13.9 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıEl Freni Neden Tutmaz?

El Freni Neden Tutmaz?

El freni nedir ve el freni çeşitleri nelerdir?

El freni; şoför kontrolü dışında hareket etme ihtimalini ortadan kaldırmamıza yarayan bir önlem aracıdır diyebiliriz. El freni ile ilgili karşılaşılabilecek muhtemelen sorunlar, el freninin tutmaması veya çok az tutması olarak nitelendirilebilir. El frenleri, elektrikli el freni ve normal el freni olarak ikiye ayrılmaktadır.

El frenim tutmuyor, ne yapmalıyım diye soruyorsanız son paragrafa atlamanızı tavsiye ederiz.

El freni nasıl çalışır?

El freninin çalışma prensibi, elektrikli el freni veya normal el freni fark etmeksizin mekanik bir bağ ile gerçekleşir. Hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Söz konusu mekanizma, park konumuna getirildiği zaman içerde bulunan ve frene giden çelik veya metal teller, tekerleklerinizdeki arka freninizin kampanalarını disklere yapıştırır. Bu sayede tutunma, yani fren işlemi gerçekleşir. Manuel el freninizi çektiğiniz kadarı disklerinizi kampanaya aynı orantıda yapıştıracaktır. Elektronik el freni ile arasındaki tek fark, bunu yaparken fiziksel gücü sizin sarf etmenizdir. Elektronik el freni sistemlerinde bu işlemi sadece bir park butonu aracılığı ile gerçekleştirirsiniz.

El frenim neden tutmuyor?

Aslında konu ile ilgili temel olarak 2 maddemiz mevcuttur.

  • Temel sebeplerden bir tanesi el freni halatlarıdır. El freni halatlarımız ömürlük değillerdir. Özelliğini yitirebilir, esneyebilir, kopabilir ve paslanabilirler. Bu durumda da arka kampanaların tam sıkıştırılamamasına veya az sıkıştırılmasına neden olur.
  • Arka frenler, kampanalar, balatalar, diskler gibi bölümlerin aşınma ihtimali olabilir. Sıcak olan kampana veya diske soğuk su temas etmiş olabilir. Bu da disklerin eğilmesine ve tam anlamıyla el frenimizin tutmamasına neden olabilir. Aynı şekilde diskler veya kampanaların üzerinde gerçekleşebilen çizikler, paslanmalar veya çöküntüler yine tam tutunmanın sağlanamamasına neden olabilir.

El frenim tutmuyor veya el frenim az tutuyor. Ne yapmalıyım?

  • El freninizin halatları pas tutmuş olabilir veya özelliğini yitirmiş olabilir. Bunların tamiri yerine direkt olarak değişimi daha mantıklı ve uzun vadeli bir çözüm olacaktır.
  • El freni halat ayarı yaptırılabilir, gerginliği arttırılabilir. Halatların sağlıklı çalışabilmesi için yağlanması gerekebilir.
  • El freni ile ilgili tam tutmama veya hiç tutmama sorununuz varsa sorun giderilene kadar park işlemi bittikten sonra aracı uygun viteste bırakmak en mantıklı davranış olacaktır. Aracınız yukarı doğru bir rampaya bakarken park edildiyse 1 veya 2. viteste bırakılmalıdır. Tam tersi bir durum var ise geri viteste bırakılmalı ve tabii ki takoz ile desteklenmelidir.

El freni tutmayan araba muayeneden geçer mi diye merak ediyorsanız, bu konu hakkındaki detaylı yazımızı da linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -