27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiHGS Nasıl İptal Edilir? Gerekli Belgeler Nelerdir?

HGS Nasıl İptal Edilir? Gerekli Belgeler Nelerdir?

HGS İptali

Günümüzde ücretli otoyollardan ve ücretli köprülerden geçişlerde trafik olmaması adına kullanılan ve temassız ödeme yöntemi olan HGS ile ilgili olarak birçok soru sorulmaktadır. Bunun içinde sizlere bugün buradan HGS iptali hakkında merak ettiğiniz bilgileri net olarak açıklamak istiyoruz.

HGS Nasıl İptal Ettirilir?

HGS iptal ettirmek için izlemeniz gereken 2 yolun bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Bunlardan hangisi sizlere en uygun ise o yöntemi tercih ederek sizlerde HGS iptal işlemini artık hayata geçirebilirsiniz.

PTT Üzerinden HGS İptal Ettirmek

HGS iptali işlemi yapmak istediğiniz zaman en yakın PTT şubesine giderek buradan iptal başvurusunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için aracınıza ait olan ruhsatın yanınızda bulunması yeterli olacaktır. Eğer aracınızı satmışsanız ve aracınızın ruhsatı sizlerde yoksa aracınıza ait olan plakanızı da söyleyerek bu konuda burada bulunan görevliden yardım alabilirsiniz. HGS iptal işlemini gerçekleştirmek için HGS sistemi kimin adına kayıtlı ise onun bu işlemi yaptırması gereklidir. Aksi durumda herhangi bir iptal işlemini gişe görevlisinin yapmayacağını belirtmek istiyoruz.

HGS işlemi için gittiğiniz PTT şubesinden iptal işlemini yaptırmak istediğiniz zaman HGS sistemi içerisinde yer alan bakiyenin belirtmiş olduğunuz hesaba 1 ay içerisinde yatırılacağını da belirtmek istiyoruz. Aynı zamanda aracınızın HGS borcunun bulunması durumunda da HGS iptal işlemini yapmak için bu borcun tarafınızdan ödenmesi gerekmektedir.

Zaten araç satışı sırasında sizlerin HGS ve diğer borçlarınız sistem tarafından otomatik olarak görüneceğinden dolayı buraya kadar işlemin gelme durumu bulunmayacaktır. Ancak belirttiğimiz gibi sistemsel olarak yaşanan bazı sorunlardan kaynaklı olarak HGS kartınızı iptal ettirmeye geldiğiniz zaman içerisinde eğer borç bulunuyorsa bu ücreti ödedikten sonra HGS’nizi iptal ettirmeniz gerekmektedir.

HGS İptali İçin Gerekli Olan Belgeler

HGS iptali yaptırmak istediğiniz zaman sizlerden istenen ekstra belgelerin bulunmadığını belirtelim. Eğer araç halen sizin üzerinize ise aracınıza ait olan ruhsat belgesi ile en yakın PTT şubesine giderek buradan iptal işlemini kısa süre içerisinde yapma şansınız bulunmaktadır. Kısacası HGS iptal etmek için gerekli olan belgeler şunlardır ;

  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik

Bir diğer durumda da aracınızı satmış iseniz ve HGS’yi iptal ettirmek istiyorsanız adına kayıtlı olan HGS iptali için sadece T.C Kimlik numaranızın yazılı olduğunu nüfus cüzdan belgenizin yanınızda bulunması iptal işlemi sırasında yeterli olacak belgelerin başında gelmektedir.

HGS İptal Dilekçesi

HGS iptal ettirmek istediğiniz zaman artık dilekçe yazmanıza gerek kalmadı. Özellikle E-devlet sistemi sayesinde teknolojinin giderek gelişmesine bağlı olarak herhangi bir şekilde dilekçe yazmanıza gerek kalmadan artık sizlerde dilerseniz bağlı bulunduğunuz banka üzerinden veya sizlere en yakın PTT şubeleri üzerinden dilekçe yazmaya gerek kalmadan HGS’nizi iptal ettirebilirsiniz. Aşağıda ki dilekçe örneği ile sizde kendiniz dilekçe yazıp HGS iptali için başvurabilirsiniz.

HGS İhlal Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Son yıllarda HGS mağduru olan vatandaş sayısının giderek artması bu konuda ihlal sorgulaması yapmak isteyen kişi sayısının da artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de sizlerde eğer HGS sahibi iseniz ve çok sık geçiş yapıyorsanız HGS sistemi üzerinden ihlal durumunu sorgulatarak bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karayolları Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya E-devlet sistemine giriş yaparak buradan PTT sistemi üzerinden HGS ihlal raporlarını kısa süre içerisinde sorgulama şansını bulabilirsiniz.

Özelikle E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra burada yer alan arama motoru kısmına HGS yazarak karşınıza çıkan menü içerisinde sorgulama işlemini sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Burada eğer kaçak ile ilgili olarak bir durum söz konusu ise en kısa süre içerisinde dilekçe yazarak bu ihlalin size ait olmadığını belirtmeniz gerekmektedir. Tabi yapılan ihlal eğer size ait ise bu sefer geçiş ücretinin 4 katı kadar cezayı ödemek zorunda kalacaksınız.


HGS İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bu konuda itiraz etmek istediğiniz cezai işlemler için internet üzerinden HGS itiraz dilekçesi yazarak aratmanız durumunda karşınıza çıkan dilekçe örneklerini doldurarak Karayolları Genel Müdürlüğü’ne veya bölge müdürlüklerine göndererek cezanın yeniden incelenmesi konusunda başvuru yapabilirsiniz.

HGS Sorgulaması Nereden Yapılmaktadır?

Kullanmakta olduğunuz HGS’nin içerisinde bakiye olup olmadığını sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar hakkında sizlere bilgiler verelim. Teknolojinin her geçen gün gelişme göstermesi beraberinde kullanıcıların kolaylıkları da beraberinde bulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de HGS sorgulaması yapılacak olan yöntemleri açıklayalım.

  • PTT şubelerinden
  • E-Devlet üzerinden
  • Online PTT üzerinden
  • Mobil HGS uygulaması üzerinden
  • Bankalar üzerinden

Bu yukarıda belirttiğimiz yöntemleri tercih ederek sizlerde sorunsuz bir şekilde HGS bakiyeniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda akıllı telefonların hayatımıza girmesinden sonra mobil HGS uygulamasını üzerinden istediğiniz zaman HGS sorgulaması yapma şansınızın bulunduğunu belirtmek istiyoruz.


Android İşletim Sistemi İçin HGS Uygulaması

Bunun için Android işletim sistemine sahip olan telefonların Google Play Store bölümüne girerek HGS yazarak buradan uygulamayı direkt telefonunuza indirebilirsiniz. İndirdikten sonra HGS bilgilerinizi sistem üzerinden üye ol giriş yaptıktan sonra sisteme tanımlamanıza ve ardından HGS ile ilgili bütün işlemleri buradan öğrenme şansınız bulunmaktadır.

HGS bakiye yükleme ve HGS bakiye sorgulama hatta yapmış olduğunuz geçişlere dair bütün bilgileri bu sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.


IOS İşletim Sistemi İçin HGS Uygulaması

Dünya’nın en çok tercih edilen akıllı telefonları arasında yer alan Apple marka bir cep telefonunuz veya tabletiniz varsa da HGS uygulamasını İOS işletim sistemine sahip cihazınıza indirerek buradan da HGS ile ilgili olarak bütün soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Özellikle sisteme indirdikten sonra üye girişinizi yaparak artık HGS ile bakiye sorgulama, ceza sorgulama, geçiş ihlal raporları ve geçiş hareketlerinize dair bütün bilgileri bu sistem üzerinden rahatlıkla öğrenme fırsatını yakalamış olursunuz.

HGS Nereden Alınır ?

HGS iptali yaptırdığınızda yeniden HGS almak istediğiniz zaman nereden alacağınız sorusunun cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

HGS almak istediğiniz zaman en yakın PTT şubesine giderek buradan rahatlıkla HGS alma şansınız bulunmaktadır. Bunun dışında karayollarında bulunan PTT gişeleri üzerinden de HGS alma fırsatınız bulunmaktadır. Aynı zamanda bankaların HGS ve OGS sistemlerinin de satışa sunduğunu ve bunu bankalar üzerinden de alma şansınızın bulunduğunu belirtelim.

Son olarak ise Shell istasyonları üzerinden de HGS alma şansınız bulunmaktadır. Ancak bunun için bazı shell istasyonlarının aktif olarak görev yaptığının hepsinin HGS konusunda müşterilerine satış yapmadığını belirtmek istiyoruz.

HGS iptali ve HGS ile aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını siz değerli okurlarımız için en ince ayrıntısına kadar burada ele aldık. Bu konuda halen aklınıza bazı sorular takılıyorsa yapmanız gereken yorum kısmından bizlerle iletişime geçerek HGS ile ilgili olarak merak ettiğiniz soruları bizlere sormanız yeterli olacaktır.

Editör arkadaşlarımız sizlere en kısa süre içerisinde cevap vererek bizlerden bu konuda bilgi almanıza yardımcı olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -