23.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaLastikEn Çok Karşılaşılan Lastik Sorunları

En Çok Karşılaşılan Lastik Sorunları

Araçların en hassas parçaları arasında lastikler ilk sıradadır. Aslında sağlam tasarlansa da sürekli olarak yola temas eden hareketli parçanın başına her an her şey gelebiliyor. Bu noktada Sık Karşılaşılan Lastik Sorunları ve bu sorunların nedenlerini sizler için derledik. Bakalım sürücüler nasıl sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor?

Lastik Bakımı Nasıl Yapılır? | Uzun Ömürlü Lastikler


Lastik Neden İner?

İlk merak edilen kısım “Lastik Neden İner ?” kısmı. Aracınızı park ettiniz ve ikinci gün aracınıza indiğiniz zaman lastiklerin havasının indiğini fark ettiniz. Aslında bunun birçok nedeni olabilir. Eğer kasıtlı olarak hava indirilmemişse, durum lastiğin temas ettiği yüzeyden kaynaklı olabilir. Bunun dışında uzun süreli bekleyen araçlarda hava değişimleri nedeniyle de lastik inebilir. Ayrıca lastiğin üzerinde sızıntı yapan bir delikte olabilir.


Lastik Neden Patlar?

Lastiğin havasının inmesi kısmında olduğu gibi lastiğin neden patlayacağı konusunda da birçok detay söz konusu. Bunun için nedenleri sıralamak biraz mantıksız gelebilir. Öyle ki hiç beklemediğiniz bir anda aracınızın lastiğinin patladığını görebilirsiniz.

Kimi zaman yolda giderken çivi benzeri bir malzemenin lastiğe temas etmesi, kimi zaman kesici delici bir aletle müdahale sonrasında lastiğin patladığını görebilirsiniz.


Lastik Neden Balon Yapar?

Çok sık karşılaşılan sorunlardan birisi de lastiğin balon yapması kısmıdır. Lastiğin neden balon yapacağı kısmına geçmeden önce bu sorunun ne olduğundan söz edelim. Lastiğin balon yapması, yanaklarda yer alan tellerin kopması demektir.

Lastik yanaklarında yer alan teller kopar ve iç lastik bu kısımdan dışarı çıkarak baloncuk yapar. Tehlikeli bir durumdu ve lastiğin her an patlamasına neden olabilir. Genelde derin çukurlara düşen araçların lastiklerinde jant ısırması olarak gösterilen yanak bölümünün jant ile sıkışması sonrasında böyle bir durum meydana gelir. Bu nedenle çukurlara dikkat etmek gerekir.


Lastik Neden Hava Kaçırır?

Lastiğin hava kaçırmasının temel anlamda iki nedeni vardır. İlk neden, sibob kısmında yer alan bir sorundur. Bu kısımda yer alan sorunlar, aşınma gibi nedenler lastiğin hava kaçırmasına neden olabilir. Bu durumda lastik hava kaçırabileceği gibi bunun dışında cisim batması sonrasında da hava kaçırma durumu yaşanabilir.

Mesela bir çivi batması durumunda çoğu zaman lastik direk olarak patlamaz. Çivi lastiğe girer ve bu kısımda kalır. Fakat bu bölümde lastiğin hava kaçırdığını görmek mümkün olur. Zaman içerisinde lastiğin inmeye devam ettiğini görürüz.


Lastik Neden Çatlar?

Genelde bu sorun lastiğin yanaklarında meydana gelmektedir. Nedenleri ise çok çeşitlidir. En büyük neden ise zamandır. Lastiğin aşırı derecede yıpranması ve eskimesi durumunda yan kısımlarda çatlaklar meydana gelebilir.

Bunun dışında yıkama hataları da çatlamalara neden olabilir. Yıkama için kullanılan çeşitli kimyasallar ve aşırı sıcak olan lastiklerin aniden soğuk suyla yıkanması yanakların çatlamasına neden olabilir. Bu gibi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması adına, lastik bakımlarına özen gösterilmesi gerekir.


Lastik Neden Esner?

Lastikler konusunda karşılaşılan sorunlardan biri olan esneme sorunu, dikkat edilmezse sürüş esnasında kazalara neden olabilir. Sorunun çözümü bir yana ilk olarak “Lastik Neden Esner ?” sorusunun cevaplarını değerlendirmek gerekiyor.

İlk neden aracın taşıyabileceği yükün üzerinde yük yüklemek ve bu yük ile uzun süre yolculuk etmek olacaktır. Bu şekilde uzun süre yolculuk edilmesi durumunda lastiklerin boyutlarında değişiklik medyana gelebilir. Genelde yüzey kısmında bir genişleme olacaktır. Bu da lastiğin formunun bozulmasına neden olur. Bu şekilde zaman içerisinde lastiğin tamamen bozulmaya uğradığını görmek mümkün olur.

Diğer bir neden ise yanlış jant kullanımıdır. Lastiğin boyutlarına göre yanlış jant boyutlarını tercih etmekte esneme sorununa neden olacaktır. Esneme sonrasında lastiğin formunun bozulması, sürüş dengesinin bozulmasına neden olacaktır.


Lastik Neden Ses Yapar?

En sık yaşanan sorunlardan birisi de lastiklerden gelen ses sorunu olarak bilinir. Bu sorunun nedeni ise genelde bellidir. Sorunun nedeni lastiklerde yer alan bilyenin bozulmasıdır. Bilyenin değişmesi sonrasında lastikte oluşan ses kaybolur. Burada hangi lastikten ses geldiğini tespit etmek önemlidir.


Lastik Neden Patinaj Yapar?

Arabaların birçoğunda TCS sistemi kullanılır ve aracın patinaj yapmasının önüne geçilmeye çalışılır. Yine de bazı durumlarda aracın patinaj yaptığı görülebilir.

Bunun nedeni genelde lastiğin dişlerinin erimesi yani halk diliyle lastiklerin kabaklaşmasıdır. Böyle bir durumda mutlaka lastiklerin değişmesi gerekir. Öyle ki lastiklerin yol tutuşunun da azaldığını göreceksiniz. Bu durumda da sürüş güvenliği düşecektir.


Lastik Neden Tel Kırar?

Lastiklerin içerisinde dengeyi sağlayacak şekilde örüldüğü görülen teller vardır. Bu tellerin yüksek sürat nedeniyle, derin bir çukura düşülmesi durumunda ya da lastiğin darbe alması durumunda koptuğu görülebilir. Böyle bir durumda da genelde balans ayarının bozulduğu görülür. Aracın kalıcı bir hasar almaması adına balans ayarı yeniden yapılmalı ve lastikler duruma göre değiştirilmelidir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -