20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaMuayeneFar Ayarı Ağır Kusur mu?

Far Ayarı Ağır Kusur mu?

Otomobillerinizi muayeneye sokmadan önce belli başlı kontrollerinizi yapmanız gerekiyor. Dikkat etmediğiniz ya da önemsemediğiniz bazı sorunlar, aracınızın ağır kusurlu olarak sayılmasına neden olur. Muayene şartlarından geçemeyen ve kusurlu bulunan araçların yeniden muayeneye girmesi gerekiyor. Kusurları gidermeniz için ise sadece 1 aylık bir süre veriliyor.

Böyle değerlendirildiği zaman, muayene girmeden önce araçlarınız hakkında bazı kontrolleri yapmanız daha mantıklı olacaktır. En çok merak edilen konulardan birisi de Far Ayarı Ağır Kusur mu?

Far ayarınızda herhangi bir bozukluk varsa, bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Hemen detaylardan söz edelim.

Aslında far ayarı muayeneden geçememeniz için bir etken değil. Yani far ayarı yaptırmadan da muayeneden geçebilirsiniz. Far ayarınız çok bozuk olmadığı sürece, yani yol görüşünde çok fazla bir olumsuzluk yaratmadığı sürece, hafif kusurlu olarak sayılıyor. Bu durumda da aracınıza hafif kusurlu olarak onay veriliyor ve sıkıntısız bir şekilde muayeneden geçiyorsunuz. Ama dediğimiz gibi ayarın aşırı derecede bozuk olmaması gerekiyor.

Xenon Farlar Muayeneden Geçer mi?


Far Ayarı Nedir?

Merak eden sürücüler için “Far Ayarı Nedir?” sorusunu da yanıtlayalım. Far Ayarı; Araçların ön kısmında yer alan farların, doğru bir şekilde görüş sunması için yüksekliğinin ve yönünün tam olarak ayarlanmasıdır.

Farların belli bir yükseklikte ve belli bir çizgide olması gerekiyor. Yolu güvenli olarak aydınlatabilecek ve görüş seviyesini bozmayacak şekilde olması gerekli.


Far Ayarı Ne Kadar?

Far ayarının nasıl yapılacağına geçmeden önce, far ayarının ne kadar olduğu konusunda bilgiler verelim. Bu noktada aracınızın far ayarları için genelde 20-30 TL gibi bir ücret ödenmektedir. Çok pahalı bir sistemin olmadığından söz etmek gerekiyor. 20-30 TL gibi bir ücret için muayeneden hafif kusurlu olarak geçmenize gerek yok.


Far Ayarı Nerede Yaptırılır?

Sürücüler için önem verilen konulardan birisi de “Far Ayarı Nerede Yaptırılır ?” sorusu. Far ayarının genelde tamirhanede yaptırıldığını görüyoruz. Ancak sürücülerin biraz uğraşmaları sonucunda kendilerinin de far ayarını yapabileceklerini belirtelim.

Burada bir noktada atlanıyor. Aracın içerisinde de far ayar sisteminin olabilir. Sadece butonlarla ayarlamanızı yapabilirsiniz. Eğer aracınızda bu sistem yoksa ya da ince ayar yapmak gerekiyorsa, kaputu açın ve kaputun hemen altında farların önünde yer alan ayar somunlarını çevirerek ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Bunun için ekstra bir sistem sunulmasına gerek yok.

Fakat uğraşamam diyorsanız en yakın elektrikçi de makine ile ayar yaptırabilirsiniz.


Far Ayarı Neden Bozulur?

Far ayarının neden bozulduğu konusunda da bahsedelim. Genelde burada aşırı sallantı durumundan söz etmek gerekiyor. Aracınızla engellere girmeniz, yol sarsıntısı gibi nedenler zamanla aracınızın far ayarlarının bozulmasına neden olacaktır.


Far Ayarı Yaptırmamak Sürüş Güvenliğini Etkiler mi?

Tamamen far ayarının ne kadar bozulduğu önemli. Far ayarının çok fazla bozulması durumunda, sürüş güvenliği olumsuz olarak etkilenecektir. Yolun aydınlatılması konusunda görüş açısını bozmayacak kadar başarılı bir ayar olması gerekiyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -