29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil HaberleriGürcistan'dan Nasıl Araba Alınır? | 2021 |

Gürcistan’dan Nasıl Araba Alınır? | 2021 |

Gürcistan’dan Araba Almak

Son yıllarda ülkemizde en çok merak edilen konular arasında Gürcistan’dan araba almak gelmektedir. Peki, bu Gürcistan’da bu araçlar neden bu kadar ucuz? Gibi soruların tüm cevaplarını bu yazımızda öğrenme şansınız bulunmaktadır. Bu yüzden de Gürcistan araba rehberi hakkında merak ettiğiniz detaylar için yazımızı okumanız gerekmektedir.

Gürcistan’dan araba almak istediğiniz zaman ülke genelinde yer alan araçların genellikle Alman markası araçlar olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni ise Almanların ürettiği araçları beli bir süre kullandıktan sonra yani kendi ülkelerinde çöp olarak nitelendirdiği araçları Bulgaristan veya Gürcistan gibi ülkelere ülkelerinden daha pahalıya satmalarından kaynaklanmaktadır.

Yani aslında Gürcistan’da yer alan araçların Almanya’da yüzüne bakılmadığını bu yüzden de buralara satıldığını belirtelim. Tabi günümüz Türkiye’sinde ikinci el araç fiyatlarının bile Gürcistan’da yer alan araçlardan çok pahalı olması oranın bir cazibe merkezi haline gelmesine neden olmaktadır.

Bu yüzden de Gürcistan’dan araba almak Türkiye vatandaşlarına son derece cazip gelmektedir.


Gürcistan’dan Nasıl Araba Alınır?

Herkesin merak ettiği sorunun cevabını detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz. Gürcistan üzerinden araç almak istediğiniz zaman öncelikli olarak Gürcistan’da oturma ve çalışma izninizin bulunması gerektiğini sizlere belirtelim. Oturma ve çalışma izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Gürcistan üzerinden kolaylıkla araç alabilir ve buradan ülkemize bu aracı getirebilir.


Oturma ve Çalışma İzni Almak

Gürcistan’dan oturma ve çalışma izni almak için orada bir iş kurmanız veya orada çalışacağınız bir iş yeri bulmanız gerekmektedir. Bunun içinde 185 gün boyunca orada yaşama şartının olduğunu unutmayınız. Ancak bu 185 gün şartının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bizler için Türkiye’ye araç getirme konusunda lazım olacağını belirtelim.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre yurt dışında 185 gün yaşayan birisi yanında araç getireceği zaman 185 gün boyunca orada ikamet etmesi gerekmektedir.

Sizlerde bu şartı yerine getirmeniz durumunda Gürcistan üzerinden araç getirerek 2 yıl boyunca ülkemizde kullanma şansını yakalamış olabilirsiniz. Bunun adına ise geçici ithalat dendiğinden dolayı aracı 2 yıl sonunda yeniden yurt dışında çıkartmanız gerekmektedir. Aksi durumda cezai durum ile karşı karşıya durumunuz söz konusu olacaktır.


Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günümüzde bazı kişilerin Gürcistan’da çalışma veya oturma izni olmadan günü birlik bir şekilde aracı alıp ülkeye sokma hayalleri bulunmaktadır. Ancak bu durumun son derece ciddi bir yaptırımının olduğunu açıklamak istiyoruz. Bu belirttiğiniz olayı yapan kişilerin ülkemizde bulunduğunu ancak bu kişilerin cezai yaptırım olarak,

 • Belgede sahtecilik,
 • Nitelikli dolandırıcılık,
 • Vergi kaçırmak,
 • Gibi suçlardan dolayı işlem görme durumunuz bulunmaktadır.

Bu yüzden de bu konuda bu belirttiğimiz detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kesinlikle bu şekilde bir işe girmemeniz gerektiğinin de altını çizmek istiyoruz.


Gürcistan’da Araba Fiyatları

Gürcistan üzerinden araba almak istediğiniz zaman fiyatlarının ülkemizin çok altında olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden de Gürcistan’da yer alan araba fiyatları hakkında biraz bilgiler açıklamak istiyoruz.

2005 yılında bir Audi A6 model araç almak istediğiniz zaman ödemek zorunda olacağınız paranın 7.800 Euro olduğunu belirtelim. Günümüz şartlarında 53 Bin TL olduğunu belirtelim.

Ancak bu aracı ülkemizde almak istediğiniz zaman aracın ÖTV ve diğer vergiler ile birlikte neredeyse 70 Bin 80 Bin TL arasında bir rakama satın alma şansınız bulunmaktadır. Arada çok ciddi fiyat farkının olmasından dolayı kişilerin bu araçlara yöneldiğini belirtebiliriz.

 • 2011 Audi A5 marka araç 14 Bin USD – 140 Bin KM
 • 2011 Audi A7 30 Bin USD – 165 Bin KM
 • 2004 BMW 325i 6 Bin USD – 285 Bin KM
 • 2007 BMW 530i 9.500 USD – 199 Bin KM
 • 2009 BMW X4 3.0d 12.500 USD – 140 Bin KM
 • 2010 BMW 328i 6 BİN USD -95 Bin KM
 • 2004 Mercedes-Benz E270 CDI 8.500 USD -330 Bin KM
 • 2007 Mercedes-Benz CLS 320 12.500 USD -155 Bin KM
 • 2013 Range Rover 33 Bin USD – 65 Bin KM
 • 2005 Volkswagen Touareg 9.500 USD – 240 Bin KM
 • 2009 Range Rover 18 Bin USD – 160 Bin KM

Bu belirttiğimiz rakamların ülke genelinde en çok satılan araç modellerinden olduğunu belirtelim. Ancak bu araçların KM olarak ise ortalama olarak 150 Bin KM ile 200 Bin KM arasında KM’leri bulunmaktadır. Ülkemizde bu KM’ ye sahip olan araçların genellikle alıcısının çok zor bulunduğunu açıklamak istiyoruz.


Gürcistan’dan Araba Almak Yasal mı?

Gürcistan üzerinden alacağınız arabanın yasal yollardan Türkiye’ye getirilmesinin mümkün olduğunu belirtelim. Ancak özellikle sosyal medya üzerinde yapılan reklamların birçoğunun bu konu da yasal olmayan yollardan ülkemize sokulduğunu ve ciddi cezalar ile karşı karşıya kalacağınızı belirtelim. Siz Gürcistan üzerinden araba alabilir ve bunu ülkemize yasal yollardan sokabilirsiniz. Bunun için belirteceğimiz adımları takip etmeniz gerekmektedir.

Gürcistan üzerinden alacağınız aracın yasal yollardan ülke sınırları içerisine giriş yapabilmeleri için 185 gün Gürcistan’da ikamet etmiş olmanız gerekmektedir. Bu süreyi tamamlayan Türk vatandaşlarının 2 yıl süreli bir şekilde araçları ülkeye sokma durumlarının bulunduğunu belirtelim. Yani Gürcistan üzerinden yasal yollardan araba almak istediğiniz zaman 2 yıl süreli bir şekilde ülkemizde kullanma şansınız bulunmaktadır. Ancak bu işlemin adının geçici ithalat olduğunu da belirtmek istiyoruz.

185 gün şartını tamamlamadığınız durumlarda oturma ve çalışma izni almak için bir diğer yöntemin de Gürcistan’dan 35 Bin Dolar üzerinde gayrimenkul yatırımı yapmak olacaktır. 35 Bin Dolar ve üzerinde yatırım yaparak buradan oturma ve çalışma iznini alma durumunuz söz konusu olacaktır.

Bu belirttiğimiz şartları yerine getirmeniz durumunda sizlerde Gürcistan üzerinden araç alma şartlarını yerine getirmiş olursunuz. Ancak aracı buradan aldığınız zaman aracı gümrükten geçirmek istediğiniz zaman sadece Gürcistan vatandaşı olan kişinin bu aracı ülkemize sokma durumu söz konusudur. Gürcistan vatandaşı olmayan kişiler ülkemize hiçbir şekilde araç sokamayacaktır.


Gürcistan’dan Motosiklet Almak

Gürcistan üzerinden motosiklet almak istediğiniz zamanda araç alma şartlarının aynısı yerine getirme durumunuz bulunmaktadır. Ancak motosiklet almak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bir detayı sizler paylaşmak istiyoruz.

Özellikle bu konunun suiistimal edilmesini sağlayan çok kişinin ortaya çıkması kişilerin mağdur olmasına neden olmaktadır. Çok uygun fiyatlar göstererek kişilerden kaparo alan dolandırıcıların hedefi olmamak adına ülkemize araç getirme şartlarını yerine getirerek 2 yıl süreli bir şekilde ülkemizde motosiklet ile dolaşma şansınız bulunmaktadır.

2 yıl süreli bir şekilde Gürcistan üzerinden motosiklet almak istediğiniz zaman, Gürcistan’da 185 gün boyunca oturmuş olmanız ve oturma izni ile çalışma iznini almanız gerekmektedir. Bu şartlarını yerine getirmeyen kişilerin ülkeye hiçbir şekilde resmi yollardan motosiklet sokma şansı bulunmamaktadır. Gayri resmi yollardan sokulan motosikletlerinde cezasının çok büyük olacak olmasından dolayı bu tür işlere girmemeniz gerektiğini belirtelim.


Dikkat Etmeniz Gerekecek Noktalar

Yurt dışından ülkemize getirilen araçların sigorta fiyatlarının ülkemizde çok yüksek olduğunu siz değerli okurlarımıza belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de araç almadan önce bu detaylara dikkat ederek tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hatta aynı zamanda ülkeye geri götürüp satacağınız aracın çok düşük bir rakamdan gideceğini de belirtmek istiyoruz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -