19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıEnjektör Arızası Neden Olur? Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjektör Arızası Neden Olur? Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjektör Arızası

2000 yılı ve sonrasında üretilen araçlarda yakıt silindire püskürtülerek gönderilir. Enjektör, yakıtı püskürtmeye yarayan sistemdir. Zamanla aşınarak yada kirlenerek işlevini yitirebilir. Sık karşılaşılan ve maliyetli bir ateşleme sistemi arızasıdır. Diğer ateşleme sistemi elemanlarıyla benzer belirtiler oluşturduğu için kabin içerisinden arıza tespiti yapmak oldukça zordur.

Daha yüksek basınçta çalışan bir sistem olduğu için dizel araçlarda daha sık rastlanan bir problemdir. Diğer tüm arızalarda olduğu gibi enjektör arızası da periyodik bakımla önlenebilir. Oldukça maliyetli olan bu sistemi daha ayrıntılı inceleyelim.


Enjektör Arızası Neden Olur ?

Enjektörlerin işlevlerini yitirmesine sebep olan durumlar şöyledir ;

 • Kalitesiz Yakıt : Enjektörler sabit yoğunlukta yakıt girişi hesaplanarak tasarlanmıştır. Kalitesiz ve saf olmayan yakıt, enjektörlerin deforme olmasına sebep olmaktadır.
 • Yakıt Filtresi : Yakıt filtresi depodaki yakıtı süzerek enjektörlere arındırılmış yakıt gönderilmesini sağlar. Yakıt filtresinde meydana gelecek deformasyon, depoda olabilecek kir ve yabancı maddelerin enjektörlere gönderilmesine ve enjektörlerin tıkanmasına sebep olacaktır.
 • Periyodik Bakım : Düzenli bakım tüm ateşleme sisteminin olduğu gibi enjektörlerinde ömrünü uzatmaktadır. Enjektörler ateşleme sisteminin en pahalı parçalarından olduğu için periyodik bakımları ihmal etmemenizi öneririz.

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Ateşleme sisteminin diğer elemanlarıyla çok benzer belirtiler gösterdiği için enjektör arızasını saptamak kolay olmasa da tespit etmek için işe yarayacak yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çekişte Düşüş : Enjektörü bozulan silindir de ateşleme sağlanamayacağı / yanlış sağlanacağı için yanma odasında yalnızca hava sıkıştırılır ve tahliye edilir. Dolayısıyla çekişten düşme meydana gelecektir.

 

  • Rölantide Stop Etme : Rölanti devri için gereken yakıt silindire gönderilemeyecek, rölanti gücü üretilemeyecek dolayısıyla araç yakıt yetersizliğinden stop edecektir. Hareket esnasında çekişte düşüş problemi, rölanti esnasında ‘stop etme’ olarak kendini göstermektedir.

 

  • Egzozdan Siyah Duman Gelmesi : Enjektörün olması gerektiği kadar yakıt göndermemesi hava – yakıt karışımının dengesini bozacaktır. Tamamı yakılamadan tahliye edilen karışım, egzozdan siyah duman çıkmasına sebep olacaktır.

 

  • Sarsıntılı Çalışma : Yakıtın düzensiz gönderilmesi sebebiyle yanma noktası kaçırılacak, yanlış zamanlamayla çalışan motor ciddi sarsıntılara yol açacaktır.

 

  • Marş Süresinin Uzaması : Yanma noktasının kaçırılması aracın marştan sonra çalışabilmesi için gereken gücü üretememesine / üretmekte zorlanmasına sebep olacak, dolayısıyla ilk marşta zorluk yaşanacaktır. Sorunsuz ilk marşın ardından stop edildikten sonra aracın tekrar çalışmıyor olması da enjektör probleminden kaynaklanmaktadır.

 

 • Yakıt Tüketiminde Artış : Silindir içerisinde ideal karışım oluşturulamayacağı için yakıtın çoğu kullanılamadan egzozdan siyah duman şeklinde atılacak ve aynı gücü üretmek için daha fazla yakıt kullanılmasına sebep olacaktır.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -