22.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıGeri Vites Müşürü Nedir? Nasıl Değiştirilir?

Geri Vites Müşürü Nedir? Nasıl Değiştirilir?

Geri Vites Müşürü Nedir ?

Geri vites müşürü aracın geri vitese takılmasıyla arka uyarı ışıklarının yanmasını sağlayan elemandır. Aracın geri vites ışıklarının yanmamasının sebebinin ampulün patlaması ve kablolardaki oksitlenme de olabileceği unutulmamalıdır.

Geri vites müşürü marka ve modele göre değişiklik gösterebilmekle beraber çoğu araçta vites kutusunun alt – ön tarafında, dışarıdan müdahale edilebilecek konumda bulunur. Vites kutusuna monte edilmiş müşüre geri vites lamlarının kablosu soket ile bağlanmıştır.


Vites Müşürü Arızaları ve Arıza Sebepleri Nelerdir ?

Vites müşürü aracın bulunduğu vitese göre elektriği kesip – bağlayan bir çeşit anahtardır. Karmaşık bir sistem olmaması sebebiyle arıza durumuyla sık karşılaşılmamaktadır.  Geri vites ışıklarının yanmamasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

    • Geri vites ampullerinin patlamış olması

 

    • Ampul kablolarında deformasyon oluşması

 

    • Geri vites müşürü soketinin oksitlenmesi

 

    • Akünün yakınında bulunan geri vites rolesinin oksitlenmesi

 

    • Geri vites müşürü ile far soketi bağlantısında deformasyon oluşması

Geri Vites Müşürü Nasıl Değiştirilir ?

Geri vites müşürü hemen hemen her araçta kolayca ulaşılabilir bir konumda bunduğu ve değişimi için yoğun bir işçilik gerekmediği için kullanıcı tarafından değişimi sağlanabilir. Öncelikle problemim müşürden kaynaklandığına emin olmak adına geri vites ampullerinin sağlığı ve geri vites rolesinin bağlantıları kontrol edilmelidir. Problemin geri vites müşüründen başka şüphelisi kalmadıktan sonda sıralayacağımız adımları takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

1- Öncelikle iş güvenliği için kontağın kapatılıp akü bağlantısı sökülmesi gerekmektedir.

2- Araç Iifte kaldırılır veya kriko yardımıyla yükseltilir.

3- Şanzımanın ön tarafında, genelde aracın sol tarafında bulunan müşürün konumu tespit edilir.

4- Müşür üzerinden geri vites lambası soketi çıkartılır.

 +  Bu aşamada problemin geri vites müşüründen kaynaklandığına emin olmak adına müşür içerisinden çıkartılan iki kutuplu geri vites lambasının kutupları kısa devre yaptırılır. Geri vites ışıkları kısa devre durumunda yanıyorsa problem kesinlikle müşürdedir. Işıklar kısa devreye rağmen yanmıyorsa lambaya giden kablonun iletkenliği ve bağlantıları kontrol edilmelidir. Kısa devrede lambaların yandığını var sayarak 5. Adıma geçelim.

5- Çıkartılan soket uçlarında oksitlenme varsa temizlenip sistemin çalışıp çalışmadığı tekrar kontrol edilir.

6- Tüm kontrollere rağmen müşürün değiştirilmesi gerekiyorsa monte edilmiş müşür anahtar yardımıyla sökülür ve derhal yeni müşür takılır. Müşür yuvasından yağ sızıntısı gerçekleşeceğinden değişim işlemi pratik şekilde yapılmalıdır.

7- Geri vites lambası soketi yuvasına oturtulur ve problem çözülür.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -