29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil Haberleriİlk Arabalar Hakkında Detaylı Bilgiler

İlk Arabalar Hakkında Detaylı Bilgiler

Arabaların İlkleri

Arabaların hayatımıza girmesi birçok kolaylığı beraberinde bizlere sunarken Arabanın İlkleri konusunda aklınıza takılan ilkleri siz değerli okurlarımız için buradan açıklamak istiyoruz. Son yıllarda oldukça merak edilen bu konulardan en çok merak edilen konu başlıklarını açıklamak istiyoruz.

İlk Araba Ne Zaman İcat Edildi?

Bu konuda çeşitli söylentilerin olduğunu belirtmekle başlayalım. Ancak ilk araba ne zaman icat edildi ? Sorusu hakkında cevabın kesinlikle 1796 yılında Fransız Nicolas Joseph Cugnot tarafından bulunduğunu belirtmek istiyoruz. o dönem içerisinde buhar ile çalışan bir araç icat eden Nicolas o dönem de bu alanda bir ilke imza atarak ilk aracın temellerini attığını söyleyebiliriz.

Ancak içten yanmalı motor olarak ilk arabanın icadının ise 1885 yılında Karl Benz tarafından bulunduğu belirtelim. Dünya’nın ilk ve tek pratik arabası olarak tarih sayfalarına geçen bu buluşun bir ilk olması da tarih sayfalarında yerini almasına neden olmuştur. Belirttiğimiz gibi Fransız Nicolas buhar ile çalışan arabayı icat ederken, Alman Benz ise içten yanmalı bir şekilde çalışan aracın temellerini atmıştır. Soy isminden de anlaşılacağı gibi bugün dünyanın en önemli otomobil markalarından olan Mercedes- Benz’in temellerinin 1885 yılına kadar dayandığını açıklayabiliriz.

İlk Arabayı Kim İcat Etti?

Arabanın icadı konusunda halen çeşitli söylentilerin dolandığı şu günlerde ilk arabayı kim icat etti ? Sorusu hakkında merak ettiğiniz bilgileri tarihin tozlu sayfaları arasından sizler için çıkarttık. Özelikle araba olarak geçen birçok buluşun tarihin 300 yıl öncesine kadar dayanması birçok rivayetin ortaya atılmasına neden olsa da bu konuda net bir fikir olduğunu belirtmek istiyoruz.

O dönem şartlarında ilk arabanın icadının 1705 yılında maden ocaklarında çalıştırılmak üzere buharlı bir sistem ile icat edilmesi İngiliz Thomas Newcoman tarafından bulunduğu açıklanmaktadır. Ancak bunun buharla çalışıyor olması bazı kesimler tarafından kabul görmemektedir. Bizler de yine bu konuda sonuçta bir araç olan bunun kabul görme fikrinin sizlere ait olduğunu belirtmek istiyoruz.

İçten yanmalı motor serisinde ise ilk arabayı icat eden kişinin bir Alman olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bugün halen aktif olarak araba üretimine devam eden Dünya’nın sayılı markalarından olan Mercedes- Benz’in kurucu kabul edilen Karl Benz arabanın ilk mucidi olarak kabul görmektedir. Bunun nedeni ise motor kısmında buhar ile hareket eden arabayı değil de içten yanmalı motor ile hareket eden motor sistemini kullanmasından dolayıdır.

İlk Motorlu Araba

Tarihte buharla çalışan arabalar ve içten yanmalı motorlu çalışan arabalar tartışması devam edip dururken, ilk motorlu arabayı kim yaptı sorusu hakkında merak ettiğiniz bilgiyi siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.

İlk motorlu araba olarak tarihin tozlu sayfalarına gittiğimiz zaman 1862 yılına kadar gitmemiz gerekmektedir. 1862 yılında Belçikalı bir mühendis olan J.J Etienne Lenoir isimli bir mühendis ilk motorlu arabanın mucidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İçten yanmalı olarak bir motor üretimi üzerinde uzun zaman düşünen Lenoir isimli mühendis özelikle aydınlatma gazlarını kullanarak ilk motorlu aracını 1862 yılında Fransa’da yaptı. İlk olarak yapmış olduğu bu aracı dışarıya çıkartma konusunda endişeleri olan Lenoir, ardından Paris sokaklarını çıkarttığı bu aracı ile birlikte 4 Mil gibi uzunlukta giderek bu konuda başarı elde etmiştir.

İlk Araba Modelleri

Günümüzde karşımıza çıkan araba modellerinin aslında tarihte çok farklı isimler ile karşımıza çıktığını birçoğumuz bilmiyoruz. Bu yüzden de İlk araba modelleri hakkında merak edilen modellerden birkaç tanesini sizlere açıklamak istiyoruz.

  • BMW’nin 1928’de ürettiği ilk modeli Dixi
  • Ford firmasının 1903’de ürettiği Ford A
  • GMC firması tarafından 1921 yılında üretilen GMC 1
  • Alman markası olan Audi firmasının 1910 yılında ürettiği Audi Tip A
  • Alfa Romeo firmasının 1910 yılında seri üretime geçirdiği ALFA-24-HP
  • FİAT firmasının 1899 yılında ürettiği ilk modeli olan FİAT 4 HP

Bu belirttiğimiz modellerin ilk araba modelleri olduğunu siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.

İlk Dizel Araba

Tarihte ilk dizel araba olarak karşımıza çıkan araç modelinin yine bir Alman aracı olduğunu belirtmek istiyoruz. Üstün Alman teknolojisi ile kullanıcıların karşısına çıkan bu aracın Bosch firmasının yardımı ile yapıldığını ancak ilk arabanın mucidi olan Mercedes – Benz firması tarafından yapıldığını belirtmek istiyoruz. 1936 yılında Berlin’de bir fuarda tanıtılan bu aracın Mercedes – Benz firmasına ait olan 260D modeli olduğunu da belirtmek istiyoruz.

İlk Elektrikli Araba

Aslında günümüzde yeni yeni kullanıcıların hizmetine sunulan elektrikli arabanın tarihinin 1800’lü yıllara dayandığına birçok kişi inanmayacaktır. Ancak sizlere İlk elektrikli araba konusunda tarih sayfaları arasında net bilgiler çıkartarak bu konuda detayları açıklamak istiyoruz.

İlk elektrikli aracı icat eden kişinin bir Amerikalı olduğunu belirtmek istiyoruz. tarih sayfalarında 1835 yılında icat edilen elektrikli aracın Thomas Davenport olduğunu belirtelim. Ancak bu otomobilin üretimi sırasında yalnız olmayan Davenport’u, Rus Asıllı bir İtalyan olan Alessandro Giuseppe Antoino Anastasio Volta da desteklemiştir. Uzun yıllarda üzerinde beraber çalışan bu ikilinin aslında İlk elektrikli arabanın mucidi oldukları kabul edilmektedir.

İlk Arabanın İsmi

Alman firması olan ve ilk arabanın mucidi olan Karl Benz tarafından üretilen arabanın ilk ismi ne olmuştur? Bu konuda merak ettiğiniz sorunun cevabını öğrenmeye çok az kaldı. Mercedes – Benz firması tarafından üretimi yapılan ilk arabanın isminin “Patent Motorwagen” olduğunu belirtmek istiyoruz. 1901 yılında bu ismi alan aracın tarihte ki ilk araba ismi olduğunu da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tek silindir hacmi bulunan bu aracın motor kapasitesinin ise 954 CC olduğunu belirtelim. Aynı zamanda bu aracın 0.75 beygir kapasitesinin de bulunması aracın özellikleri arasında şaşırtıcı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk Arabalar Nasıl Çalışırdı?

Arabaların çalışması için gerekli olan enerjinin ilk olarak aydınlatma gazlarından veya buhardan faydalanarak araçları çalıştırdığı tarih kitaplarında yazmaktadır. Bu yüzden de arabaların çalışma prensibi olarak ilk olarak buharla çalıştığını belirtmek istiyoruz. Hatta 1850’li yıllarda içten yanmalı motor teknolojisinin üretilmeye başlamasından hemen sonra üretilen motorlarda araçların aydınlatma için kullanılan gazlardan çalıştırıldığı belirtilmiştir.

2000’li yıllara geldiğimiz zaman ise araçların çalışması için artık hybrid denilen teknolojinin hayatımıza girmesi araçların ne kadar büyük bir tarihsel süreçten geçtiğinin en önemli göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk Otomatik Vites Araba Ne Zaman Üretildi?

İlk otomatik vites araba 1958 yılında üretildi. Variomatic firması ilk otomatik vites arabayı üreten firmadır. İlk olarak 1958 yılında üretilen otomatik vites arabaların üretim tesisi 1975 yılında Volvo’ya satılmıştır.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -