26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıFan Müşürü Nedir? Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fan Müşürü Nedir? Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fan Müşürü Arızaları Nelerdir ?

Motor soğutma sisteminin eksik çalışmasına dolayısıyla aracın ağır hasarlar almasına sebep olabilen bir arızadır. Sanılanın aksine otomobil motorlarının en çok ısınmasına sebep olan durum rölantide bekleme halidir. Hız vasıtasıyla önden vuracak rüzgar hesaplanarak tasarlanan soğutma sistemi araç durgun halde çalışırken yalnızca soğutma fanı yardımıyla soğutulmaktadır.

Fan sisteminde meydana gelebilecek arıza aracın kontrol edilemeyecek hızda ısınmasına ve zarar görmesine sebep olabilmektedir. Fan sistemindeki en muhtemel arıza olan fan müşürü problemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle teknik terimleri inceleyelim.


Radyatör Sistemi 

Yanma odasının aşırı ısınmasını önlemek amacıyla tasarlanan sıvı soğutma sistemidir. Yanma odasından geçen sıvı hatları aracın ön kısmında bulunan radyatör peteklerine bağlıdır. Hat içerisindeki soğutma sıvısı, radyatör pompası yardımıyla devir daim edilir. Motor içerisinde ısınan sıvı radyatör peteklerine iletilip araca önden vuran rüzgar yardımıyla soğutulur.

Yeterli rüzgar olmadığı durumlar için radyatör peteklerinin önünde fan bulunur. Trafikte dur kalk yaparken zorlanarak ısınan motoru soğutmakta rol alan radyatör fanı önemli bir görev üstlenmektedir.


Fan Müşürü Nedir ?

Rüzgar gücünün yetersiz olduğu durumlarda radyatör peteklerinin soğutulması için fanın otomatik olarak açılıp kapatılmasını denetleyen sistemdir. Fanın açılmasına karar veren tek sensör olduğu için arızalanması durumunda aracın hararet yapmasına sebep olabilmektedir. Üreticilerin tercihlerine göre değişiklik gösterebilmekle birlikte  genelde radyatör fanı iki kademeli olarak çalışır.

Motor optimum sıcaklık olan 90 dereceye ulaşıncaya kadar birinci kademe, 90 dereceden sonrasında rüzgarın yetersiz olması durumunda ise ikinci derece fan devreye girmektedir.


Fan Müşürü Arızası

Arızada soğutma suyunun sıcaklığı yanlış ölçülecek, müşür motorun sürekli 90 derecenin üzerinde çalıştığını ön görüp fanı son seviyede çalıştırarak gürültüye sebep olabilir. Motor sıcaklığının sürekli düşük olduğunun ölçülmesi durumunda fan çalışmayacak, rüzgarın yetersiz olduğu durumlarda motor sıcaklığı tehlikeli seviyelere kadar yükselecektir.

Müşür arızası maliyetsiz ve hızlı onarılabilecek bir problem olmakla beraber ağır hasarlara yol açabilecek bir ekipmandır. Aracın yetersiz soğutulması ve hararet yapması durumunda sıcaklık etkisiyle motor parçalarının şekil değişimine maruz kalarak rektefiye işlemine ihtiyaç duyması olasıdır.


Fan Müşürü Arıza Belirtileri

Motor sıcaklığının sürekli optimum dereceden (90 derece) yüksek ya da düşük olması en büyük soğutma sisteminin doğru çalışmadığının en bariz belirtisidir. Motor sıcaklığının sürekli 90 derecenin altında seyretmesi motor için zararsız görünse de müşür sisteminin arızalı çalıştığına işaret etmektedir.

Arızalı müşür her an fanın çalışmasını durdurup aracın hararet yapmasına sebep olabilir. Müşür arızası bazı durumlarda hararet göstergesindeki bozukluk dışında rölanti dalgalanması ve yakıt tüketimindeki artış problemleriyle de kendini gösterebilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -