11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıEPC Nedir? EPC Lambası Neden Yanar?

EPC Nedir? EPC Lambası Neden Yanar?

EPC sistemi, araç teknolojilerinin gelişmiş olduğu dönemlerde geliştirilen bir kontrol sistemidir.  Elektronik düzende bulunan ve bir güç kontrol sistemi olarak nitelendirilen bu sistem, özellikle Alman grubu (VW, Audi, Seat, Skoda v.s) otomobillerde bulunan bir teknolojidir. EPC sisteminin açılımı “Electronic Power Control” olarak nitelendirilmektedir.

EPC, araçlardaki elektronik aksamın kontrolünde görev almaktadır. Araçta bulunan elektronik aksamın neredeyse tamamını kontrol eden bu teknoloji ne yazık ki zaman zaman sorun çıkarabilmektedir.

EPC Işığı Neden Yanar?

EPC ışığının yanması, sistemin aracınızı koruma moduna alıp hiç çalışmamasına neden olabilir. Yine aynı şekilde eğer EPC uyarı ışığı yanarsa fren sisteminde oluşan bir problemden dolayı tehlikeli bir kaza gerçekleşmesi ne yazık ki olasıdır. EPC ışığı genel olarak;

  • Araçta oluşmuş elektronik bir arızanın yanlış veya özensiz şekilde onarılması sonucu sistemde oluşan elektronik tesisatı arızası,
  • Direksiyon açı sensörü arızaları,
  • Direkt olarak motorda oluşan gizli hararet, yatak sarma veya su hasarı olarak nitelendirilen arızalar,
  • Araç beyninde oluşan arızalar,
  • Gaz kelebeğinin düzgün çalışamamasından dolayı oluşan arızalar,
  • Aracın fren sisteminde (ABS) oluşabilecek arızalar,
  • Oksijen ve vuruntu sensöründe oluşan arızalar,
  • Herhangi bir sensörün bağlantı noktalarında oksitlenme oluşması,
  • Fren pedalı problemleri,

gibi unsurlardan dolayı yanabilmektedir. Belli bir sürenin sonunda bu şekilde kullanıma devam edilirse sonuçları ciddi tehlikeler doğurabilir. EPC arıza lambasının yanması çok yüksek maliyetlerle çözülebilmesinin yanında eğer şanslı iseniz sadece basit bir soketin değişimi ile de çözülebilmektedir.

EPC Arıza Işığı Çözümü Nedir?

Öncelikle aracınızı hemen uygun bir noktaya kontrollü bir şekilde yanaştırmak gerekmektedir. Aracınızı çekici ile servise ulaştırmanız, hem siz hemde aracınız için en sağlıklı ve risksiz yöntem olacaktır. Çünkü araçta oluşabilecek direksiyon arızası veya fren arızası ölümcül sonuçlara yol açacaktır.

Aracınızın onarım sürecinde, bilgisayara bağlayıp arızanın silinmesi arızanın tekrar ortaya çıkmasına neden olacaktır. Aracınızda bulunan problemin tespit edilip onarılması her zaman en doğru onarım şekli olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -