29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıFiltreler Yanlış Takılırsa Ne Olur?

Filtreler Yanlış Takılırsa Ne Olur?

Aracınızın model ve yakıt türüne göre değişmekle beraber araçlar için kullanılan çok çeşitli teknolojiler vardır. Hemen hemen her araç için ortak olan bu teknolojilerden birisi de filtreler. Yakıt filtreleri, hava filtreleri gibi birkaç filtre kullanılıyor ve bu filtrelerin doğru kullanılması oldukça önemli. Peki, filtreler yanlış takılırsa ne olur?


Hava Filtresi Yanlış Takılırsa Ne Olur?

İlk söz edeceğimiz kısım Hava Filtresi kısmı olacak. Bir nevi motorun hava almasını sağlayan filtre olarak gösterebileceğimiz hava filtresi çok önemli parçalardan bir tanesi olarak gösterilebilir. Öyle ki bu filtrenin kirlenmesi, motorun hava alamamasına neden olabilir.

Bu durumda da motor hava alamadığı için yakıt konusunda bir artış söz konusu olacaktır. Yakıt tüketiminin bir hayli yükselmesine neden olacak olan bu durumla karşılaşmamak adına filtrelerin düzenli olarak değişmesi gerekiyor. Burada merak edilen soru “Hava Filtresi Yanlış Takılırsa Ne Olur ?” sorusu.

Hava filtresinin yanlış takılması durumunda, motor doğru bir şekilde hava alamayacağı için yine yakıt tüketimi bir hayli artmış olacak. Yakıt tüketiminin artmasının dışında, motorun çekiş gücünün de düşeceğini ekleyelim.

Filtreden hiç hava geçmemesi durumunda ise aracınızda kalıcı sorunlar meydana gelebilir. Bu tip sorunların yaşanmaması için aracınızın mutlaka orijinal filtrelerle güncellenmesi gerekiyor. En azından uygun parçaların kullanılması gerekiyor.


Yağ Filtresi Yanlış Takılırsa Ne Olur?

Gelelim bir başka soruya. Bu kez gündeme alacağımız soru “Yağ Filtresi Yanlış Takılırsa Ne Olur ?” sorusu olacak. Hava filtresi bir yana, yağ filtresinin biraz daha önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Aracın yağının temizlenmesi konusunda en önemli parçalardan biri olarak değerlendirilen yağ filtresinin yanlış takılması, çok ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Burada ilk sorun performans sorunları olacak. Fakat bu şekilde kullanılan araçlarda, bir anda motor yatak sarması sorunu yaşanabilir. Motorun sarması durumunda ise çok daha ciddi sorunlar karşınıza çıkabilir. Motorun patlamasına kadar varan durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanında motor kitleme gibi sıkıntılarla da karşı karşıya kalınabilir.

Bu durumda da masrafınız çok yüksek olacaktır. Özellikle motorun değişmesi gibi bir durum söz konusu olursa, çok ciddi bir masraf karşınıza çıkar ki bu durumda da yetkili servislerden destek almanız gerekebilir. Motorda kalıcı sorunlara neden olabilecek olan yağ filtrelerinin mutlaka araca uygun ve doğru olması gerekir. Aksi halde dediğimiz gibi çok ciddi masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz.


Mazot Filtresi Yanlış Takılırsa Ne Olur?

Gelelim son soruya. Bu kez “Mazot Filtresi Yanlış Takılırsa Ne Olur ?” sorusuna yanıt arayacağız. Tıpkı hava filtrelerinde ve yap filtrelerinde olduğu gibi Mazot filtresi de oldukça önemlidir. Benzinli araçlarda yakıt filtresi olarak da geçen filtrenin, dizel araçlar için çok önemli olduğunu söylemek gerekiyor.

Öyle ki dizel araçlarda yakıt içerisinde birikebilen tortunun filtrelenmesi gerekiyor. Yakıt filtrelerinin kullanımı da haliyle önemlidir. Yakıt filtrelerinin kullanımı için de aynı özverinin sunulması gerektiğini söylemek lazım. Özellikle aracınız dizel olduğu zaman, filtrelere biraz daha önem vermeniz gerekiyor.

“Mazot Filtresi Yanlış Takılırsa Ne Olur?” sorusunun cevabı da basit. Eğer yanlış bir filtre kullanılacak olursa, bu aracınıza kalıcı zarar verebilir. Genelde yanlış yakıt filtresi kullanılması durumunda aracın çalışmaması muhtemel sorunlar arasında gösterilebilir.

Bu gibi durumlarda aracın çalışmasını engelleyecek sorunlar ortaya çıkabilir. Filtre yüzünden ateşleme gerçekleşmeyebilir. Bunun dışında filtrenin yanlış takılması, aracın yakıt tüketimini de bir hayli arttıracaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -