26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıEgzozdan Mavi-Siyah-Beyaz Duman Geliyor. Nedendir?

Egzozdan Mavi-Siyah-Beyaz Duman Geliyor. Nedendir?

Egzozdan Mavi, Siyah veya Beyaz Duman Çıkıyor

Egzozdan gelen normal dışı durum birçok problemin ortak belirtisi olsa da dumanın rengi ve oluştuğu duruma göre arızalı sistemi saptamak mümkündür. Yanma odasında oluşan karışımın düzensizliğinden kaynaklanmaktadır.

Yağ sızıntısı, karışım zenginlik oranı, ateşleme sistemi bu düzensizliğin sebebi olabilmektedir. Olası arıza durumlarını ve sebeplerini inceleyelim.


Egzozdan Beyaz – Mavi Duman Çıkması

Yoğun beyaz, mavi duman motorun yanma odasına yağ sızdığını ve yakıldığını gösterir. Duman seyrek ise soğutma sıvısı sızıntısı ihtimali yüksektir.

İlk Marşta Çıkan Duman : Subap contasının aşınmasından kaynaklanmaktadır. Motorun durmasıyla yağlama sistemi de durmaktadır. Aracın Külbütör kapağında kalan yağ damlayarak aracın emme ve tahliye işlemlerini yapan subapların üzerinde birikmektedir.

Sübaplar ile yanma odasındaki geçirgenliği önleyen subap contasının aşınması sonucunda sübaplardan yanma odasına giren yağ, araç ilk çalıştığında topluca yakılarak egzozdan beyaz/mavi duman çıkışına sebep olmaktadır. Kısa vadede endişelenecek bir problem olmamakla beraber problemin devam etmesinin çekişte düşüşe neden olabileceği unutulmamalıdır.

Mavi Duman : Egzozdan yanmış yağ çıkışı olduğunun göstergesidir.  Piston segmanları ve üst kapak contasının sızdırmasıyla yanma odasına yaş girişi olması muhtemeldir. Bir diğer ihtimal ise turbo yağlama sisteminin sızdırmasıdır.

Motorun hava giriş bölümünden yağ girişi olacak ve egzozdan mavi duman atılacaktır. Aracın yağ eksiltmesi duman yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Onarıma kadar yağ seviyesinin sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir.

Beyaz Duman : Yanma odasına soğutma suyunun sızdığını ya da küçük bir yağ sızıntısı olduğunu gösterir. Aracın su eksiltiyor olması muhtemeldir. Arıza tespiti için İlk etapta su seviyesi, sonrasında blok contaları kontrol edilmelidir.


Egzozdan Siyah Duman Çıkması

Yanma odasına aşırı yakıt girişi veya yetersiz oksijen girişi olduğunu gösterir. Yakıt/hava karışımının dengesiz olması ve alınan yakıt için yetersiz oksijen vakumlanıp zengin bir karışım oluşturulamaması egzozdan siyah duman atılmasına sebep olmaktadır. Enjektörlü ve karbüratörlü, dizel ve benzinli araç sınıflarına göre arızalı parçalar farklılık göstermektedir. Olası arızaları inceleyelim:

Maf Sensörü : Dizel araçlarda bulunan bu sistem motora doğru basınçta hava gönderilmesini sağlar. Olası arızada gönderilecek eksik oksijen, motorda aşırı zengin karışım oluşmasını sağlayacaktır.

Gaz Kelebeği : Benzinli araçlarda hava girişini kontrol eden sistemdir. Olası arızada aşırı zengin karışım oluşma ihtimali vardır.

Enjektör : Yanma odasına yakıt püskürten parçadır. Düzensiz gönderilen yakıt karışımın yanlış ayarlanmasına ve havanın yetersiz kalmasına sebep olabilir.

Karbüratör : Alınan havaya uygun miktarda yakıt enjekte etmeye yarayan parçadır. Olası arızada karışım zenginliği dengesizleşecektir.

Egr Valfi : Egzoz gazının bir kısmının geri dönüştürülmesini sağlayarak emisyonu düşürmeyi hedefleyen sistemdir. Silindire gönderilecek toplam hava dışarıdan vakumlanan ve egr den gelecek havanın toplamıdır. Egr sisteminde oluşacak olası arıza da silindire gidecek eksik hava yakıt karışımının zenginliğini değiştirecek ve siyah duman oluşumuna sebep olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -