26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiESP Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

ESP Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Araç teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişmeye devam ediyor. Bazı teknolojilerin yavaş yavaş zorunlu hale gelmeye başladığını da görüyoruz. Bu şekilde standart teknolojilerden birisi de ESP olarak bilinmektedir. Dilerseniz merak edenler için ESP Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır? sorularına cevap arayalım.


ESP Nedir?

ESP, Elektronik Stabilite Programı olarak bilinir. Sürekli olarak aktif olan sistem, sürücü hareketlerine göre aracın tepkisini ölçer. Bu yönüyle aracın savrulmasını engellemek için kullanılan bir denge sisteminden söz edebiliriz. ABS ve ASR sistemiyle desteklenen EBS sistemi, sürücünün hareketlerini algılayarak buna göre aracın hareketlerinin düzenlenmesini sağlar.


ESP Ne İşe Yarar?

Aslında ESP nedir sorusunda cevap bulduk ancak yine de merak eden sürücüler için sistemin ne işe yaradığı konusunda da bilgiler verelim. ESP, aracın dengesinin kurulması için bir destek sistemidir. Sürücünün hareketleri algılanır ve araçta yer alan sensörlerle beraber bu hareketlere uygun olarak hareket edilmesi sağlanır.

Aracın dengesini kaybetmesi ya da savrulması gibi durumların önüne geçilmek için düzenlemeler yapılır. Bu şekilde herhangi bir tehlike anında, özellikle savrulma durumlarında araç yeniden toparlayabilir.

Tabii ki sistemin her durumda aracı toparlamasının mümkün olmadığını da ekleyelim. Yani her ne kadar aracınızın içerisinde ESP varsa da sürüş sırasında dikkati elden bırakmamamız gerekiyor. Sadece bir destek sisteminden söz edebiliriz.

ABS Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?


ESP Nasıl Çalışır?

Genel olarak sistemin amacı, fren sisteminin ve gaz kelebeğinin kontrol edilmesidir. Aracın içerisinde yer alan sensörler sayesinde, hem direksiyon açısı hem de gaz pedalının açısı incelenir. Aracın durumu bu şekilde belirlenir.

Sensörlerden alınan bilgiler ECU adı verilen bir başka sisteme iletilir. ECU sisteminin içerisinde ise karar mekanizmaları yer alır. Aracın hızı yüksekse ve viraja da bu şekilde giriş yapılmışsa, ESP sistemi devreye girer ve aracın savrulmasının önüne geçilecek şekilde hem fren sisteminde hem de gaz kelebeğinde müdahalede bulunulur.

Gaz kelebeğinin kontrol edilmesi ise aracın hızının yeniden düzenlenmesini sağlar. Kısacası sensörlerden gelen bilgiler ışığında, aracın savrulmasının önüne geçecek şekilde düzenlemeler yapılır.


ESP Arızası Nedir?

Her sistemde olduğu gibi ESP sisteminde de arıza meydana gelebilir. Oluşan bu arızaların ise hayati önem taşıdığını söylemek gerekiyor. Arızanın meydana geldiğini anlamak için göstergeleri kontrol etmek gerekir. ESP ışığı olarak bilinen ışığın yanası durumunda arıza meydana gelmiş demektir.

Işığın sürekli olarak yanması durumunda arızadan şüphelenebilirsiniz. Eğer aracınızda bir ESP tuşu varsa ve tuşa basmanıza rağmen gösterge sürekli olarak yanıyorsa, bu durumda aracınızı mutlaka bakıma götürmeniz lazım. Aracınızın modeline göre ikaz durumu da değişebilir. Belli modellerde sesle uyarı sistemi sunulmaktadır. Bu modellerde de yine anında müdahale gerekmektedir.


ESP ve ASR Farkı Nedir?

ESP sisteminin ne olduğunu baştan beridir anlatıyoruz. Bunun için denge sistemi olarak gösterebileceğimiz bu sistemi tekrar tekrar açıklamaya gerek duymuyoruz. Fakat ASR sistemini açıklayarak farkı belirtebiliriz. ASR, anti patinaj sistemi olarak bilinir. Yani aracın patinaj yapmasının önüne geçecek olan bir sistemden söz ediyoruz.

Aracın patinaj yapmasının önüne geçildiği gibi, kalkış sırasında yaşanacak olan sorunların ve aracın saplanma durumlarıyla karşı karşıya kalmasının da önüne geçmek amaç edinmiştir. Buna karşın ESP sistemi, baştan beri söylediğimiz gibi sensörlerle beraber çalışan aracın dengesini korumaya yönelik olan bir sistemdir. Bu yönüyle iki teknolojinin birbirinden ayrıldığını söylemek yanlış olmaz.


ESP Hatası Nedir?

Araçlarda yer alan ESP sisteminde arıza meydana gelebilir. Yukarıda arıza bölümünde söz ettiğimiz gibi araçlarda yer alan arızaların, sensörler ile uyarı gösterdiğini görmek mümkün olur.

Arıza vermesi için lambaların sürekli olarak yandığını görmek mümkün olur. Fakat sadece bu durumla karşı karşıya kalınmaz. Bunun yanında “ESP Hatası Nedir?” sorusunu soran sürücüler de var.

Öyle ki her zaman için arıza lambası sistemde yer alan bir arızadan dolayı yanmıyor. Bu lambaların, akü hataları nedeniyle de yandığı görülüyor. Akü sisteminde oluşan bir sorun nedeniyle, hassas bir lamba olduğu için doğrudan ESP lambasının da yandığını görmek mümkün olabiliyor.

Bu gibi bir durumda akü sorununun giderilmesinin ardından, lambanın söndüğü görülür.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -