19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaMuayeneGündüz Ledi Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Gündüz Ledi Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Gündüz Ledi Muayeneden Geçer mi?

Gündüz ledleri yeni nesil araçların neredeyse tamamında fabrika çıkışı montajlı olup aracın çalışır durumda olduğu her an yanmakta, dışarıdan müdahaleyle söndürülememektedir. Fabrika çıkışı gündüz ledi bulunmayan araçlara sonradan led eklenmesi muayene sırasında belirli koşullar dahilinde kabul edilmektedir.

En önemli husus aracın orijinal aydınlatma sisteminin etkilenmemesidir. Örneğin park lambası devresine bağlanan gündüz ledleri park lambasının yanmasına engel oluyor ise muayene geçişi iptal edilmektedir.

 

Xenon Farlar Muayeneden Geçer mi ? isimli yazımızı okumak için tıklayınız…

Orijinal aydınlatmalardan bağımsız olarak çalışan gündüz ledleri için ise iki husus daha bulunmaktadır. Eklenen led voltajlarının yüksek olması ve gün ışığına rağmen çevreye rahatsızlık verecek seviyede aydınlatma sağlanması durumunda muayene geçişi iptal edilmektedir. Park lambalarına yakın aydınlatma seviyesinde çalışan gündüz ledleri için her hangi bir problem yaşanmamaktadır. Diğer husus ise eklenecek ledlerin orijinal farın dışına monte edilmesi  gerekliliğidir.

Orijinal far kutusunun içerisine eklenen, fabrika çıkışı bulunan aydınlatma sisteminin aydınlatma alanını etkileyen ledler muayene geçişi  için problem teşkil etmektedir. Sorunsuz muayene geçişi  için eklenecek ledler far içerisine ve far çevresine değil araç ızgarasına monte edilmelidir. Eklenen ledlerin bağlanacağı devrede kısa devre oluşma ihtimali  göz ardı edilmemeli, far montajı profesyonelce yapılmalıdır.


Gündüz Ledinin Cezası Var mı?

Trafik denetlemelerinde TÜV istasyonlarına bulunan hususların aynılarına dikkat edilmektedir. Sonradan eklenen ledlerin orijinal aydınlatma sisteminin aydınlatma menzilini etkilemesi, aşırı voltaj ve aydınlatma gücü ile çevreyi rahatsız etmesi, bağlandığı devre dolayısıyla orijinal aydınlatma sistemlerinin çalışmasına engel olması durumunda cezai işlem uygulanması söz konusudur.

Bunlar dışında eklenen farlar her hangi bir soruna yol açmamaktadır. Araç görürlüğünü arttırmak ve herhangi bir cezaya maruz kalmamak adına eklenecek farların uygun voltajda seçilmesi ve panjur çevresine monte edilmedi önerilmektedir.


Gündüz Ledi Nedir?

Gündüz ledleri aracın fark edilebilirliğini arttırmak amacıyla kullanılan aydınlatma ekipmanlarıdır. 2011 yılı itibariyle Avrupa’da kullanılacak araçlarda bulundurulması zorunlu kılınmıştır. Henüz ülkemizde böyle bir zorunluluk olmamasına karşın yeni model araçların neredeyse tamamında gündüz ledi bulunmaktadır. Sonradan eklenilmesi araç kozmetiğini arttırması sebebiyle son yıllarda oldukça popüler durumdadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -