29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiHurda Belgeli Araç Nedir? Tüm Detaylar!

Hurda Belgeli Araç Nedir? Tüm Detaylar!

Hurdaya ayrılmış bir aracı alarak yeniden trafiğe çıkartmak mümkün mü ? İşte hurda belgeli olarak karşımıza çıkan araçlar ile ilgili bilmeniz gereken bütün detayları siz değerli okurlarımız için bu yazıda bir araya getirdik.


Hurda Belgeli Ne Demek?

Hurda belgeli araç ile çekme belgeli aracın sıklıkla karşımıza çıkması bu ikisinin benzer özelliklerde olduğu kanısının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ancak çekme belgeli araç ile hurda belgeli araç arasında ciddi bir uçurum söz konusu olduğundan dolayı bunun detayları hakkında bilgiler sunalım.

Çekme belgeli aracın gerekli olan evraklarını yerine getirdikten sonra yeniden trafiğe çıkartma durumunun söz konusu olduğunu belirtelim. Ancak aynı işlemi hurda belgeli araç için yapmanın mümkün olmadığının altını çizelim. AB uyum yasaları çerçevesinde belirli bir yaştan sonra araçların trafiğe çıkması, trafik açısından ciddi tehlike oluşturacağından dolayı aracı hurdaya ayrılmış olan kişilerin bu aracı yeniden trafiğe çıkartma durumu söz konusu olmayacaktır. Bu yüzden de hurda belgeli olan araç yeniden trafiğe çıkamazken, çekme belgeli olan aracın işlemlerinin tamamlanmasından sonra yeniden trafiğe çıkmasının mümkün olduğunu belirtmek istiyoruz.


Hurda Belgeli Araç Ne Demek?

Karayolları kanunu kapsamında 16 yaş ve üzerinde olan bütün araçların hurda kapsamında değerlendirildiğini belirtmek istiyoruz. Yani aracınız 16 yaş ve üzerinde ise aracınızın artık hurda belgesi alma durumu söz konusu olmaktadır. Ancak hurda belgesi alması mümkün olan araçların halen aktif olarak trafikte yer aldığını görüyoruz. Bunun nedeni ise ülkemizde bulunan araçların %38’den fazlasının hurda belgesi almaya hak kazanmış olmasından kaynaklıdır. Ülkemizde halen 30 yaş üzerinde bulunan araç sayısının rakamlarına baktığımız zaman da ciddi oranda bir kitlenin bulunduğunu belirtelim. Bu yüzden de hurda belgesi almak yerine aracına binen milyonlarca vatandaşımız bulunmaktadır.


Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?

Çekme belgeli olan aracın trafiğe yeniden çıkma durumunun söz konusu olduğunu daha önceki yazımızda belirtmiştik. Gerekli olan işlemleri sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra sizlerde çekme belgeli olan araçları alarak yenide trafikte seyretmeniz mümkündür. Ancak aynı durumun hurda belgeli araçlar için geçerli olmadığının altını çizmek istiyoruz.

Hurda belgesi ile tescil ettirilmiş olan bir aracı ne şekilde restore ederseniz edin bu aracın üzerinde bulunan hurda belgesinin kalkmasının mümkün olmadığının altını çizmek istiyoruz.


Hurda Belgeli Araç İle Ne Yapılır?

  • Hurda belgesi alınmış bir aracın yeniden trafiğe çıkma durumunun söz konusu olmadığını belirtelim.

 

  • Araç ile ilgili olan bütün eksiklerin giderilmesi durumunda bile araç için yeniden ruhsat çıkartma ve plaka çıkartma işlemi yapılmayacaktır.

 

  • Ancak hurdaya ayrılmış olan bir aracınız varsa bu araç ile ilgili yedek parça konusunda satış yapmanız mümkün olacaktır.

 

  • Motorun üzerinde yer alan şasi numarasının dışında kalan bütün parçaları satarak aracınızdan para kazanma durumunuz söz konusudur.

 

Ancak belirttiğimiz gibi şasi numarasının yer aldığı kısım ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapamazsınız. Ancak ülkemizde bu konuda yapılan bazı işlemlerde aracın motorunda yer alan şasi kısmında oynama yapılarak bazı araçlara yeniden takılması mümkündür. Ancak bu yöntemin legal olmadığının altını çizmek istiyoruz.


Hurda Belgeli Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Hurda belgesi alınan bir aracın yeniden trafikte seyretmesi beraberinde çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmamıza neden olacaktır. Özelikle Ömrünü tamamlamış araç olarak geçen ÖTA kapsamında değerlendirilmeye alınmış olan bu aracın yeniden trafikte yer alması ve olası bir kaza durumuna karışması durumunda araç sahibinin ve sürücünün çok ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalma durumu bulunmaktadır. Özellikle hurda belgeli aracın trafikte yakalanmasının cezasının 2 Bin TL ve üzerinde olduğunu belirtelim. Son çıkan trafik cezaların kanunundan sonra hurda belgeli araç ile trafikte seyretmenin cezasının 4 Bin TL civarında bir rakama denk geldiğini belirtelim.

Bunun dışında hurda belgesi bulunan araç ile trafikte kazaya karışılması da araç sahibinin ve sürücünün ciddi sıkıntıya düşmesine neden olacaktır. Ölümlü bir kazaya karışılması durumunda taksirli suçlardan adam öldürme ile yargılanacağınızı ve çok ciddi oranda bir ceza alacağınızı belirtmek istiyoruz.


Araç Hurdaya Çıkarma Nasıl Olur? Ücreti Nedir?

Aracınız artık kullanılamaz hale gelmişse ve aracınız 16 yaşın üzerinde olduğunda bu aracı kullanmak istemiyorsanız, sizlerde aracınıza hurda belgesi alarak trafikten men etme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımları buradan açıklamak istiyoruz.

  • Aracınızı hurdaya çıkartmak istediğiniz zaman bağlı bulunduğunuz il içerisinde Şoförler Odasına giderek bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

  • Aracınıza ait olan ruhsat belgenizin yanınızda bulunması ve aracınız ile ilgili olan evrakların tam olarak bulunması gerekmektedir.

 

  • Aynı zamanda aracınızın vergi borçları ile ilgili de belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir.

 

  • Bunun içinde bağlı bulunduğunuz ilin vergi dairesine giderek buradan kolay bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

 

  • Aracınıza ait olan bütün borçları ödedikten sonra alınacak olan vergi kağıtlarının da şoförler odasına götürülmesi gerekmektedir.

 

Aracınızın hurdaya ayrılmasını sağlayacak olan dilekçeyi burada yazdıktan hemen sonra sizlerde aracınızı hurdaya kolaylıkla ayırabileceksiniz.


Hurda Ücreti Ne Kadar?

Ülkemizde bulunan 16 yaş ve üzerinde araç sayısının çok fazla olması, ÖTV indirimi konusunda hükümetin harekete geçmesine neden oldu. ÖTV kapsamında aracı 16 yaş ve üzerinde olan araç sahiplerine çıkartılan bu yasa ile birlikte sizlerde aracınızı 10 Bin TL’ye varan fiyatlar ile satarak yeni araç alacağınız zaman ciddi bir ÖTV indiriminden yararlanma şansını yakalamış olursunuz. Özellikle yaşı çok büyük olan araçların piyasa değerinin 2-3 Bin TL civarında olmasına rağmen 10 Bin TL gibi ciddi bir ÖTV indirimi almak için aracınız ile ilgili gerekli başvuruları yapmanız gerekmektedir.


Hurda Arabalar ÖTV İndiriminden Nasıl Yararlanır?

16 yaş ve üzerinde yer alan araçlar için çıkartılan yeni yasa kapsamında hurdaya ayrılmış olan araçların 10 BİN TL gibi ciddi bir ÖTV indiriminden yararlanması söz konusudur. Peki, bu ÖTV indiriminden hangi araçlar, nasıl yararlanacaktır ?

Aracınızın ÖTV teşvik sisteminden yararlanması için 16 yaş ve üzerinde bulunması şartı aranmaktadır. Hatta bazı durumlarda araçların yaşı ile ilgili olan düzeltmelerde düzeltilen yılın kabul göreceğini de belirtmek istiyoruz. 31 Aralık 2019 yılına kadar geçerli olacak bu yasa kapsamından yararlanmak isteyen araç sahiplerini yeni alacakları araçlardan ciddi oranda ÖTV indirimi alma durumu ile karşı karşıya kalacaktır.

Kamyonet ve ticari araç alımları bu kapsam içerisinde yer almayacak

ÖTV indiriminin yasa olarak kabul edilmesinden sonra açıklanan içerikte sadece bu yasanın otomobiller için geçerli olduğunu belirtelim. Kamyonet ve ticari olarak geçen 16 yaş ve üzerinde bulunan araçların hurda ÖTV’si kapsamında değerlendirmeye alınmayacağını belirtelim.


Hurda Araç ÖTV Vergilendirme Fiyatları

  • Yeni alınacak olan bir aracın vergisiz fiyatı 46 Bin TL’nin altında ise 10 Bin hurda ÖTV indiriminden yararlanılacak.

 

  • Vergisizi fiyatının 46 Bin TL ile 80 Bin TL arasında olan araçlarda geçerli olacak hurda ÖTV indiriminde ise aracın 8 Bin TL indirimi söz konusu olacaktır.

 

 • Son olarak ise 80 Bin TL ve üzerinde olan araç alımlarında hurda ÖTV fiyatının 3 BİN TL olarak belirlendiğini siz değerli okurlarımıza buradan paylaşmak istiyoruz.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -