12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaUncategorizedEmniyet Kemeri Takmazsam Ceza Yer miyim?

Emniyet Kemeri Takmazsam Ceza Yer miyim?

Emniyet Kemeri Kullanımı

Emniyet kemeri hususunda var olan kullanım durumunun aksine, sürücüler için emniyet kemeri kullanımı bir tercih değil bir zorunluluktur. Trafikte, sürücülerin güvenliğini sağlama amacıyla yer alan bir kuraldır ve uyulmadığı takdirde ise de cezai yaptırımı bulunmaktadır.

2022 Emniyet Kemeri Cezası Ne Kadar?

2021 yılı için emniyet kemeri kullanmamanın cezası 144 TL iken; 2022 yılı için ceza bedeli, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan zam oranlarının %23,73 olarak açıklanmasıyla birlikte 196 TL olarak belirlendi ve ayrıca, ödeme işlemlerinin erken yapılarak, 15 gün içerisinde sonuçlandırılması durumunda ceza tutarı üzerinden %25’lik bir oranda indirimden faydalanabilmek de mümkün.

Araçlara Göre Kemer Takma Zorunluluğu

Emniyet kemeri cezası, emniyet kemerinin kullanım zorunluluğundan kaynaklanır. Karayolları Trafik Kanunlarına göre ise bazı kişiler için emniyet kemeri kullanma zorunluluğu bulunmamakta ve böylece de cezai yaptırıma tabi tutulmamaktadırlar.

O kişiler ise şöyle:

  • Herhangi bir yerleşim yerinde ticari amaçla taşımacılık yapan minibüs, otobüs ve dolmuş yolcuları
  • Geri gitme ve ya park etme yerlerinde 25 km/s hızı aşmayan sürücüler
  • Ambulanslarda hasta ya da yaralılara müdahale etmek nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan kişiler

Kurallarca belirlenen bu kişiler haricinde emniyet kemeri takmak zorunludur ve emniyet kemeri kullanımının, cezasının maddi yaptırımından daha da dikkat ve önem gösterilmesi gereken diğer ve asıl hususu ise; Kullanılmaması durumunda, olabilecek bir kaza dahilinde karşılığında bir miktar para ödeyerek can güvenliğinizi sağlayamayacak ve geri alamayacak olmanızdır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -