19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiHP - KW Nedir? Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

HP – KW Nedir? Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

HP Nedir?

Aracınız … şu kadar HP gücünde deniyorsa, bu aracınızın kaç beygir gücünde olduğunu bizlere göstermektedir. Yani HP’nin açılımının Horse Power, Türkçe karşılığı olarak Beygir Gücü olduğunu siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.


KW Nedir?

Aracınızın kaç beygir gücünde olduğunu bilmemeniz gayet doğaldır. Çünkü günümüzde araç ruhsatlarında yer alan bilgiler bölümünde HP yerine KW olarak yazan bu gücün aslında aracın beygir gücüne eşit olduğunu belirtelim. Kısaca KW olarak adlandırılan bu kısaltmanın aslında Kilowatt olduğunu siz değerli okurlarımıza açıklayalım. Bu yüzden de beygir gücü hesaplamada işimize yarayacak olan KW hakkında detaylara göz atalım.


Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

Peki, araçlarımızda yer alan ve KW cinsinden yazan bu beygir gücünün nasıl hesaplandığı konusunda bilgisi olmayanlar için detayları anlatalım. Günümüzde araç sahiplerinde yer alan ruhsatlarda genellikle araçların beygir gücü olarak değil de Kilowatt cinsinden değerleri yazılmaktadır. Bu yüzden de hesaplama konusunda sıkıntı çekmemek için aracınızın Kilowatt gücünü 1.341 ile çarparak aracınızın kaç beygir gücünde olduğunu öğrenebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse 120 Kilowatt gücünde gösterilen bir aracın aslında 160,92 beygir gücüne sahip olduğunu belirtelim. Bu yüzden de bu hesaplamayı yapmak için aracınızın Kilowatt bölümünde yazan rakamları 1.341 rakamı ile çarparak beygir sayısını bulmanız gerekmektedir.

KW – HP Hesaplama

KW ( KiloWatt ) HP ( Beygir )
1 1.34
66 88.51
75 100.58
80 107.28
85 113.99
110 147.51
115 154.22
120 160.92
125 167.63

Beygir Gücü Ne Demektir?

Günümüzde birçok kişinin beygir dendiği zaman aklına ilk gelen şeyin at olduğunu biliyoruz. Beygir olarak geçen atın aslında beygir gücü ile arasında nasıl bir bağlantı kurulmaktadır ? Bu halen bir soru işareti. Bu yüzden de beygir gücü ile aklınıza takılan sorunun cevabını net olarak buradan sizlere vermek istiyoruz.

Beygir gücünün tanımını en temel şekilde yapmak gerekirse, 75 Kilogram ağırlığında olan bir yük düşünelim, 1 saniye içerisinde 1 metre hareket ettirilmesi için gerekli olan güç miktarına denmektedir. Yani aslında beygir gücünün günümüzde bildiğimiz at ile alakasının olmadığını bu tanımdan yola çıkarak anlamamız gerekmektedir.


1 KW Kaç HP Eder?  –  KW Beygire Çevirme

Kilowatt ile alakalı olarak 1 Kilowatt kaç Beygir yani HP eder sorusu hakkında merak ettiğiniz bilgileri buradan açıklamak istiyoruz. Aracınızın ruhsatında yer alan Kilowatt bölümü ile alakalı olarak HP arasında hesaplama yapmak için belirttiğimiz rakam 1.341 ile çarpmanız gerekmektedir.


1 Kilowatt (KW) Kaç HP Eder?

1 Kilowatt’ın 1.341 HP yaptığını belirtelim.

1 Beygir (HP)’nin ise Kilowatt olarak cinsinin 0.745 yaptığını açıklamak istiyoruz. Hesaplama yaparken bu belirttiğimiz rakamlar üzerinden hesaplama yaparak doğru sonucu elde edebilirsiniz.


Beygir Gücü ve Tork Arasındaki Fark Nedir ?

Araç alınacağı zaman araç alacak olanların baktığı temel detaylar arasında aracın Tork gücü ve beygir gücü detaylarının son derece önemli olduğunu belirtelim. Bu yüzden de Beygir gücü ve Tork arasındaki fark nedir? Sorusu hakkında merak ettiğiniz farkın ne olduğunu buradan sizlere açıklamak istiyoruz.


Tork Gücü Nedir?

Araçlarda yer alan Tork gücünün aslında beygir ile arasında çok ciddi fark bulunmaktadır. Birbirinden farklı olan bu iki değerin arasında ne gibi farklılık vardır ? Ona bakalım.

Araçlarda bulunan Tork değerinin aracın döndürme kuvveti ile alakalı olduğunu belirtelim. Yani aracımızda yer alan krank milinin bir dakika içerisinde yapmış olduğu döngü sayısına Tork denmektedir. Aracın Tork seviyesi ne kadar güçlü olursa yani ne kadar hızlı olursa aracın hızı ve çekiş gücü de o kadar kuvvetli olmaktadır. Bu yüzden de bu detaya dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim.


Beygir Gücü Nedir?

1 saniye içerisinde 75 kilogram ağırlığında olan arabanın 1 metre içerisinde alması gereken güce beygir gücü denmektedir. Bu yüzden de Tork ile arasında çok farklı bir durum söz konusu olmaktadır. Ancak Tork ile beygir gücü arasında bulunan farkın ne anlama geldiğine yine de bakalım.

Tork gücünü tamamen aracın çekiş kuvveti ile alakalı olduğunu belirtelim. Beygir gücünün ise aracın hız kısmı ile alakalı olduğunu açıklamak istiyoruz. Bu ikisi arasında yer alan temel ayrımın farklı ihtiyaçları karşılamasıdır. Arabanın hızlı olması için beygir gücünün daha yüksek olması gerekmektedir. Tork gücünde ise aracın hızla herhangi bir bilgisi bulunmamaktadır.

Aracınızın Tork gücünün ne kadar yüksek olduğunu öğrenmek istediğini zaman aracınız ile seyir halindeyken ne kadar az devirde ne kadar yüksek hıza ulaşıyorsanız aracınızın Torkunun o kadar yüksek olduğunu anlama şansınız bulunmaktadır.

Beygir gücünü anlamak içinse aracınızın ne kadar yüksek hıza ulaştığına baktığınız zaman aracınızın beygirinin o kadar yüksek olduğunu öğrenme şansınız bulunmaktadır.

Tork ve beygir gücü arasında yer alan farkı buradan yola çıkarak anlayabilirsiniz.

Podye nedir diye merak ediyorsanız da ilgili renkli linke tıklayarak en detaylı makalemize göz atabilirsiniz!


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -