14.9 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıEgzozdan Neden Su Gelir?

Egzozdan Neden Su Gelir?

Araçlarda, birçok sorun meydana gelebiliyor. Bu sorunların kimisi önemsenmeyecek kimisi ise bir hayli önemli olan ve onarım gerektiren sorunlar oluyor. Sürücülerin en sık karşılaştığı ve ikileme düştüğü sorunlardan birisi de Egzozdan Su Gelmesi sorunu. Aslında bunun bir sorun olup olmadığı merak ediliyor. Suyun neden dışarıya çıktığı önemli olan nokta.

Gerçekten bir sorunla karşı karşıya olup olmadığınızı belirleyen kısım nedenler olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Egzozdan Su Gelmesinin Nedenleri Nelerdir? Hangi neden, nasıl bir sorun olduğunu işaret eder?

Egzozdan Mavi – Siyah -Beyaz Duman Geliyor. Nedendir?


Egzozdan Neden Su Gelir?

Sözü fazla uzatmadan, Egzozdan Su Gelmesinin Nedenleri için madde madde açıklama yapalım. Bu sorunlardan hangisini yaşadığını önemli. Öyle ki bazı sorunlar doğrudan onarım gerektirebiliriz.

  • Yoğuşma Kaynaklı: En sık karşılaşılan neden yoğuşma nedeni. Egzozdan atılacak olan sıcak gazların, soğuk egzoz borusuna temas etmesi durumunda nemlenme görülecektir. Gazların damlacıklara dönüştüğünü görmek mümkün olabilir. Belli bir süre sonra ise egzozdan su damlalarının geldiğini görmek mümkün olabilir. Böyle bir durumda herhangi bir onarıma gerek yoktur. Yine de emin olmak adına aracınızı kontrol ettirmeniz de yarar var.
  • Conta Yanması: İkinci neden conta yanması nedenidir. Aracın yağına su karışması ya da suya yağ karışması gibi durumlarda, egzozdan su damladığı görülebilir. Öyle ki contadan sızan su yanma sonucunda buharlaşacaktır ve egzozdan çıkarken de su damlası şeklinde çıkabilir. Böyle durumlarda acil olarak onarım gerekebilir.
  • Üst kapak Contası: Araç modellerine göre değişmekle beraber bazı araçlarda silindir kapak üzerinde yer alan contanın hasar aldığı görülür. Bu contaların hasar alması durumunda ise yine motor yağı ile su birbirine karışabilir. Su ile motor yağının karışması durumunda yine egzoz üzerinden su çıkışının yaşandığı görülebilir. Bu durum da yine onarım gerektiren durumlar arasındadır ve mutlaka contanın değişmesi gerekir.
  • Yakıt: Hava ile yakıt yanma sırasında su ortaya çıkabilir. Özellikle LPG takılı olan araçlarda bu şekilde su sızması durumu çok yaşanmaktadır. Genellikle herhangi bir sorun oluşmaz.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -