23.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaModifiyeHangi Modifiyeler Yasak? (Detaylı Rehber)

Hangi Modifiyeler Yasak? (Detaylı Rehber)

Modifiye, otomobilin imajı üzerinde sonradan yapılan değişimlerdir. Aracın dış görüntüsünü değiştirmeye yönelik farklılıklar içeren modifiyelerin tamamı yasal değildir.

Aracın dış görüntüsüyle ilgili yapılan değişiklikler şunlardır;

  • Cam filmleri (Ön ikisi açık ton olmak koşulu ile serbest)
  • Abartı egzoz
  • Xenon far ve LED far
  • Ekstra ses sistemi
  • Çıkartma, neon ve sembol yapıştırmalar
  • Chip tuning

Body Kit Yasak mı?

Body kit, motorlu araçların aerodinamik yapısını geliştirmek ve aracı daha güzel göstermek amacıyla yapılır. Gövdeye ilave olarak takılan tüm parçalar body kit olarak adlandırılır. Tamponlara, kanatlara ve yan etek kısmına uygulanır. Maliyeti araçtan araca farklılık göstermektedir.

Fakat ucuz uygulamalar değildir. Body kit ülkemizde yasak değildir. Modifiye müdavimleri tarafından severek uygulanmaktadır.


Arabayı Yere Basmak Yasak mı?

Basık araç, bir kısım kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilen, aracın şasi kısmını yere yaklaştırarak yol tutuş özelliğini ve dış görünüş imajını arttırmaya yönelik bir işlemdir. Araç yere daha yakın olduğu için tümseklerden ve virajlardan geçiş gibi bir takım kullanım zorlukları da oluşmaktadır.

Arabayı basmak ülkemizde trafik cezaları kapsamında yer almamaktadır. Kısacası yasak değildir.


Cam Filmi Yasak mı?

Cam filmi kullanımı oldukça faydaları olan bir modifiyedir. Cam filmleri araçların iç ısısının dengede kalmasını sağlar. Güneş ışınlarının zararlı etkilerini azaltmaya yarar ve en önemlisi camın parçalanma durumunda camın küçük parçalara ayrılarak yolcular için zarar verici olmasını engeller.

Cam filmi kullanmak sürücünün görüşünde engel yaratmadığını müddetçe yasak değildir.


Xenon Far Yasak mı?

Xenon far; içinde fazla oranda xenon gazı bulunan mikro deşarj aydınlatma farlarıdır. Yüksek yoğunluklu bir etkiyle (şimşek etkisi) aydınlatma sağlandığı için diğer far türlerinden ayrılır. Takımı son derece kolaydır.

Kullanımı ülkemizde serbesttir fakat karşıdan gelen araçlar açısından göz alıcı olduğu için tehlike içeren modifiyelerdendir. Gereksiz ve art niyetli kullanımı olması durumunda ceza yazılabilmektedir.


Ses Sistemi Yasak mı?

Ses sistemi, araçta yolculuğu daha eğlenceli hale getiren ve imaj açısından arabayı yükselten modifiyelerdir. Arabaya montajı kolaydır. Arabada ses sistemi bulunması ve kullanılması yasak değildir.

Fakat ses sistemini toplumun rahatsız olacağı mekanlarda ve insanları huzursuz edecek şekilde kullanmak ve çevre kirliliği oluşturacak şekilde etik dışı kullanım trafik kuralları gereğince cezaya tabidir.


Sticker Yasak mı?

Motorlu araçların herhangi bir dış yüzey bölümüne sticker, logo yapıştırılması, yazı yazılması kanunlar nezdinde ruhsata işletilmediği takdirde yasaktır. Logo ya da sticker basmak isteyen kişiler izin alarak araçlarında bu modifiye araçlarını kullanabilirler.

Uymayan sürücüler para ve puan cezası alırlar. Eğer ruhsata işlenmezse, gerekli izinler alınmazsa ve sticker kullanımı devam ederse kişi ve araç trafikten men edilir.


Chip Tuning Yasak mı?

Chip tuning araçların motor kısmında bulunan kontrol ünitesinin yazılımını değiştirmeye yönelik modifikasyondur. Chip tuning ile aracın yakıt tüketimi azaltılmaya çalışılır ve motorun güç artırımı hedeflenir.

Asıl amaç tasarruftur. Hem yakıt açısından hem de motorun gücü açısından. Chip tuning uygulaması ülkemizde yasak değildir ve oto servisleri tarafından yapılan bilgilendirmelerle kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.


Abart Egzoz Yasak mı?

Abart egzoz, araçtan yüksek ses çıkmasını sağlayan modifikasyondur. Ülkemizde daha çok eski ve düşük model arabalarda kullanılır. Amaç arabayı bu sesle daha havalı ve daha imajlı göstermektir.

Araçta Abart egzoz bulunması yasak değildir fakat topluma rahatsızlık verecek şekilde kullanımı ve kirliliğe neden olması yasaktır ve trafik kuralları gereğince cezası vardır.


Araç Kaplama Yasak mı?

Araç kaplama aracın dış görüntüsünün kişisel zevke göre değiştirilmesi işlemidir. Araç kaplama boya ile yapılmaz, folyo ile yapılır. Renk değiştirme ve aracın kusurlarını örtme en temel amaçtır bu işlemde.

Araç kaplamak yasak değildir fakat bu işlem öncesi yasal izinlerin alınmış ve ruhsata işlenilmiş olması gerekir.


Coilover Yasak mı?

Coilover, spor yay ve spor amortisörden oluşan modifikasyondur. Aracın kendi amortisör sistemi sökülür ve coilover takılır. Bu işlem aracın alçalmasına yol açar. Kişiler arabanın imajı için bu işlemi yaptırmaktadırlar.

Ülkemizde coilover kullanımı yasak değildir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -