20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiFakir ve Zengin Karışım Nedir?

Fakir ve Zengin Karışım Nedir?

Araçlarda kullanılan yakıt sistemlerinde, hava ile yakıt karışımı kullanılır. Hemen her araçta motorun çalışması için belli bir oranda yakıt ile hava karışımı vardır. Bu yakı ile hava karışımı, aracın performans değerini ve yakıt tüketim değerini belirlemektedir.

Burada kullanılan sisteme göre hava ve yakıt karışımlarının oranı değişebilir. Fakat bu konuyla alakalı olarak karşımıza fakir ve zengin karışım ifadeleri çıkmaktadır. Peki neden bu kavramlar karşımıza çıkıyor? Hangisi ne ifade ediyor?


Zengin Karışım Nedir?

Hava ve yakıt karışımının oranının bozulduğu ilk durum zengin yakıt karışımıdır. Zengin Karışım; hava ile yakıt karışımında, yüksek oranda yakıt bulunması anlamına gelmektedir.

Bu hata genelde araç göstergelerinde P0172 hatası olarak da yansımaktadır. Karışımda çok daha fazla yakıt oranı olması durumu ortaya çıkmış demektir. Bu durumda nedenler konusunda da bilgi vermek gerekiyor. Öyle ki Zengin Karışım bir sorundur ve bu sorunun nedenleri de vardır.

  • Sorunun en büyük nedeni filtrelerin tıkanmasıdır. Filtrelerde tıkanma meydana gelmesi durumunda fazla yakıt tüketimi yapılabilir.

Sorunun anlaşılması noktasında ise ilk olarak ikaz lambalarını takip etmek gerekiyor. Bu sorunun yaşanması durumunda sensörlerce durum fark edilecek ve motor ikaz ışığı yanacaktır.

Anlık gaz yüklenmelerinden de bu durum yaşanabilir ve kendiliğinde çözülecektir. Ancak filtrelerin tıkanması ve parçalarda bir sorun varsa, bu durumda servise başvurmak gerekecektir.


Fakir Karışım Nedir?

Fakir Karışım; Zengin karışımdan farklı olarak bu kez yakıtın yeteri oranda karışmaması söz konusu olduğu durumu ifade eder. Fakir karışımda, yeteri kadar yakıt ateşlemeye katılmamış olabilir. Bu durumda aracın yeteri kadar hızlanmaması, hızlanması yerine yavaşlaması gibi durumlar söz konusu olacaktır.

Motora hava kaçması durumu da yaşanabilir. Ayrıca anlamsız bir şekilde yakıtın fazla tüketilmesi gibi bir durumda söz konusu olur. Genelde LPG’li araçlarda bu şekilde bir sorun ortaya çıkmaktadır.

Benzinli ve dizel araçlarda çok sık karşılaşılmayan bir sorun olarak değerlendirilebilir.

Yine ilk olarak ikaz lambalarının yanmasıyla sorunun yaşandığını anlayabilirsiniz. Bunun dışında aracınızın performansının düşmesi durumunda da sorun yaşandığı anlaşılacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -