25.9 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaHyundaiHyundai Elantra En Detaylı İncelemesi!

Hyundai Elantra En Detaylı İncelemesi!

Hyundai Elantra’nın İç ve Dış Görünümü Nasıl?

Hyundai Elantra’nın tasarımına kimse kötü diyemez cümlesi ile başlayabiliriz bu yazıya. Bunun nedeni aracın tasarımının gerçekten güzel olması. Aracın aerodinamik tasarımı yakıt tasarrufu açısından da avantaj sağlıyor. Dikkat çeken altıgen ızgaralar ve cesur tek parça ön farları alışıla gelen Elantra tasarımını baştan aşağıya değiştirmiş.

Sis farlarının çerçevesi de aracı öne çıkaran tasarımlardan olmuş. 8 farklı renk seçeneği ile satışa çıkan Elantra’nın gündüz sürüş farları da bulunuyor. Hava kanallı ön tampon ise yine aracın aerodinamik tasarımını öne çıkaran detaylardan. Krom kaplamalı kapı kolları da araca gayet hoş bir görüntü katmış.

Aracın iç tasarımına baktığımızda ise gayet geniş ve yüksek iç kabini bulunan Elantra’nın makyaj aynası, usb şarj girişi ve ön kol dayama ünitesi gibi özellikleri mevcut. Ayrıca arka yolcu koltuğunda oturan yolcular için tasarlanmış arka havalandırma kanalı ile arkadaki yolcular klimayı kendileri kontrol edebilecek.

Son olarak araçta standart olarak 15 inç kapaklı jant bulunduğunu da belirtelim. Unutmayın, Elantra’nın ödül almış bir tasarımı var.


Hyundai Elantra’nın Motor Seçenekleri ve Performansı Nasıl?

Hyundai Elantra’nın 4 farklı motor seçeneği bulunuyor. Bunları listeleyecek olursak;

  1. 1.6 MPI 6 İleri Düz Style (Benzinli)
  2. 1.6 MPI 6 İleri Otomatik Style (Benzinli)
  3. 1.6 CRDI 7 İleri DCT Style Plus (Dizel)
  4. 1.6 CRDI 7 İleri DCT Elite (Dizel)

Bunlardan 1.6 CRDI motorunu ele alacak olursak Elantra’nın 136 beygir gücü bulunuyor. Aracın 300 NM tork gücü ürettiğini de göz ardı etmeyelim. Performans açısından gayet tatmin edici sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz. 1.582 cc’lik motor hacmi ile çıkabileceği maksimum hız 194 km/h olarak ölçülmüş.

0 – 100 hızlanmasını 10.1 saniyede tamamlayan 4 silindirli Elantra az önce de söylediğimiz gibi performans açısından sizi kesinlikle tatmin edecektir.


Hyundai Elantra Ne Kadar Yakıyor?

Hyundai Elantra’nın en çok tutulan modeli 1.6 D-CVVT üzerinden gidecek olursak Elantra’nın yakıt tüketimi hiçte az gibi gözükmüyor. Öyle ki Elantra şehir içinde 100 kilometrede 8.9 litre yakıt tüketirken şehirler arası uzun yollarda 100 kilometrede 5.2 litrelere kadar düşüyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi ise 6.6 litre olarak gözüküyor.

Tabi bu değerler fabrika değerleri olduğu için ne kadar doğrudur bilinmez. Aracın gerçek yakıt tüketim değerleri yani şehir içindeki tüm dur kalklar dahil edildiğinde vs. aracın ortalama yakıt tüketimi 7 litrenin üzerine çıkmakta.


Hyundai Elantra’nın İç ve Dış Donanımları Neler ?

Hyundai Elantra’nın iç ve dış donanımlarına yakından bir göz atalım. Hyundai Elantra’nın Style, Style Plus, Elite ve Elite Plus olmak üzere 4 donanım paketi bulunuyor. Biz standart olanını yani Style donanımı üzerinden bakacağız araca. Hyundai Elantra’da bulunan iç ve dış donanımlar aşağıdaki tabloda net bir şekilde yer almaktadır.

İÇ DONANIMLAR
ELEKTRİKLİ ÖN CAMLAR
ELEKTRİKLİ ARKA CAMLAR
DİREKSİYONDAN KUMANDALI MÜZİK SİSTEMİ
3,7″ EKRANLI RADYO / CD / MP3 ÇALAR / RDS
USB / AUX/ iPod GİRİŞİ
BLUETOOTH
6 HOPARLÖR (4 adet ön, 2 adet arka)
ELEKTRİK DESTEKLİ DİREKSİYON
OTOMATİK YANAN FARLAR
PROJEKSİYON TİP FARLAR
EŞLİK ETME VE KARŞILAMA FONKSİYONLU FARLAR
SÜRÜCÜ KOLTUĞU YÜKSEKLİK AYARI
MANUEL KLİMA
ÖN KOL DAYAMA
60/40 KATLANABİLEN ARKA KOLTUKLAR
BAGAJ İÇİ AYDINLATMA

DIŞ DONANIMLAR
KÜÇÜK BOY STEPNE
GÖVDE RENGİ YAN AYNALAR
ELEKTRİKLİ VE ISITMALI AYNALAR
GÖVDE RENGİ KAPI KOLLARI
RENKLİ CAMLAR
KAPUT ALTI İZOLATÖRÜ
15” ÇELİK JANTLAR VE JANT KAPAĞI

Hyundai Elantra’nın Yol Tutuşu, Konfor, Süspansiyonu ve Ses Yalıtımı Nasıl ?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Hyundai Elantra hakkında en çok şikayet edilen konulardan birisi aracın ses yalıtımı. Elantra’nın yol ve lastik sesini çok fazla içeriye alması ve içerideki sürücü ve yolcuları rahatsız etmesi aracı almadan önce bilmeniz gereken bilgilerden. Tabi zaten bir test sürüşü yapmadan kesinlikle yeni bir otomobil almanızı önermiyoruz.

Aracın yol tutuşu yaptığımız test sürüşünde fena değildi fakat ses yalıtımının zayıf olması yol tutuşunu da etkiliyor diyebilirim. Özellikle çukur ve kasislere girdiğinizde çıkan sesler aracın süspansiyonu hakkında size gayet net fikirler verecektir zaten.

Konfor açısından Elantra’da sizin rahatlığınız için düşünülmüş bazı özellikler bulunuyor. Bunlarda ilki ve artık neredeyse her araçta olan Park sensörü. Şehir içinde park ederken oldukça işinize yarayacak bir özellik gerçekten. Bunun dışında start – stop sistemi ile aracınızı tek tuş ile rahatça çalıştırıp durdurabilirsiniz.

Aracın sürgülü kol dayamasına sahip olmasının yanı sıra orta konsolun altında bulunan gizli eşya gözüne de küçük eşyalarınızı ortada bırakmayıp göz önünden kaldırabilirsiniz. Eğer bir Elantra’ya sahipseniz aracınızın ön camı buğulandığında Otomatik buğu çözücüyü etkinleştirebilir ve kısa sürede buğuyu ortadan kaldırabilirsiniz.

Konforunuz için düşünülmüş son özellik ise geri görüş kamerası diyebiliriz. Park sensörünün yanı sıra özellikle park ederken sadece işitme yolu ile değil görerek de çok daha iyi park edebilirsiniz. Tüm bunların dışında aracın koltukları gayet rahat. Oturunca rahatsız etmeyen koltukları var. Arka koltuk diz mesafesi gayet yeterli. Geniş iç hacmine sahip Elantra konfor sınavından geçmişe benziyor.


Hyundai Elantra Güvenli mi?

Gelelim Hyundai Elantra’nın güvenlik için aldığı önlem ve özelliklere. Gelişmiş airbag sistemi aracın içerisini çepeçevre sarmış ve olası bir kaza anında kendinizi bir yumuşacık bir balonun içinde hissetmenizi sağlamış Elantra. Bunun dışında eğimli ve yokuşlu yollarda aracınızın geri kaçmasını engelleyecek Yokuş kalkış sistemi de bulunuyor. Bu özellik özellikle şehir içinde araba sürme de zorlananlar için gayet iyi bir özellik.

Ani frenlemeleriniz ve manevralarınız esnasında aracınızı dengede tutan Elektronik Denge Sistemi yani ESC’de araçta bulunan güvenlik özelliklerinden sadece birisi. Lastiklerinizin havasını sürekli takip ederek uygunsuz basınçta olduğu zaman sizi uyaran Lastik Basınç Takip Sistemi yani TPMS’de sizin güvenliğiniz için alınmış özelliklerden.

Son olarak aracın ekstra bir güvenlik özelliği bulunuyor. Sıkışma Önlemeli Cam Kontrol Sistemi‘ne sahip araçta cam kapanması esnasında araç  sıkışan bir nesneyi algıladığında otomatik olarak camları durduruyor. Bu donanımda özellikle çocuklu aileler için hayat kurtaran güvenlik önlemlerinden birisi.

Tüm bunların yanında Elantra’da ABSEBDBASESPVSM ve immobilizer gibi güvenlik özelliklerini de barındırıyor.


Hyundai Elantra’nın Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu, Araç Ağırlığı ve Boyutları Ne Kadar?

C segmentinde bulunan Hyunda Elantra’nın bagaj hacmi 458 litre olarak görünüyor ki bu gayet yeterli C segmenti aracı olarak. Ayrıca Elantra’nın akıllı bagaj kapağı sistemi ile bagaj kapağının etrafında, yakınında 3 saniye durunca bagaj otomatik olarak açılıyor. 50 litrelik yakıt deposu ile Elantra’nın deposu 280 TL civarı bir fiyata doluyor.

Elantra’nın yüksüz ağırlığı 1295 kilogram iken 1 şöfor ve 4 yolcu ile beraber 1 buçuk tonu geçen ağırlığa ulaşıyor. 4.5 metre uzunluğundaki aracın genişliği 1.8 metre iken yüksekliği ise 1.4 metre olarak tasarlanmış. Aracın standart lastik ebatları ise 195/65/15.


Hyundai Elantra’nın Kronik Sorunları Nelerdir?

Çoğu otomobil modelinin olduğu gibi Hyundai Elantra’nın da bazı kronik sorunları bulunuyor. Bunları kısaca söyleyecek olursak aracın yol sesini fazla içeriye alması ve direksiyon ile ilgili yaşanan problemleri aracın kronik sorunları olarak adlandırılabilir.


Hyundai Elantra Hakkındaki Şikayetler Nelerdir?

Araç almadan önce o araç hakkındaki yapılan şikayetleri de göz önünde bulundurmanız gereklidir. Çünkü sizin almak istediğiniz araca sahip olan kişilerin o araç ile ilgili yaşadığı deneyimler sizin için büyük önem taşır. Hyundai Elantra kullanıcılarının yaptığı şikayetleri sizler için inceledik ve araç hakkında şikayet edilen bazı konuları sizler için listeledik. İşte araç hakkındaki şikayetler;

  1. Aracın içeriye fazla ses alması
  2. Aracın çukurlarda savrulması
  3. Yedek parça bulamama sorunu
  4. Boya sökülmesi
  5. Direksiyondan gelen sesler

Hyundai Elantra’nın Yedek Parçası Pahalı mı?

Hyundai Elantra yedek parça fiyatlarına baktığımızda aracın yedek parça fiyatları çokta uygun görünmüyor. Yetkili servis parçalarını hariç tutarak aracın çıkma veya orijinal parçalarına baktığımızda Hyundai Elantra orijinal kaput fiyatları 1600 TL civarında, orijinal arka tampon 900 TL civarında ve çıkma sağ far 1200 TL civarında satılmakta.

Aracı aldığınız fiyat önemli fakat aldıktan sonra yapacağınız masraflarda bir hayli önem taşıyor. Özellikle yedek parçaya ihtiyacınız olduğu zamanlarda aracınızın yedek parça fiyatları sizin için büyük önem taşıyacaktır.


Hyundai Elantra’nın Fiyatı Ne Kadar?

Hyundai Elantra’nın her detayını inceledik ve geldik fiyatlarına. Aracın sıfır kilometre fiyatları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Sıfır kilometre fiyatları herkese göre değişebilir tabi fakat bize biraz pahalı gibi geldi. Daha doğrusu sahip olduğu performans, özellikler ve yakıt tüketimini fazla hak etmediğini düşünüyoruz. Gelin sizlerle Hyundai Elantra fiyat listesine bakalım..

MODEL LİSTE FİYATI
1.6 MPI 6 İleri Düz Style (Benzinli) 102.445 TL
1.6 MPI 6 İleri Otomatik Style (Benzinli) 114.296 TL
1.6 CRDI 7 İleri DCT Style Plus (Dizel) 141.956 TL
1.6 CRDI 7 İleri DCT Elite (Dizel) 144.746 TL

Hyundai Elantra’nın ikinci el fiyatlarına baktığımızda ise Elantra 10.000 TL ile 133.000 TL arasında değişik fiyatlarla ikinci el olarak satışta bulunuyor. Araba inceleme yazımızın sonuna geldik. Hyundai Elantra incelemesini sizler için detaylı olarak hazırladık. Umarız bu yazı sizler için faydalı olmuştur.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -