24.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaMuayeneEl Freni Tutmuyor Muayeneden Geçer mi?

El Freni Tutmuyor Muayeneden Geçer mi?

Araçların muayeneden geçmesi için belli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Araçların belli kuralları ve şartları yerine getirmeden onay belgesini alması mümkün değil. Bu durumda da aracınızın belli bir süre içerisinde eksiklerini tamamlamanız ve muayene tekrarı yapmanız gerekiyor. Hal böyle olunca sürücülerin araçlarında kusur sayılabilecek olan eksikleri öğrenmek istediklerini görüyoruz. Bu noktada en çok merak edilen kısım El Freni kısmı.

İnternette bu yönde çok fazla bilgi bulmak mümkün olmuyor. Sürücüler “ El Freni Tutmuyor Muayeneden Geçer mi ?” sorusunun cevabını merak edebiliyor. Hemen sorumuzun cevabına geçelim. Eğer el freninde bir sorun varsa ve El Freni Tutmuyor ise bu durumda aracınız ağır kusurlu listesine giriyor ve muayeneden geçemiyor.

Aracınızın ağır kusurlu olarak sayılmasına neden olacak el freni hatasının sadece tutmama durumuna göre değerlendirilmediğini de belirtelim. El freninizin yeteri kadar tutmaması ya da frenin gücünün belirtilen değerlerde olmaması yine muayeneden geçmenizin önünde bir engel olarak gösterilmekte. Böyle bir sorun yaşamanız durumunda mutlaka sorunu çözmeniz ve aracınızın onarımını yaptırmanız gerekiyor.


El Freni Neden Tutmaz?

Muayeneden geçmenize engel olacak olan el freni sorununun detaylarına inerek sorunun nasıl çözüleceği konusunda bilgiler vermek gerekiyor. El freni çelik halat mekanizması üzerinden ilerlemekte. El frenini çekmeniz durumunda çelik halatlarla arka balataları diske veya kampanaya sıkıştırıyor. Bu şekilde aracın fren emniyetinin alınması sağlanıyor.

Balataların ya da kampanaların sıkıştırılmasını sağlayan sistemin çalışmamasının nedeni ise bu halatların zarar görmüş olması olabilir. Zarar gören halatların değiştirilmesi gerekiyor.

Halatların değiştirilmesi durumunda sorun ortadan kalkmış olacak. Bunun dışında balataların ya da kampanaların da yıpranması durumu söz konusu olabilir. Bu sorunu da çözebilmek adına genel bir kontrol yapmanız gerekiyor.

El frenim tutmuyor, ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız, daha detaylı yazımızı incelemek için ilgili linke tıklayabilirsiniz.


El Freni Nedir?

El Freni, yukarıda söz ettiğimiz gibi aracın arka balatalarının diske veya kampanaya sıkışmasını sağlayarak aracın fren emniyetini arttıran bir sistemdir. Manuel olarak çelik halat sisteminin kullanılması dışında elektronik fren butonu üzerinden de sistemin çalışması söz konusu olabiliyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -