12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaMuayeneHangi Plakalar Muayeneden Kalıyor?

Hangi Plakalar Muayeneden Kalıyor?

Hangi Plakalar Muayeneden Geçmez?

Araç muayenesi, aracın türüne göre belirli aralıklarla yenilenmesi gereken bir zorunluluk. Aracınızın trafiğe uygun olduğunu tescil ettirmeniz ve bunun için onay almanızı sağlayan işlem, aracınızın birçok yönden kontrol edilmesi anlamına geliyor.

Muayeneden geçmenizi engelleyen ise birçok sorun var. Bunlardan birisi de plaka sorunları. Araçların muayeneden geçmesi için plakaların belirlenen kurallara uyması gerekiyor. Aksi halde araçlar muayeneden geçemeyebiliyor.

Peki, Hangi Plakalar Muayeneden Kalıyor? TÜVTÜRK tarafından açıklanan durumlara bakalım.

  • Plaka üzerinde harf ve rakamların okunmasını engelleyecek nesnelerin olması.
  • TR ve Ayyıldız gibi zorunlu hologramların bulunmaması.
  • Plakada yer alan karakterlerin, geçerli yazı karakteri olmaması
  • Üzerinde şeffaf örtü bulunan plakalar
  • Okunması mümkün olmayan yere konumlandırılmış plaka kullanılması.
  • Üzerinde yetkili kurum onayı ya da mührü olmayan plakalar.
  • Okunmayacak derecede hasar görmüş olan plakalar.

Vidalı Plakalar Muayeneden Geçer mi?

Plakaların muayedenden geçmemesinin nedenlerinden birisi de vida kullanımı yapılmasıdır. Belirlenen kurallara göre plakaların net bir şekilde okunması gereklidir. “Vidalı Plakalar Muayeneden Geçer mi ?” sorusunun cevabı da burada yatıyor.

Aracın plakasında kullanılan vidalar harflerin içerisinde ya da harflerin üzerindeyse, bu durumda vidalı plaka muayeneden geçemeyecektir. Sadece harfler için geçerli değil. Kullanılan hologram ya da logolar üzerinde de yine vidaların bulunmaması gerekiyor.

Aksi halde plakalar ağır kusurlu sayılır. Bu durumda da araçlar muayeneden geçemez. Ağır kusurlu olarak değerlendirme alabilirsiniz.


Delik Plakalar Muayeneden Geçer mi?

Araç üzerinde yer alan plakalar, belli bir alandan plakalığa takılır. TÜVTÜRK tarafından alınan yeni kararlar sonrasında bu alanların dışına çıkmak mümkün görülmüyor. Aracın plakası üzerinde yer alan vidaların muayeneye engel olacağını söyledik. Bunun dışında plaka üzerinde yer alan delikler için de aynı durum geçerli. Delik Plakalar Muayeneden Geçer mi?

Bu sorunun cevabı da net. Alınan yeni kararlara göre bu tür plakaların da muayeneden geçmesi mümkün değil. Bu tür plakalar da yine muayeneden kalınmasının ana nedenlerinden biri olarak gösterilebilir. Artık bunlar ağır kusur olarak sayılmakta.


Yazıları Silinmiş Plakalar Muayeneden Geçer mi?

Plakalar için alınan yeni kararlar var. Eski dönemde plakalar için kurallar biraz daha esnek tutuluyordu. Fakat kamera sistemlerinin yaygınlaşması sonrasında plaka için şartlar daha da katılaştırılmış oldu. “Yazıları Silinmiş Plakalar Muayeneden Geçer mi ?” gibi sorularda çok daha sık sorulmaya başlandı.

Bu noktada söyleyeceğimiz bilgi kesin. TÜVTÜRK açıklamalarına göre, kesinlikle plakaların üzerinde yer alan yazıların ve harflerin net bir şekilde okunması gerekiyor. Harfler ya da yazıların net bir şekilde okunmaması durumunda, araçların muayeneden geçmesi de mümkün olmuyor.

Bu durumda ağır kusurlu olarak geçiş karşımıza çıkıyor. Haliyle muayenelerden geçmek mümkün olmuyor.

Vidalı – Delik Plaka Muayeneden Geçer mi?


Mühürsüz Plakalar Muayeneden Geçer mi?

Plaka için belirlenen belli başlı şartlar var. Yukarı da bu şartlardan söz etmiştik. Plaka şartları içerisinde ilk dikkat edilmesi gereken ise plakaların resmi olarak görevlendirilmiş olan kurumlar tarafından verilmesi. Plakaların resmi olarak görevlendirilmiş olan kurumlardan verilmesinin anlaşılması noktasında çeşitli işaretler kullanılıyor.

Bunlardan en önemlisi de plaka üzerinde yer alan mühür. Resmi olarak her plakanın üzerinde mühür bulunması gerekiyor. Eğer kullandığınız aracın plakasında mühür yoksa, bu durumda muayene sırasında ağır kusurlu araç sınıfına dahil edilen bir aracınız var demek.

Aracınızın muayeneden geçmesi mümkün olmuyor. Hatta bu gibi durumlarda araçların ceza alması da söz konusu olacak. Resmi olarak plakalarınızın üzerinde mühür bulunması da zorunluluk.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -