30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiFiltrelerin Görevleri Nelerdir?

Filtrelerin Görevleri Nelerdir?

Filtrelerin Görevleri Nelerdir ?

Oldukça hassas bir dengede çalışan otomobil motorları sürekli aynı kalitede hava, yakıt ve yağa ihtiyaç duymaktadır. Bu kalitenin sağlanabilmesi için araca alınan yanıcı ve yağlayıcı tüm materyaller filtreden geçirilerek kalitesi kontrol edildikten sonra motora gönderilir. Filtreler aracın uzum ömürlü kullanılabilmesi için önemlidir. Otomobillerde bulunan filtreleri tek tek inceleyelim.


Hava Filtresi

Dış ortamdan turbo veya yanma odası vesilesiyle motora vakumlanan havanın araca girdiği ilk yerdir. Hava araca alınmadan  önce bir filtreden geçer. Böylece dış ortamdaki toz, kir ve yabancı maddelerin motora gönderilmesinin önüne geçilir. Vakumlanan hava buradan geçmek zorunda olduğu için hava filtresinin kirlenmesi ve tıkanması durumunda hava geçişi zorlaşacak, motor havasız kalacağı için zengin yakıt karışımı üretilemeyecek ve araç çekişten düşecektir.

Hava değişimi aracın hava emme kapasitesine direkt etki gösterdiği için her rutin bakımda kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir. Değişim maliyeti oldukça ucuzdur.


Yakıt Filtresi

1990 yılında ve sonrasında üretilen araçlarda yakıt pompası elektrikle çalışmaktır. Bu pompanın içinde bulunan yakıt filtresi, depoya girebilecek yabancı maddelerin yanma odasına gönderilmesini engellemektedir. Kalitesiz yakıt kullanımı yakıt filtresine ve yakıt pompasına zarar vermektedir.

Yakıt filtresinin kirlenmesi ve tıkanması durumunda yakıt emilimi zorlaşacak, ihtiyaç duyulan yakıt yanma odasına gönderilemeyecek ve dolayısıyla istenilen güç üretilemeyecektir. Yakıt filtresi, hava filtresine göre daha uzun periyotlarda kirlenmekte ve değişime ihtiyaç duymaktadır. Hava filtresine göre değişim maliyeti daha yüksektir. Bu sebeple kalitesiz yakıt kullanmamanızı öneririz.


Yağ Filtresi

Yağ pompası tarafından sirküle edilen motor yağının temizlenmesi için kullanılmaktadır. Motor yağı tarafından yağlanan hareketli parçalar iç içe çalıştığı için deforme oldukça metal tozları oluşturmaktadır.  Bu tozlar motor yağına karışarak tüm hatta yayılmakta ve deformasyon oluşumuna sebep olmaktadır.

Yağ filtresi bu metal parçalarını süzerek hat boyunca yayılmalarını önlemekle görevlidir. Tıkanması durumunda yağ geçişi zorlanacak, yağ basıncı düşecek , yetersiz yağlanmaya bağlı deformasyon ve aşırı ısınma meydana gelecektir. Bu sebeple yağ filtresinin kontrol ve değişimi oldukça önemlidir. Değişme periyodu hava ve polen filtresine göre uzun, değişim maliyeti yine bu filtrelere göre yüksektir.


Polen Filtresi

Yalnızca klima sistemine sahip olan araçlarda bulunan polen filtresi, hava filtresiyle aynı göreve sahiptir. Klima sistemi için dışarıdan emilen havayı arındırıp kabin içerisine yönlendirir. Hatalı montajlandığı taktirde kabin içerisine rüzgar girmesi sebebiyle gürültüye sebep olmaktadır.

Kirlenmiş ve tıkanmış polen filtresi araç içerisinde kötü koku oluşumuna, kış aylarında camların buğulanmasına sebep olmaktadır. Değişim aralığı ve maliyeti hava filtresiyle neredeyse aynıdır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -