25.9 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaMuayeneGüneş Yanığı Olan Araba Muayeneden Geçer mi?

Güneş Yanığı Olan Araba Muayeneden Geçer mi?

Güneş yanığı olan araba muayeneden geçer mi? Güneş yanıkları ne yazık ki başımızın belası. Özellikle eski model ve koyu renk araçlarda karşımıza sık sık çıkar. Güneş ışınları açık alandaki arabaya direkt olarak etki etki eder. Özellikle de tavan ve kaput kısmı bu ışınlara maruz kalırlar.

Isıya maruz kalan bölgenin verniği oluşan ısının etkisi ile belirli bir süre sonra kavlamaya başlar ve renginde solma oluşur.

Hatta müdahale edilmeden uzun bir süre bu şekilde kullanılmaya devam edilir ise renginde solma oluşmanın dışında, aracın renginin değişimine kadar giden bir süreç oluşur. Güneş yanığı oluşan aracın sahibi de ister istemez muayene öncesi kara kara düşünür.


Güneş yanığının aracınız üzerinde bıraktığı etki çok önemli. Bu basit bir kavlama da olabilir renk değişimine neden olacak kadar derin bir etkide. Eğer basit bir kavlama ise düşünmenize gerek yok, muayenede hiçbir sorun yaşamazsınız.

Yok kavlama giderek artmış ve ışınlar nedeni ile aracın belirli bölgelerinde renk değişimleri görülmeye başlamışsa işiniz biraz zor. Bu durumda ne yazık ki muayeneden geçemiyorsunuz ve Ağır kusurlu sayılıyorsunuz. Güneş yanığı olan araba muayeneden geçer mi?

Hatta size bu konuda TÜVTÜRK firmasının resmî açıklamasını aktaralım;

“Aracın tavanı, kaputu gibi yerlerinde güneş yanığı sebebi ile renk değişimleri dahil araç rengi dışında farklı bir renk olması ya da oluşması muayenede ağır kusur olarak değerlendirilmektedir.

Aynı renkte yapılan kaplama ya da boya işlemi için herhangi ekstra bir işlem gerekmeksizin, farklı renk için yapılan değişiklik ise faturası ile birlikte muayeneye gidilerek, muayene sonrasında çift renk olarak tescil kayıtlarına işlenmesi gereklidir.”


Bu cümleden de anlayacağınız gibi eğer renk değişimine uğramışsanız hiç oraya kadar gidip kendinizi yormayın. Aracınızın üzerine ruhsatta yazılan renkte kaplama yaptırabilirsiniz. En ucuz yollu geçme metodu budur.

Renginde herhangi bir değişme olmayacağı için ruhsatınızı değiştirmenize gerek kalmayacak ve araç muayenesinden sorunsuz bir şekilde geçmiş olacaksınız. Bir diğer artısı da aracınızın hem güzel görünmesini sağlayacak hem de maruz kaldığı güneş ışınlarından korumuş olacaksınız.

Kısacası güneş yanığı olan araba muayeneden geçer mi sorusunun cevabı; çok az varsa geçer, çok fazla varsa geçmez şeklindedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -