20.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiEhliyetsiz araç kullanmanın cezası nedir?

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası nedir?

Ehliyetsiz, yani sürücü belgesi olmadan bir bireyin kural tanımaksızın trafiğe çıkması oldukça sakıncalı bir durum ve sorumluluktur. Başka bireylerin canı ve kendi canı riske girer. Bu durumun olabildiğince önlenebilmesi amacıyla, sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkmanın cezaları, caydırıcılık olması açısından olabildiğince yüksek tutulmuştur.

Kullanılan aracın, otomobil, otobüs, motorsiklet, minibüs, traktör veya tır olsun farketmeksizin, sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkmanın cezası standart rakamlarla belirlenmiştir. Kaza durumunda yaşanan sorumluluk oranı yine oldukça yüksektir.

Eğer söz konusu araç sahibi kendi aracını ehliyetsiz kullanıyorsa, 36/3-a ceza maddesi gereğince 2.698 Türk Lirası ile cezalandırılır. Erken ödeme halinde %25 lik indirim uygulanır ve 2.023.50 Türk Lirası ile cezalandırılır. Erken ödeme dediğimiz durum, cezanın kendisine ulaştırıldıktan sonraki 15 gün içerisindeki ödeme süresi. İlk 15 gün içerisinde ödeme gerçekleşirse %25 lik indiriminden yararlanır.

Eğer söz konusu birey ehliyetsiz araç kullanır ve yakalanırsa, üstelik kullanılan araç kendisine ait değilde bir başkasına ait ise, yukarda bahsedilen cezanın tam 2 katı uygulanır. Bu durumda cezanın son hali 5.396 Türk Lirası olarak belirlenir. Aynı indirim %25 olarak belirlenmiştir. Söz konusu ceza, cezayı alan kişinin kendisine ulaşmasından itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenirse bu rakam 4.047 Türk Lirası olarak belirlenir.

Ehliyetsiz, yani sürücü belgesi olmadan araç kullanma cezasının kodu TCK’da 36/3-a koduyla belirlenmiştir.

Aracı kullanan kişi eğer sürücü belgesine sahipse fakat kendisinden istenildiği takdirde göstermemekte direniyorsa, üzerinde taşımıyorsa gibi sebeplerin sonunda 314 Türk Lirası para cezası uygulanır. Aynı indirim oranı bu durumda da geçerlidir. %25 indirim sayesinde ilk 15 gün içerisinde ödenirse bu tutar 232,50 Türk Lirası olarak uygulanır.

Az önce bahsettiğimiz bilgilerin haricinde, eğer sürücü belgesiz olarak herhangi bir araç ile size uygulanacak ceza arasında hiçbir fark olmayacaktır. Bütün ceza miktarları standart uygulamadır. Eğer aracı kullanan kişi ile aracın sahibi aynı kişi değilse ceza iki tarafa da ayrı ayrı yazılmaktadır. Eğer aracın sahibi bir kişi değil de işletme ise ceza bu sefer işletmeye uygulanmaktadır.

Ehliyetsiz araç kullanırken yakalandım. Cezasını nereye ödeyebilirim?

Sürücü belgesi cezası ödemeleri veya bu tarz ceza ödemeleri genel olarak bulunduğunuz ilin vergi dairelerine ödenmektedir. Yine aynı şekilde GİB aracılığı ile online olarak ödeyebilirsiniz.

GİB, internet vergi dairesi olarak adlandırılır. Size uygulanan cezayı motorlu taşıtlar bölümüne ulaşarak kredi kartınızla sadece tek çekimde ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

GİB aracılığı ile cezanızı ödemek istediğiniz zaman, motorlu taşıtlar bölümüne ulaşmalısınız. Ödeme seçenekleri arasında kredi kartı ile ödeme seçeneğini bulabilirsiniz. Sadece tek çekim ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Söz konusu bölüme ulaştığınız zaman, araç bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız girmeniz gerekmektedir. Akabinde onaylama tuşuna bastığınız zaman ödeme işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/TrafikCezaSorgulama.aspx

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -