26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiHead-up Display Nedir? Nasıl Çalışır?

Head-up Display Nedir? Nasıl Çalışır?

Head-Up Display Nedir?

Araçların motor teknolojileri değiştiği gibi araç içi teknolojileri de değişiyor. Sürücü ve yolcuların konforlarını arttırma konusunda araç içi teknolojilerinde de çok hızlı bir ilerleyiş söz konusu. Bu noktada karşımıza çıkan teknolojilerden birisi de Head-Up Display teknolojisi.

Sürücülerin araç durum bilgisini çok daha kolay kontrol etmelerini sağlayan sistem, yeni araçların aranan teknolojilerinden de biri olarak değerlendirilebilir. Hemen “Head-Up Display Nedir?” tam olarak açıklayalım.

Head-Up Display; Sürücü tarafında yer alan ve aracın anlık bilgilerinin (hız, devir, vs) ön cama doğru yansıtıldığı bir sistemdir. Temel düzeyde bilgiler ön cam kısmına yansıtıldığı için sürücü gözünü göstergelere bakmak için bile yoldan ayırmaz. Tüm bilgiler doğrudan sürücünün görüş açısında yola yansıtılır.


Head-Up Display Nasıl Çalışır?

Aslında yukarıda bir özet geçtik. Yine de “Head-Up Display Nasıl Çalışır?” sorusuna da cevap arayalım. Head-Up Display, yani HUD hayalet ekran olarak da bilinir. HUD üzerinden araç temel bilgilerinin okunması sağlanır.

Direksiyon simidinin hemen önünde yer alan bir yansıtıcı sistem kullanılır ya da direk olarak hayalet bir cam panel üzerine görüntü verilir. Sürücü tarafında yer alan ekran, sadece sürücü tarafından görüntülendiği için genel tasarım kısmında da bütünlüğün bozulmaması sağlanır. Kısacası hem sürüş kalitesi artırılmış hem de tasarımdan ödün verilmemiş olunur.


Head-Up Display Hangi Araçlarda Var?

Gelelim sürücülerin sordukları bir başka soruya. Head-Up Display Hangi Araçlarda Var ? Aslında sorunun cevabı basit. Şu Şu araçlarda var demek net bir cevap olamaz. Sizin aracı seçerken bu özelliğe bakmanız gerekiyor. Sıfır alımlarda paket seçenekleri içerisinde HUD var mı yok mu bakmanız lazım. İkindi el araçları satın alırken de aldığınız kişiye bu yönde sorular sorabilirsiniz.


Head-Up Display Her Araca Taktırılabilir mi?

Aracınızda Head-Up Display yoksa, yazımızı okumaya başladığınızda ilk aklınıza gelen soru “Head-Up Display Her Araca Taktırılabilir mi ?” olacak. Sorunun cevabı evet. Sonradan bu sistemi takmak mümkün. Fakat bunun için aracınızın ön camı dahil birçok değişiklik yapılması ve bir yansıtıcı takılması gerekiyor. Yani kolay bir işlem değil.

Keyless GO Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatları Ne Kadar?


Head-Up Display Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Kullanılacak olan teknolojiye ve tercih edilecek olan sisteme bağlı olarak fiyatlar değişiklik gösteriyor. Fakat dediğimiz gibi sonradan takılacak olan Head-Up Display ekranları ekstra masrafla geliyor. Genelde fiyatların 400 TL gibi rakamlardan başladığını söylemek gerekiyor. Tabii ki tekrar hatırlatalım ki seçilecek olan teknolojiye göre fiyatlar kısmında değişiklikler yaşanabiliyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -