20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiGergi Rulmanı (Bilyası) Nedir? Ne İşe Yarar?

Gergi Rulmanı (Bilyası) Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomobillerde gergi rulmanları ya da gergi bilyesi en önemli hareketli parçalardan birisidir. Kayışların gergin durmasını ve gergin bir şekilde dönmesini sağlayan kasnakların genel adı olarak değerlendirilebilir.

Aynı şekilde Gergi bilyası ya da gergi rulmanı olarak değerlendirilen parça, kullanıldığı kayışın türüne göre farklılıklar da gösterebilmektedir. Fakat genel olarak çalışma mantığının aynı kaldığını ve parçanın yapısının aynı kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Genel görev olarak gergi rulmanlarının kayışları sabit tutmak ve kayışların dönmesini sağlamak gibi iki farklı görevi vardır. Görevine ve kullanım alanına göre gergi rulmanlarının boyutunun değişiklik gösterdiğini de eklemek gerekir.


Gergi Bilyası Neden Bozulur?

Açıkçası bozulma nedeni konusunda kesin bir açıklama yapmak doğru olmayacaktır. Zaman içerisinde de Gergi Bilyası aşınabilir. Özellikle sürekli olarak dönen parçalarda bu yönde bir sorun ortaya çıkacaktır. Kayışları döndüren modellerde yıpranma biraz daha çabuk gerçekleşecektir.

Bu modellerde zamana bağlı olarak sorun ortaya çıkacaktır. Zamana bağlı olarak yaşanacak olan sorunun dışında, kayışların değiştirilmesi sonrasında da sorun ortaya çıkabilir. Bunun için genelde kayışların değişmesi sırasında Gergi Bilyası için de değişiklik yapılması önerilir. Tabii ki değişikliğin parça durumuna göre belirlendiğini de belirtelim.


Gergi Bilyası Bozulursa Ne Olur?

Daha önce bu yönde bir sorun yaşamamış olan sürücüler, “Gergi Bilyası Bozulursa Ne Olur ?” sorusunun cevabını merak edebilir. Burada dikkat çeken kısım, oluşacak ses olacaktır. Bilyanın bozulması durumunda ilk olarak motordan ses gelmeye başlar.

Metal sürtünmesi gibi bir ses ortaya çıkacaktır. Bu sesin bir adım sonrasında ise kayışların rahat olarak dönmesini engelleyecek olan bir durum ortaya çıkacaktır. Bunun sonrasında ise kayışlarda yıpranma meydana gelebilir ve kalıcı sorunların oluşması gibi bir durum da söz konusu olabilir.


Gergi Bilyası Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Hangi parçada sorun olduğuna göre fiyat değişmektedir. Eğer sürekli hareketli olan büyük kasnaklarda sorun varsa, biraz daha yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalırsınız. Genelde 60-70 TL gibi bir fiyata sahip olan parçanın, değiştirilmesi için profesyonel olarak destek almak gerekir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -