30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil Haberleriİkinci El Araba Fiyatları Düşecek mi?

İkinci El Araba Fiyatları Düşecek mi?

İkinci el araba fiyatları düşecek mi? İkinci el otomobil fiyatları neden yüksek? Bu soruların cevaplarını yazımızda sizlere sunuyoruz!

Türkiye gerek ikinci el ve gerekse sıfır piyasasında dünyanın en pahalı araç satışına sahip ülkelerden bir tanesi. Gerek dolar kuruna çevrildiği zaman ve gerekse birim bazında ülkemizdeki otomobiller son derece pahalı. Öyle ki yurt dışında insanların 20 bin birim vererek satın alabilecekleri otomobilleri ülkemizde 300-400 bin birim vererek satın almak zorundayız. Elbette ki bu durumun birçok nedeni var. Sadece tek bir nedene bağlı olarak Türkiye’deki otomobil fiyatlarının yüksek olmasını değerlendirmek son derece yanlış olur. Hem ikinci el hem de sıfır piyasasındaki otomobiller çeşitli sebeplerden ötürü pahalı olmaktalar. Peki ikinci el otomobil fiyatları neden yüksek? İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Gelin bu konunun detaylarına yakından bakalım.

İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Yüksek?

İkinci el otomobil fiyatlarının yüksek olması birçok nedene bağlı olabilmekte. Sadece tek bir sebepten ötürü araba fiyatlarının yüksek olduğunu düşünmek yanlış olur. Unutmayın ki piyasada her talep kendi arzını oluşturmakta. Dolayısıyla Türkiye’deki yaygın nüfus ve bu yaygın nüfusun araç ihtiyacı piyasanın yükselmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi. Türkiye’de ikinci el araç ithalatı da neredeyse imkânsız olduğundan haliyle sıfır araçların fiyatları da son derece yüksek. Sıfır araçların fiyatları yüksek olunca da îkinci el arabaların pahalıya satılması gayet normal. Zira insanlar sıfır fiyatlarının yüksekliğini referans olarak ikinci el arabalarını değerlendirmek istiyorlar. Peki ikinci el otomobil fiyatları neden yüksek? İkinci el araba fiyatları düşecek mi?

Dolar Kuru

Dolar kuru Türkiye’deki fiyatları etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi. Birçok arabanın normal şartlar altında yaşlandıkça değersizleşmesi gerekirken Türkiye’de durumun tam tersi ilerlediğini görmekteyiz. Türkiye’de arabalar yaşlandıkça daha fazla değer kazanmaktalar. Çünkü dolar kurunun istikrarsız gidişatı haliyle sıfır araç ve ikinci el araç fiyatlarını da arttırmakta. Örnek vermek gerekirse dolar 2TL zamanlarındayken 20 bin Dolarlık bir otomobil vergisiz olarak Türkiye’ye 40 bin TL’ye gelmekteydi. Fakat günümüzün 7 liralık dolar kuruyla bu oran 140 bin TL’ye çıkmış durumda. Bu hesabın içerisine vergiler de girince ne yazık ki son derece acı tablolar ortaya çıkıyor. Eğer ikinci el araba fiyatları düşecek mi diye merak ediyorsanız dolar kurunu da takip etmenizi öneririz. Çünkü ikinci el otomobil fiyatları neden yüksek sorusunun cevaplarından bir tanesi de bu.

Vergilendirme

İkinci el otomobil fiyatları neden yüksek sorusunun bir diğer cevabı da vergiler. Türkiye’deki araba vergilendirmesinin sürekli olarak arttırıldığını hatırlatalım. Geçtiğimiz sene içerisinde gerek orta ve gerekse alt seviye motor hacmine sahip araçlara yüksek oranda vergilendirmeler yapıldı. Vergilendirmeler sonucunda da araçların fiyatları dolar kurunun etkisiyle beraber hızla yükseldi. Haliyle fiyatlar ikinci el piyasasına da olumsuz bir şekilde yansıdı. Öyle ki ikinci el piyasasında sıfırından daha pahalı araç satmakta olan satıcılar görebilirsiniz. Bu durumun sebepleri olarak da fiyat bazındaki dengesizlik ve insanların ilerleyen günlerde otomobil fiyatlarında tekrar yükseliş beklemesi olarak yorumlanmakta. İkinci el araba fiyatları düşecek mi diyorsanız cevaplayalım, vergilerin azaltılmasıyla birlikte düşecektir.

İkinci El Araba Fiyatları Düşecek mi?

İkinci el otomobillerin fiyatları ancak şu şartlar gerçekleştiğinde düşecektir;

  • Dolar kurunun azalması.

  • Euro kurunun azalması.

  • Vergilendirmelerin azalması.

  • Pandemi sürecinin ortadan kalkması ya da azalması.

  • Türk Lirası’nın değer kazanması.

  • Araba ithalatının önünün açılması.

İlerleyen süreçlerde vergilerin ve dolar kurunun düşeceğini söylemek çok zor. Zira bu konuda herhangi bir tahminde bulunmak için kimsenin bir yetkinliği yok. Ancak vergilerin ve dolar kurunun düşmesi durumunda ikinci el araba fiyatlarının direkt olarak düşeceğini söyleyebiliriz. Çünkü sıfır araç fiyatları düşerse satıcılar da kendi otomobillerinin fiyatlarını azaltacaklardır.

İkinci El Araba Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Bunun için belirli bir zaman vermek imkânsız. Çünkü Türkiye’de vergilerin azaltılmaktansa sıklıkla arttırıldığına şahit olmaktayız. Birçok defa geçici olarak çıkartılan vergilerin sonrasında kalıcı hale döndürüldüğüne de şahit olduk. İkinci el araba fiyatları düşecek mi sorusunu net bir şekilde cevaplamak çok zor. Bu yazımızda sizlere ikinci el otomobil fiyatları neden yüksek sorusunu cevapladık. Umarız yakın zamanda araç fiyatlarında gözle görülür düşüşler olur ve herkes güzel otomobillerin sahibi olabilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -