27.9 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaMuayeneFar Karartma Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Far Karartma Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Far Karartma Muayeneden Geçer mi?

TÜVTÜRK tarafından belirlenen kısıtlamalara göre araç üzerinde trafikte görünebilirliği ve görüş mesafesini etkileyecek tadilatlar yapılması ağır kusurdur. Dolayısıyla görüş mesafesini etkileyecek seviyede karartılan farlar elbette muayeneden geçememektedir.

Far karartma işleminin iki farklı seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilen seçenek olan farın dış yüzeyinin karartılması işlemi görüş mesafesinin etkilenmesi sebebiyle sürüş güvenliğini etkilemekte, muayene geçişini yetkililerin insiyatifine  bırakmaktadır.

Aracı inceleyen yetkili tarafından aracın aydınlatma mesafesinin düştüğünün tespit edilmesi durumunda muayene geçişi mümkün olmayacaktır.  Ayrıca bu işlem trafik güvenliğinin tehlikeye atılması sebebiyle de önerilmemektedir. Diğer seçenek ise farın iç yüzeyindeki platformun, reflektörlü kısım dışında kalan alanının karartılması işlemidir. Bu işlem aracın aydınlatma mesafesini etkilememekle beraber  muayene geçişini hiç bir durumda tehlikeye atmamaktadır.

Cam filmi’nin muayeneden geçip geçmediğini öğrenmek için ” Cam Filmi Muayeneden Geçer mi ? ” isimli yazımızı okuyabilirsiniz..

Sonuç olarak farın platformunun karartılması işlemi problem olmamakta, dış yüzeyin karartılması işlemi ise görüş mesafesinin düşeceği durumlarda muayene geçişine engel olmaktadır. Hafif karartılmış far dış yüzeyi ile muayeneden geçmek mümkündür.

Ayrıca aydınlatma sisteminde bulunan kırık, çatlak ve diğer tüm hasarlar aracın muayene geçişinin iptal edilmesine sebep olmaktadır. Ön , sinyal, stop lambalarının her hangi birinde bulunan küçük bir çatlak dahi ağır kusur olarak nitelendirilmektedir.


Far Karartma Cezası Var mı?

Far karartma işlemi konusunda kanunen belirlenen bir karartma derecesi izini bulunmaması sebebiyle muayeneden sorunsuz geçen farlar, trafik denetlemesinde cezai işleme tabi olabilmektedir. Bunun sebebi farların aydınlatma mesafesinin düşüp düşmediğinin anlaşılması için standart bir test metodunun bulunmuyor olmasıdır.

Dolayısıyla TÜVTÜRK tarafından onaylanan aracınız trafik denetlemesinde farların muayene sonrasında karartılmış olduğu gerekçesiyle cezai işleme tabi tutulabilmektedir.

Bu sebeple far karartma işleminin farın dış yüzeyine uygulanması önerilmemektedir. Daha pahalı ve zahmetli olsa da kozmetik amacıyla karartılacak farların yalnızca reflektör dışında kalan iç platformları karartılmalıdır.


Far Karartma Nedir?

Far karartma işlemi yeni nesil araçlarda standart olarak uygulanan kozmetik tasarımdır. Karartma işlemi fabrika çıkışı araçların yalnızca reflektör dışında bulunan kısımlara uygulanmaktadır.

Sonradan karartılan farların ise iç platformun karartılmasının zahmetli olması sebebiyle yalnızca dış yüzeyleri karartılmaktadır. Fakat bu işlem aracın görüş mesafesinin düşüyor olması sebebiyle tavsiye edilmemektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -