24.7 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaOtomobil HaberleriHangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye'de Geçerli?

Hangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye’de Geçerli?

Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de sürücü olmak için belli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Sürücü olabilmek ve trafiğe çıkmak için izni olmanın ilk şartı ise ehliyete sahip olmaktır. Ehliyetinizin olmaması durumunda, araç kullanmanız yasak olarak kabul edilir.

Ülkemizde ehliyet almak için gerekli şartları sağlayan sürücüler için bir sınırlama söz konusu değil. Fakat işin bir de farklı bir boyutu var.

Eğer yurt dışında yaşıyorsanız, yaşadığınız ülkede geçerli olan ehliyetinizin ülkemizde de geçerli olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz. Peki, Hangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye’de Geçerli?


Türkmenistan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

Belli başlı ülkelerden başlayarak ülkemizde geçerli olan ehliyetleri aktarmaya çalışalım. İlk olarak “Türkmenistan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi ?” sorusuna cevap arayalım.

Türkmenistan ehliyetinizin ülkemizde geçerli olması için belli şartlara ihtiyaç vardır. Öncelikle şunu belirtelim ki belli süre için Türkmenistan ehliyetinin ülkemizde kullanabilirsiniz. Bunun dışında yapmanız gereken işlemler benzerli gösterecektir.

İlk olarak ehliyetinizin geçerliliğinin devam ettiği kesin olmalı. Bunun yanında ehliyetinizin Türk ehliyetine çevrilmesinin mümkün olup olmadığını da bilmek isteyebilirsiniz. Bu konuda da yapılan açıklamada 84 ülkenin ehliyeti için çevirmenin kabul gördüğünü ekleyelim.

Türkmenistan bu ülkeler arasında yer alıyor. Böyle baktığımız zaman Türkmenistan ehliyetinin Türkiye’de geçerliliği olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Araba Hangi Ülkenin?


Suudi Arabistan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

Geçelim bir başka ülkeye. Bu kez “Suudi Arabistan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi ?” sorusuna cevap arayacağız. Bu sorunun cevabının da yine evet olduğunu söylemek gerekiyor.

Yine yapılması gereken, ehliyetin kayıt edilmesi olacak. Burada ülkemize giriş yaptığınız süreden itibaren en fazla 1 yıllık süre için ehliyetinizi kullanmaya devam edebileceğinizi eklemek gerekiyor.

Bu süreç içerisinde sürücülerin ehliyetlerini onaylatması gerekiyor. Şöyle ki mutlaka sürücü belgenizin onaylı bir Türkçe belgesi bulunması gerekiyor. Resmi olarak tercüme edilmiş ve dış temsilcilikler tarafından onaylanmış olan tercümeyi mutlaka onaylamanız gerekiyor.

Sürücü belgesinin resmi olarak çevirisinin elinizde bulunması gerekiyor. Ehliyet gibi bu belgenin de yanınızda yer alması gerekli.

Eğer bu süre aşılmışsa, bu kez ehliyetin Türk ehliyetine çevrilmiş olması gerekir. Ancak bu şekilde araç sürülmeye devam edilebilir.


İran Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

Gelelim bir başka ülkeye. Bu kez İran için soruyu cevaplayalım. İran Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi? Sorunun cevabı değişmiyor. Yine bu ehliyetlerin de ülkemizde geçerli olduğunu ekleyelim. Fakat burada önemli bir nokta var. Yine ehliyet kullanımında belli başlı şartları yerine getirmek gerekiyor.

Bir kere ehliyetinizin onaylı bir çevirisini almanız gerekiyor. Bu İran ehliyetleri için de değişmiyor geçerli bir durum. 6 aydan uzun kalınacak ya da 6 ay kalınacaksa gerekli bir durum. Bunun dışında temelli kullanımlarda yine ehliyet için kalıcı değişiklikler yapmak gerekiyor.


Almanya Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

Almanya en çok Türk vatandaşının bulunduğu ülkelerden bir tanesi. Bir dönem belirlenen çalışma anlaşması nedeniyle Almanya’ya göç eden gurbetçilerin, yine ülkemizde ehliyetlerini kullanmaları mümkün.  Fakat aynı şartların sağlanması gerekiyor. Yine maksimum olarak 1 yıllık sürüş izni veriliyor.

1 yılın geçirilmesi durumunda ise mutlaka ehliyetin çevrilmesi gerekiyor. 1 yıllık süre sonrasında ehliyetinizin Türkçe tercümesinin de yeterli gelmeyeceğini belirtelim. Bu süre sonunda, resmi olarak ehliyetinizi Türkçe ehliyet yapmalısınız. Bu durum Almanya’dan alınan ehliyetler için de değişmemekte.


Azerbaycan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

Yine ehliyeti geçerli olan ülkelerden birisi de Azerbaycan. Ehliyetin yurt içinde geçerli olması için şartlar büyük ölçüde aynı. İlk olarak ehliyeti ne kadar süre boyunca kullanacağınıza karar vermeniz gerek. Zaten izin verilen süre maksimum olarak 1 yıl.

Fakat 6 aydan daha uzun süre ehliyeti kullanacaksanız, bu durumda da mutlaka resmi olarak onaylanmış çeviriye ihtiyacınız olacak. Dış temsilciliklerden onaylanmış olan ehliyet çevirisiyle beraber 1 yıla kadar araç sürmeye devam edebilirsiniz.


Suriye Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

En çok sorulan sorulardan birisi de Suriye Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi ? Yine cevabımız değişmeyecek. Her ne kadar ülkemizde sığınmacı konumunda birçok Suriyeli vatandaş olsa da şartlarda herhangi bir değişiklik yapılmıyor.

Şartların genel olarak aynı kaldığını ve ehliyetin 1 yıllık süre için kullanılabileceğini ekleyelim. 1 yılın aşılması durumunda mutlaka Türkçe resmi bir ehliyet almak gerekiyor. Bunun için de dönüşüm yapılması gerekli.


Bulgaristan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

Son olarak Bulgaristan ehliyetlerinden söz edelim. Yine ülkemizde geçen ehliyetlerden birisi de Bulgaristan Ehliyeti. Bunun için 6 aylık ve 1 senelik süre zorunluluğu devam ediyor. 6 aylık olarak sürüş yapılacaksa mutlaka onaylı bir Türkçe belgeye ihtiyacınız var.                                                                        

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -