29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneFarklı Renk İkaz Lambası Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Farklı Renk İkaz Lambası Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Farklı renk ikaz lambası muayeneden geçer mi? Tüm detaylar bu yazımızda sizlerle!

Farklı Renk İkaz Lambası Muayeneden Geçer mi?

İkaz lambaları aracın trafik güvenliğine olan katkısını direkt olarak ilgilendirdiğinden TÜVTÜRK istasyonlarında bariz şekilde en çok dikkat edilen sistemlerdir. İkaz sistemlerinin doğru çalışıyor olmasının yanı sıra ikaz renkleri de büyük öneme sahiptir.

Aracın ağır kusurlu olarak nitelendirilmemesi için  sinyal ve acil durum lambalarının (dörtlü) turuncu, fren ve arka park lambalarının kırmızı, geri vites uyarı lambasının beyaz ve ön park lambasının farlar ile aynı renkte olması gerekmektedir.

Bu gerekliliklerin tamamını taşımayan araçlara tolerans gösterilmeksizin ağır kusur belgesi verilmektedir. Muayene geçişi için ikaz renklerinin dışında dikkat edilmesi gereken unsurlar da bulunmaktadır. Tüm sinyal lambalarının , ön ve arka park lambalarının aynı ışık şiddetinde yanıyor olması gerekmektedir.

Zamanla oksitlenen veya gevşeyen soketler nedeniyle sinyal lambalarından birinin dahi güçsüz yanıyor olması ikaz lambası pozisyon hatası olarak kabul edilerek  aracın ağır kusurlu olarak nitelendirilmesi için yeterlidir. Bunlar dışında dikkat edilmesi gereken iki husustan birisi sinyal ve ikaz lambalarının yanıp sönme hızıdır.

Sinyal lambalarından birinin oksitleme yada gevşeme sonucu çalışmıyor oluşu, sinyal rölelerinden birinin arızalı oluşu diğer sinyal lambalarının iki kat hızlı yanıp sönmesine sebep olmaktadır.

Bu durumda TÜVTÜRK istasyonlarında ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Dikkat edilmesi gereken son husus ise aydınlatma sisteminin çalışma sırası ve senkronudur. TÜVTÜRK gerekliliklerine göre ön ve arka park lambası, plaka lambası ile aynı anda yanmalı; park ve plaka lambaları yanmadan önce far ve sis lambaları yanmamalıdır.


Farklı Renk İkaz Lambasının Cezası Var mı?

İkaz lambalarının mevzuata uygunluğu ve çalışma sağlığı trafik güvenliği için büyük önem arz ettiğinden trafik denetlemelerinde bu konuda hassaslık gösterilmektedir. Trafik denetlemelerindeki ikaz sistemleri kontrolünde TÜVTÜRK gereklilikleri aynı şekilde uygulanmaktadır.

Aydınlatma şiddetinin yetersiz olması, sinyal hızının uyumsuz olması, ikaz ışıklarından birinin çalışmıyor olması durumunda uygulanacak cezai işleminin yanında aracın trafikten men edilmesi söz konusu olabilmektedir.


Farklı Renk İkaz Lambası Nedir?

İkaz lambaları trafikte sürücüler arasındaki iletişim yoludur. Verilen ikazların herkes için anlaşılabilir olması için ikaz renklerinin standart olması gerekmektedir. Sinyallerin turuncu, fren lambası ve arka park lambasının kırmızı, ön park lambası ve sis farlarının ön farlar ile aynı renkte olması (beyaz, sarı) geri vites lambasının beyaz olması standartlar arasındadır.

Görsellik amacıyla uygulanan ikaz lambası rengi değişimi sürücüler arasındaki iletişimin zorlaşmasını sağlayacağı için yasaklanmıştır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -