21.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiFren Hidroliği Nedir? Neden Eksilir?

Fren Hidroliği Nedir? Neden Eksilir?

Fren Hidroliği Nedir?

Fren aracın en önemli güvenlik sistemlerinden birisidir. Aracın durması fren sistemi ile sağlanır. Fren hidroliği de bu sistemin işlemesini ve fren basıncının iletilmesini sağlayan yağdır. Hidrolik fren sistemindeki metal parçaların paslanmasını ve oksitlenmesini önler. Fren hidroliği nedir sorusunun cevabı ise kısaca şöyledir ;

Fren sisteminde frene basılınca hidrolik ısınarak basınç oluşturur ve basıncın balatalara iletilmesini sağlar. Basınçtan dolayı fren hidroliği ısınır bu sebeple kaliteli yağ kullanılmalıdır. Frene basıldığı zaman balataların tepki vermesi hidroliğin performansı ile doğru orantılıdır. Bu da kaliteli, zamanında değiştirilen ve yeterli miktarda kullanılan hidrolik ile olur.

Hidrolik olmazsa araçta fren sistemi işlemez ve ciddi kazalara sebep olur. Fren hidroliği periyodik aralıklarla değiştirilmelidir ve kaliteli yağ kullanılmalıdır. Kalitesi düşük yağlar özelliğini kaybeder ve fren sistemi düzgün çalışmaz.


Fren Hidroliği Ne Zaman Değiştirilir?

Fren hidroliği ne zaman değiştirilir sorusunun cevabı sürücünün kullanımına göre değişmektedir. Servislerde 4 yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Fakat 2 yıl dolmadan aracınızın kilometresi 60.000 km’ yi geçtiği taktirde hidrolik değiştirilmelidir. Hidrolikte eksilme varsa mutlaka bir kaçak durumu mevcuttur. Araç kontrol edilmelidir.

Kaçak varsa hidrolik sistemindeki arızalar mutlaka en kısa zamanda giderilmelidir. Hidroliğin azalması ile fren sisteminde aksaklıklar olur.

Fren tutmaz, aracın frende durma mesafesi artar buda ciddi kazalara sebep olur bu yüzden fren hidroliği sık sık kontrol edilmelidir. Azalma olursa sorun giderilerek eksilen kısım tamamlanmalıdır. Değişim zamanında da hidrolik ihmal etmeden değiştirilmelidir.


Fren Hidroliği Değişmezse Ne Olur?

Fren hidroliği değişmezse ne olur peki? Fren hidroliği sürtünme ile beraber yağın sıcaklığı kaynama noktasına ulaşmaktadır. Bu da yağın kalitesini düşürür. Fren sisteminde aksaklıklar oluşur.  Bu sebeple hidroliğin değişim zamanını takip edilerek ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Fren sistemi aracın en önemli güvenlik sistemlerindendir, düzgün işlemezse aracınız ciddi kazalara sebebiyet verir. Fren sistemi düzgün çalışmayacağı için kazaya neden olur. Bu sebeple en geç iki yılda bir yağ değiştirilmelidir. Aracınıza uygun hidrolik kullanılmalıdır.


Fren Hidroliği Neden Eksilir?

Fren hidroliğindeki eksilme fren sisteminde ya da borularda çatlak ya da yırtıklar varsa fren sistemin de kaçak olur. Hidrolik bu kaçaklardan sızar ve eksilir.  Bu kaçaklar Fren ana merkez silindirinde, fren sisteminde bulunan bağlantılarda gevşeme varsa, balatalar aşınmışsa, fren silindiri bozulmuşsa hidrolikte eksilme olur. Fren hidroliği neden eksilir sorusunun cevabı budur.

Fren sistemimdeki Kaçağın yeri tespit edilerek onarılmalı ve eksilen hidrolik tamamlanmalıdır. Ayrıca uzun süre kullanılmayan araçlarda da hidrolikte eksilme olur. Bu eksilme kontrol edilmeli eksilen kısım kaliteli bir hidrolikle tamamlanmalıdır.


Fren Hidroliği Eksilirse Ne Olur?

Fren hidroliği eksilirse ne olur sorusunun cevabını gelin birlikte arayalım. Fren hidroliği eksilirse fren sistemi performansı düşer. Fren sistemi düzgün çalışmaz. Fren tutmaz ya da fren mesafesi artar. Hidrolik, fren sisteminin olmazsa olmazıdır. Periyodik bakımları yapılan araçlarda hidrolik bakımı da yapıldığı için hidrolik değişimi eksikliğinin tamamlanması da yapılır.

Ayrıca aracın fren sisteminde oluşan aksaklıklar varsa hidrolik kontrol edilmelidir. Fren hidroliği eksilince fren pedalı düşer ve frene basılında araç daha uzun mesafede durur. Buradan da aracın hidroliğinde eksilme olduğu anlaşılır. Zaten çoğu araçta hidrolik sinyal lambası vardır lamba yandığı zaman hidrolik mutlaka kontrol edilmelidir.


Fren Hidroliği Nasıl Kontrol Edilir?

Fren hidroliği azalırsa hidrolik seviye sensörü sinyal gönderir ve sinyal lambası yanar. Sinyal lambasından hidrolik kontrol edilebilir. Ayrıca fren pedalında düşüklük olursa buradan da anlaşılabilir Hidrolik piston tapası açılaraktan kontrol edilir, ama zararlı olan bu yağ kontrolünde çok dikkat edilmelidir.

Fren kullanıldığı zaman oluşan aksaklıklara da dikkat edilerek hidroliğin eksikliği anlaşılabilir. Servislerde hidrolik bakımının yapılması çok daha akıllıca çünkü fren sistemindeki küçük aksaklıklar dahi hayati tehlike teşkil eder, bu sebeple aracın hidrolik kontrolleri itina ile yapılmalıdır. Fren hidroliği nasıl kontrol edilir sorusunun cevabı da tam olarak böyledir.


Fren Hidroliği Nasıl Boşaltılır?

Fren hidroliği nasıl boşaltılır diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin. Aracınızın arka tekerinin önündeki pistondan boşaltılır. Tapa gevşetilir, yağın akması durduğunda fren pompalanır. Fren pompalama işlemi yavaş yavaş ve itinalı bir şekilde yapılmalıdır. Fren pompalanırken aracın borusunda olan hidrolikte boşaltılarak eski hidroliğin tamamen değişmesi sağlanır.

Fren hidroliği değişimi ve boşaltımı yapılırken çok dikkat etmek gerekir, çünkü hidrolik zehirli ve aşındırıcı bir maddedir. Özellikle cilt ve gözle temasından kaçınmak gerekir. Teması halinde temas eden bölge bol su ile yıkanmalıdır, bu sebeple yağı boşaltırken yardım almak gerekir.


Fren Hidroliği Fazla Olursa Ne Olur?

Fren hidroliği fazla olursa ne olur diye düşünüyorsanız tam olarak şöyle olur ; Hidrolik fazla doldurulmuşsa taşar. Hidrolik zararlı ve aşındırıcıdır. Aracın boyasına zarar verebilir. Bu sebeple taşma olduğu zaman temas eden yerler bol su ile temizlenmelidir. Fazla olan yağ boşaltılarak normal seviyeye getirilmelidir.  Hidrolik fazla olduğu zaman araç hareket halindeyken taşarak aracın aksamlarına zarar verebilir.

Fren hidroliği değişimi konusunda bilgisi olmayanlar değişimi yetkili yerlere yaptırmalıdır. Tecrübeli ellerde yapılırsa bu gibi sorunlar neden olmaz. Ufak ücretlerden kaçarak kendimizi hayati tehlikeye atabilir ya da araca zarar verebilirsiniz bu yüzden gerekli donanım kazanmadan hidrolik değişimini yardım almadan yapmayın.


Fren Hidroliği Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Peki fren hidroliği bittiği nasıl anlaşılır? Fren hidroliği hidrolik sensor lambasından kontrol edilir. Ayrıca frenleme esnasında olan aksaklıklardan da anlaşılır, fakat bu aksaklıklara maruz kalmadan fren hidroliğini belli aralıklarla kontrol etmek çok daha akıllıca. Araçta fren, fren sisteminde hidrolik güvenliğiniz için en önemli iki unsurdur.

Bu sebeple Periyodik kontrolleri yapılmalı kaliteli hidrolik kullanılmalıdır. Kalitesi düşük hidroliklerin yüksek sıcaklığa maruz kalınca performansı düşer, bu da tehlikeye sebebiyet verir. Bu yüzden aracınızın bütün bakımlarını özelikle fren sistemindeki bakımları periyodik olarak yaptırmak gerekir.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -