde izin verilen ve verilmeyen unsurların sayısı oldukça fazladır. İncelemeye başlamadan önce egzoz muayenesinde önemli olan kısımların egzoz sesi ve emisyon oranı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Egzoz ucu değişiminin fake (görüntü amaçlı sahte) egzoz ile yapılması orijinal egzozun çalışma yapısının değiştirilmemesi sebebiyle muayene geçişi ve araç sağlığı için problem teşkil etmemektedir. Kısacası egzoz ucu muayenede kalmıyor.

İkinci konu olan çift egzozlarda orijinalinde çift egzoz bulunmayan araçların çift egzoz dönüşümünde gerekli şartların sağlanması şartıyla problem oluşmamaktadır. Bu şartlar eklenen yeni egzozda susturucu ve katalizör bulunması veya orijinal egzozun katalizör ve susturucu geçişi sonrasındaki bölümden ek yapılarak uzatılmasıdır. Buradaki temel amaçta modifikasyon sonucu aracın ses ve egzoz emisyon oranlarını kontrol altında tutmaktır.

Diğer merak konusu olan sistem ise spor egzoz sistemidir. Spor egzozlar içerik olarak TÜVTÜRK standartları gereğince şart olan susturucu ve katalizör sistemlerine sahiplerdir.

Fakat katalizör ve susturucu sistemlerinin egzoz gazının tahliye edilmesini zorlaştırması ve motor pistonlarına uygulanan ters basıncı arttırması sebebiyle spor egzozlarda kullanılan katalizör ve susturucu ekipmanları standart egzozlardakine göre daha az ses absorbesi ve daha az zararlı gaz arıtması yapmaktadır.

Bu sebeple bütün gerekliliklerin sağlanıyor olmasına rağmen spor egzoz ucu kullanımı çevreye salınan zararlı gazlar ve gürültü kirliliği nedeniyle yasaklanmıştır. Bunlara ek olarak tahmin edileceği üzere katalizör bağlantısından bağımsız çalışan egzoz ucu kullanımının yasak olduğunu da hatırlatırız.


Egzoz Ucunun Cezası Var mı?

Trafik denetlemelerinde egzoz gazı emisyon testi yapılması mümkün olmadığından egzoz incelemesi yalnızca çıkartılan ses göre, ek olarak fiziksel incelemeye göre yapılmaktadır. Yapılan incelemede izin verilen desibel düzeyini aşan egzoz kullanıcılarına ve fiziksel inceleme ile tespit edilen vanalı (kumandalı) egzoz kullanıcılarına cezai işlem uygulanmaktadır.


Egzoz Ucu Nedir?

Egzoz ucu değişimi temel olarak performans sürüşleri için geliştirilen ve uygulanan sistemlerdir.  Katalizör ve susturucu sistemlerinin çalışma yoğunluğu azaltılarak egzoz tahliyesinin kolaylaştırılıp araç performansının arttırılması hedeflenmiştir. Fakat yapılan modifikasyonlar incelendiğinde ilgili değişikliğin gürültülü egzoz sesi ille artan sürüş keyfi sebebiyle gerçekleştirildiği görülmektedir.

Mevcut araçların %1’ inden bile az olan pist araçları için geliştirilen bu sistemlerin günlük araçlarda kullanılmasının çevreye vereceği zarar unutulmamalıdır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -