23.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiImmobilizer Nedir? Bozulursa Ne Olur?

Immobilizer Nedir? Bozulursa Ne Olur?

Immobilizer Nedir?

Araçların motor teknolojileri, araç içi teknolojiler ve benzeri teknolojiler üzerinde çok hızlı bir gelişim gösterildi. Artık kullanılan sistemler çok daha farklı ve gelişmiş sistemler. Sadece motor teknolojileri ya da sadece araç teknolojileri üzerinde değil, bunun yanında güvenlik odaklı olarak da gelişen birçok sistem var. Bunlardan birisi de immobilizer sistemi. Hemen “Immobilizer Nedir ?”, “Neden Kullanılır ?” sorularına bakalım.

Immobilizer; Araçların kontak kısmında kullanılan özel bir koruma sistemidir. Hırsızlığa karşı koruma amaçlı olarak sunulan sistemde, kontak anahtarı olmadan araç çalıştırılmaz. Mutlaka aracın kendi kontak anahtarının bulunması gerekir. Bu şekilde araç çalıştırılabilir. Aksi halde düz kontak sistemi devre dışı kalmıştır.


Immobilizer Nasıl Çalışır?

Immobilizer için çalışma sisteminin de oldukça basit olduğunu söylemek yanlış olmaz. Motorun çalışması için kontak kısmında şifreli bir çip bulunur. Bu çipin bir diğer parçası ise aracın resmi kontak anahtarı içerisinde yer alır. Kontak anahtarının içerisinde yer alan çip ile kontak üzerinde yer alan çip arasında bağlantı kurulmadan aracın çalıştırılması mümkün olmaz.

Aracın çalışması için gerekli olan sistem, sadece orijinal anahtarla aracın çalışmasını sağladığı için bu noktada hırsızlığa karşı da tam anlamıyla koruma sunulmuş olur. Sistemin çalışması oldukça basit ve bir o kadar da güvenlidir. Bu şekilde araç sadece kendi anahtarı ile çalıştırılabilir.

Keyless GO Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatları Ne Kadar?


Immobilizer Arıza Belirtileri Nelerdir?

Sistemin işleyişinden söz ettikten sonra, “Immobilizer Arıza Belirtileri Nelerdir ?” sorusuna cevap aramaya çalışalım. Bu noktada sürücülerin bilmesi gereken ilk nokta arıza durumunda sorunun nasıl anlaşılacağı kısmı.

Sorunu anlamak için aracı çalıştırmanız gerekiyor. Diyelim ki anahtarı taktınız ve aracınızı çalıştırmak için kontağı çevirdiniz. Bu durumda aracın çalışması gerekiyor. Aracınızın çalışmaması ve gösterge paneli üzerinde de anahtar logosunun çıkması, bir arızanın olduğunu gösterir.

Gösterge panelinde yer alan simgenin sürekli olarak yanması, immobilizer içerisinde arıza yaşandığını gösterir. Bu durumda yetkili bir servise başvurmak gereklidir. Sürücülerin sistemin sorununu kendisinin çözmesi pek mümkün gözükmüyor. Yine de anahtarınızda bir sorun varsa, kirlenme ya da sıvı teması gibi bu durumda ekstra çözümler uygulanabilir.


Immobilizer Arızası Nasıl Giderilir?

Diyelim ki yukarıda saydığımız gibi bir sorun yaşadınız ve aracınızı bir türlü çalıştıramıyorsunuz. Bu noktada akıllara “ Immobilizer Arızası Nasıl Giderilir ? ” sorusu gelecektir. Sorunun nasıl giderileceği konusunda da arızanın durumu oldukça önemlidir.

Eğer arıza, kontak çipi bölümündeyse mutlaka bir servise uğramanız gerekiyor. Eğer sorunun kontak anahtarında yer alan çip içerisinde olduğu görülürse, bu durumda da yedek anahtarınızla deneme yapabilirsiniz.

Yedek anahtarınızla aracınızı sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başarırsanız, sorun anahtar çipinde demektir. Bu durumda da yine servise ya da bir tamirciye ulaşarak tamir yaptırabilirsiniz.


Immobilizer Bozulursa Ne Olur?

Immobilizer sisteminin ne olduğundan söz ettik. Arızalanması durumlarından da söz ettik. Dilerseniz  Immobilizer Bozulursa Ne Olur ?” sorusuna cevap arayalım.

İlk olarak anahtarın arızalanması durumunda aracın çalışmadığını göreceksiniz. Aracı çalıştırmak istediğiniz zaman, gösterge paneli üzerinde bir anahtar simgesinin bulunduğunu göreceksiniz. Gösterge panelinde anahtar işaretinin uzun süre yandığını göreceksiniz.

Bu ışığın sürekli olarak yanması, immobilizer arızasıyla karşı karşıya olduğunuzu gösteriyor. Bu durumda da aracın çalışmadığını göreceksiniz. Aracınızın çalışmaması durumuyla karşı karşıya kalırsınız.

Başka bir şekilde aracınızı çalıştırmak da mümkün olmayacaktır. Mutlaka sorunun çözümü için yetkili bir servise başvurmanız gerekiyor. Aracınızın güvenlik sistemi nedeniyle başka bir şekilde aracınızı çalıştırmanız mümkün olmayabilir.


Immobilizer Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Diyelim ki aracınız arızalandı ve immobilizer sisteminde bir sorun meydana geldi. Yaşanan bu sorun sonrasında immobilizer sisteminin devre dışı bırakılması durumu söz konusu olabilir. Tamircilere de başvurduğunuz zaman ilk olarak immobilizer sisteminin devre dışı bırakılması teklif edilecektir. Peki, immobilizer Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bunun için anahtarınızın içerisinde yer alan çipin ve kontak kısmında yer alan çipin çıkarılması yeterli olacaktır. Direk olarak doğrudan bağlantı da yapılabilir. Bu şekilde immobilizer sistem devre dışı kalmış olur. Tabii ki bu işlemleri de yine yetkili kişiler tarafından yaptırmak gerekir. Aksi halde daha büyük sorunlara neden olabilirsiniz.


Immobilizer İptali Durumunda Ne Olur?

Yaşanan bir arızadan ya da sistemi kullanmak istememeniz durumunda, immobilizer İptali işlemini yapabilirsiniz. Peki, immobilizer iptali durumunda ne olur? Bu durumda ne sıkıntılar yaşanır?

Bir kere ilk bilmeniz gereken nokta, aracınızın gösterge panelinde sürekli olarak arıza lambasının yanacağı olacak. Aracınızda sürekli olarak arıza lambası yanar ve bunu söndürmek için yapacağınız pek bir şey yoktur.

Diğer bir kısımda ise aracınızın immobilizer güvenliği ortadan kalkmış olur. Bu durumda da aracınız düz kontak üzerinden çalıştırılabilir. Ayrıca satarken de aracınızın değeri düşecektir. Tüm bu olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak için herhangi bir arıza durumunda, sistemi tamir ettirmek daha mantıklı bir çözüm olacaktır.


Immobilizer Aktif Ne Demek?

Sistemin aktif olduğunu gösteren bir durumdur. Kontak anahtarınızı kontak üzerinden çıkardığınız zaman immobilizer Aktif hale gelecektir. Gösterge panelinde yanıp sönen immobilizer ışığını görebilirsiniz. Bazı araçlarda bu ışığın sürekli olarak yanması durumu da söz konusu olabilir. Direk olarak gösterge panelinin bulunduğu ekranda immobilizer Aktif yazısını da görebilirsiniz.


Immobilizer Hangi Araçlarda Mevcuttur?

Aslında bunun için kesin bir bilgi vermek yanlış olur. Immobilizer hemen hemen her araçta yer alabilir. Aracınızın bu özelliğe sahip olup olmadığını alırken kontrol edebilirsiniz.

Yeni araçların birçoğunda olan bir sistemden söz ediyoruz. Dediğimiz gibi bunun için herhangi bir sınırlama durumunun söz konusu olmadığını söylemek gerekiyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -