13.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıFiltreler Tıkanırsa Ne Olur?

Filtreler Tıkanırsa Ne Olur?

Motorun önemli parçalarından biri olan filtreler, aracın sağlıklı kullanımı için önemli parçalar arasında gösterilebilir. Sürüş konforu için de önemli olan parçalardan söz ediyoruz. Peki, Filtreler Tıkanırsa Ne Olur ? Bu durumda sürücülerin neler yapması gerekiyor ? Filtre değişimi noktasında bilinmesi gereken kısımlar neler ?


Hava Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

İlk olarak hava filtrelerinden söz edeceğiz. Bu noktada “Hava Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?” sorusuna cevap arayacağız. Hemen başlayalım.

Hava filtresi, bir nevi motorun hava almasını sağlar. Yakıtın yanması kısmında da geçerli olan bir filtreden söz ediyoruz. Eğer Hava Filtresi Tıkanırsa, bu durumda da aracın bazı sinyaller verdiğini görmek mümkün olur.

İlk olarak aracın çekişinin düştüğünü göreceksiniz. Aracınızın çekişinde yaşanan düşüklük, performans konusunda sorunların yaşanmasına neden olacak. Bunun dışında yakıt tüketiminin de bir hayli artış gösterdiğini görmek mümkün olacaktır.

Aracın bir süre yüksek miktarda yakıt tükettiğini görürsünüz ve sonrası için artarak devam eden bir yakıt tüketimi karşınıza çıkacaktır. Tıkanan filtreleri açmak için de uğraşmak mantıksız. Bu parçalar değiştirilebilir parçalardır.

Belli zamanlarda filtre değişiklikleri yapılabilir. Bunun için belli bakım zamanları vardır. Bakım zamanları aksatılmadığı zaman, herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Tabii ki düzenli olarak kontrollerin de önemli olduğunu ekleyelim.


Yağ Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Hava filtresi konusunda merak edilen detayları aktardık. Şimdi ise bir başka filtre kısmından söz edeceğiz. Yine önemli parçalardan biri olan Yağ Filtresi ele aldığımız konu olacak. Yağ Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Sorunun cevabı basit. Zaman içerisinde aracın hasar almaya başladığını görürsünüz. İlk etapta yağ filtresinin tıkanmasının çok fazla etkisi olmayabilir. Aracın çekişten düşmesi ve egzoz dumanlarının yoğun bir şekilde çıkmasının dışında, çok fazla belirti ortaya çıkmayabilir.

Fakat yağ filtrelerinin tıkanması durumunda, zamanla motorda hasar meydana gelebilir. En önemlisi motorda sarma adı verilen durum yaşanabilir. Motorda sarma durumunun yaşanmasıyla beraber, motor bloğunun kalıcı olarak hasar almasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Böyle bir durumda motorun indirilmesi gerekebilir. Haliyle çok yüksek oranda masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Motorun değişmesine kadar varan bir durumdan söz ediyoruz. Haliyle yap filtreleriniz için de düzenli değiştirme ve kontrollerinizin yapılması oldukça önemlidir. Bu noktada markalar tarafından belirlenen periyodik bakım sürelerini geçirmemeye özen gösterin.

Filtreler Yanlış Takılırsa Ne Olur?


Mazot Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

En sık kullanılan ve en sık değiştirilen parçalardan birisi de mazot filtresi olarak bilinmektedir. “Mazot Filtresi Tıkanırsa Ne Olur ?” vereceğimiz cevap da belli. Bu sorunun yaşanması durumunda ilk olarak yakıt düzensizliği yaşandığını görürsünüz. Özellikle yakıt tüketiminin artması durumu söz konusu olabilir.

Yakıt tüketiminin artış göstermesi iyi senaryolardan bir tanesi. Yakıt filtresi tamamen kullanılmaz hale gelmişse, bu durumda da aracınızın tamamen çalışmaz bir duruma geldiğini görebilirsiniz.

Aracınızın ateşlemesi engelleneceği için çalıştırma doğru olmayabilir. Bu durumda da tek onarım, doğru filtre ile Mazot Filtresi değiştirmek olacaktır. Filtrelerin düzenli olarak değişmesi ise sorunların önüne geçecektir. En azından dizel araçlar için sürekli kontrollerin zorunlu olduğunu belirtelim. Aksi halde yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -