23.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküHava Şartları Aküyü Nasıl Etkiler?

Hava Şartları Aküyü Nasıl Etkiler?

Hava Şartları Aküyü Nasıl Etkiler?

Akülerde oluşana arızalar fabrika ve kullanımdan kaynaklı olsa da hava şartları da arızaların oluşması için neden olabilir. Hava şartları aküyü nasıl etkiler, diye düşündüğünüz de akü mevsimsel olarak çok etkilenmektedir. Soğuk hava ve akü ilişkisi hakkında bilinen yanlışları bir kenara bırakabilir ve akünün kullanma talimatlarını okumak gerekir.

Akülerin düşük sıcaklıklarda veya soğuk havalarda akülerinin bulunan kapasitelerini kaybetmeyecekleri düşünülür. Fakat akülerin soğuk günlerde hem kapasiteleri hem de enerji sağlama başarıları azalmalar meydana gelir. Havanın sıcaklığının düşmesi azaldıkça kimyasal reaksiyon yavaşlar bu durumda akünün performansını etkiler.

Kimyasal reaksiyon süresi -10 derece altındaki her derece düştüğünde ise ikiye katlanır. Aküde oluşan bu durum yağ ile kıyaslanır. Hava sıcaklığı düştükçe yağın yoğunluğu da artar. Kimyasal reaksiyonda aküde olan kurşun plakların içerisinde bulunduğu asit kurşun sülfat olmak için sülfürü harekete zorlar.

Bu hareket sürekli olarak tekrarlanır ve istenen enerji ortaya çıkar. Bu hareket ise sıcaklığın düşük olduğu havalarda yavaşlar. Soğuk günlerde akü iç direnci arttığı için akümülatörden gelen akımın voltajı da azalır.

Hava şartları aküyü nasıl etkiler, akü mevcut gücünü sıcaklık artınca kaybeder. Akünün en verimli çalıştığı sıcaklık aralığı +10 derece ila 30 derece arasında yer alır. Aküde fazladan ısıdan dolayı güç azalması aküyü soğuk havada kullanmadan önce anlaşılmaz. Bu durum da akünün yüksek ısıda kullanılmasına bağlı olarak aşınmasına neden olacaktır. Ani hava değişimleri ise akünün şişmesine neden olabilir veya aşırı şarj almasına yol açar.

Akünün ısından dolayı sorun yaşaması sadece mevsim yüzünden olamaz. Akünün ısı kaynağına yakın olması veya durduğu yerin çok sıcak olması akü ömrünü azaltacak nedenler arasında yer alır. Sıcak havalarda veya sıcak ortamlarda kullanılacak aküler ısı yalıtımı ve koruması sağlamak için özel levhalar kullanılır.


Akü Sorunları Nasıl Meydana Gelir?

Akülerde meydana gelen arızalar bazen fabrikasyon hatası iken bazen de kullanıcı hatası olabiliyor. Fakat periyodik olarak bakımı yapılan akülerde herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Hava şartları aküyü nasıl etkiler sorusuna; sıcaklığına göre olumsuz bir şekilde etkileyebilir diye cevap verebiliriz. Akü bakımında özenli olunması gerekir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -