29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiHız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hız Sabitleyici Nedir?

Yeni nesil araçların hemen hemen hepsinde görmeye başladığımız Hız Sabitleyici orijinal adıyla Cruise Control sistemi, bir yandan sürüş konforunu arttırırken bir yandan ise yakıt tasarrufu sunulmasını sağlar. Sistemin detaylarına geçmeden önce “Hız Sabitleyici Nedir ?” sorusuna cevap arayalım.

Hız Sabitleyici; Sürücülerin istedikleri zaman devreye sokabilecekleri ve aracın hızının sabitlenmesini sağlayan bir sistemdir. Sistemde yapılan sabitleme sonrasında, araç belirlediğiniz hıza göre otomatik olarak kendisini ayarlayacaktır.

Kullanılan mekanik ve bilgisayarlı sistem sayesinde yol durumuna göre gaz derecesi arttrılıp azaltılır ve sabitlediğiniz hız değeri korunur. Aracın bu hız değerinde kalması sağlandığı gibi buna göre devir ayarlaması yapılır.


Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışma mantığının oldukça basit olduğunu söylemek gerekiyor. Bilgisayarlı bir sistemden söz ediyoruz. Hız sabitlemek için sürücülerin kontrolünde olan bir tuş takımı bulunur. Bu tuş takımının direksiyon üzerinde de yer aldığını ya da ayrı bir bölüm olarak kullanıldığını da görebiliriz. Araç modeline göre değişiklik gösterebilir.

Sistemin çalışması için sürücünün istediği hıza gelmesi gerekiyor. Mesela 90 km hıza sabitleme yapmak istiyorsanız, öncelikle aracınızı 90 km hıza getirmeniz gerekiyor. Ardından sistemi açmanız ve hızı sabitlemeniz gerekiyor. Bunun için minimum olarak 40 km hızda gidiyor olmanız gerekiyor. Daha aşağıda kalan hızlarda sistem genelde devreye girmiyor.

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Araçlarda Kullanılır?


Hız Sabitleyici Ne İşe Yarar?

Aslında sorunun cevabını vermiş olduk. Adından da anlaşılacağı gibi Hız Sabitleyici, aracınızın sabit bir hızla gitmesini sağlıyor. Hız aracın kontrolüne bırakılıyor. Sürücülerin bundan sonraki aşamada sürekli olarak gaz pedalına basmasına gerek yoktur. Hızın sabitlenmesinden sonra tüm devir ve yeninden hızlanma sistemlerini araç kontrol eder.

Diyelim ki yokuş yukarı gidiyorsunuz ve aracınızın hızı biraz düşmeye başladı. Bu durumda araç, sabitlediğiniz hızı korumak için devri yükseltecek ve biraz daha gaza yüklenecektir. Bu şekilde belirlenen hız da sabitlenerek korunmaya çalışır. Aracınız otomatik olarak hızını koruyacaktır. Yine de sistemde hız yükseltme ve azaltma için sürücünün kontrolünün bulunduğunu da ekleyelim.


Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır?

Hız sabitleyicisinin ne olduğu ve araca ne kattığı konusunda bilgiler paylaştıktan sonra dilerseniz gelelim “Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır ?” kısmına. Aslında araçtan araca ufak farklılıklar gösterebilir. Fakat burada genel olarak sistemin benzer olduğunu ve bir kontrol sistemi üzerinden işlediğini söylemek gerekiyor.

Bazı modellerde direksiyon üzerinde yer alan kontrol butonlarının bulunduğunu görürsünüz. Bazı araçlarda ise silecek kolunun bulunduğu kısımlarda kontrol butonlarının yer aldığını görmek mümkün olabiliyor. Bunun dışında bazı araçlarda da ayrıca bir alan sunulduğunu söylemek gerekiyor.

Sistemi devreye sokmak için ise öncelikle aracı hızını sabitlemek istediğiniz hıza çıkın ve sonrasında sistemi açacak olan “on” butonuna ya da “set” butonuna basın. Sistem devreye girecektir. Sonrasında hızı arttırıp azaltmak için “set (+)” ya da “set(-)” butonlarını kullanabilirsiniz.


Hız Sabitleyici Sonradan Takılır mı?

Aracınızı ilk satın aldığınız zaman, aracınızın Hız Sabitleyici sistemine sahip olmadığını görebilirsiniz. Sonradan aracınızda Hız Sabitleyici sisteminin takılması her durumda mümkün olmayacaktır. Öncelikle aracınızın serisine bakmanız gerekiyor. Aracınızda opsiyonel olarak bu özellik varsa ve siz tercih etmediyseniz, aracınızın yapısı bu sistemi destekliyor demektir. Fakat aksi durumlarda yan sanayi parçalar kullanılmaya başlayacaktır.

Bu da çok fazla önerilmeyen bir durumdur. Sürüş güvenliği için baştan aracınızda sistemin takılı olarak tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca her araç için hız sabitlemenin takılmasının mümkün olmadığını hatırlatalım.


Hız Sabitleyici Yakıt Tasarrufu Yapar mı?

Sürücülerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de hız sabitleyicinin yakıt tasarrufu sağlaması konusu. Hız Sabitleyici Yakıt Tasarrufu Yapar mı ? Neden bu sistem tercih ediliyor?

Sorunun cevabı basit. Sistem yakıt tasarrufu yapılmasını sağlıyor. Aracınızın devri sabit tutulduğu ve hız kısmında da bilgisayarları olarak bir kontrol sunulduğu için %25-30 oranında yakıt tasarrufu sağlandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Belli bir oranda yakıt tasarrufu sağlanacaktır. Fakat sistemin nerede kullanıldığı konusu da önemli. Özellikle uzun yollarda bu teknolojinin kullanılması, ciddi bir oranda yakıt tasarrufu sunulmasını sağlar. Genelde sistem sürücüler tarafından bu yüzden tercih edilir.


Hız Sabitleyici Avantajları Nelerdir?

Yukarı da az çok sistemin avantajlarından söz ettik. Fakat merak eden kullanıcılar için “Hız Sabitleyici Avantajları Nelerdir ?” sorusunun cevabını bir başlık altında toplayalım. İlk başta söylediğimiz gibi sistemin ilk avantajı sürüş konforu olacaktır. Bu şekilde sürücülerin daha konforlu bir yolculuk yapması sağlanır.

İkinci kısımda ise yakıt tasarrufu sunulduğunu görmek mümkün olur. Aracınızın sabit bir hıza sahip olması, ciddi bir oranda yakıt tasarrufu sunulmasını sağlayacaktır. Yakıt tasarrufu sunulmasının sürüşe göre değişiklikler gösterdiğini de eklemek gerekiyor. Özellikle uzun yol sürüşlerinde yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlanacaktır.

Bu avantajların dışında bazı araçlarda adaptif hız kontrol sistemi sunulur ve bu da sürüş güvenliğinin artmasını sağlar. Sürüş güvenliğini arttırmak ve öndeki aracın takip edilmesi konusunda ekstra bir önlem sunulmuş olur.


Hız Sabitleyiciyi Kim Buldu?

Merak edenler için sistemin tarihinden de söz edelim. Hız Sabitleyiciyi Kim Buldu ? Sistem ne zaman kullanıma girdi? Gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

İlk olarak 1990 yılında tam olarak kullanıma başlayan sistem, doğuştan görme engelli olan Ralph Teetor tarafından geliştirilmiş olan bir sistem.


Hız Sabitleyici Neden Devreye Girmez?

Sistemin devreye girmemesinin ana nedeni, sistemde yer alan sorunlardır. Arıza lambasının yanmasıyla beraber sorunun yaşandığını anlayabilirsiniz. Bunun dışında sistem devreye girmiyorsa da mutlaka bir arıza meydana gelmiş demektir. Tuş takımında arıza olabileceği gibi hız kontrol sisteminin iç kısmında da ciddi sorunlar oluşabilir.

Hız sabitleyici çok nadiren sorun çıkarır. Fakat bu gibi durumlarda mutlaka aracınızı kontrol ettirmeniz gerekiyor. Aksi halde daha da kullanılmaz hale getirebilirsiniz hız kontrol sistemini.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -