22.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküJel Akü Nedir? Jel Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Jel Akü Nedir? Jel Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Jel Akü Nedir? Jel Akü Bakımı Nasıl Yapılır? Akülerin Süreleri Ne Kadar? Tüm detaylar bu yazıda!

Jel Akü Nedir?

Kuru akü çeşitleri arasında yer alan jel akü, içerisindeki jöle veya jel kıvamında olan elektrolit bulunan akülere jel akü denir. ‘’Jel akü bakımı nasıl olur.’’ diye soranlara müjdeli bir haber ! Bakımsız akü adıyla da bilinen jel aküler su ilavesi gibi ekstra bakım gerekmediğini söyleyebiliriz.

Jel aküler sulu akülerden farklıdır. Aralarında birden çok fark bulunmaktadır. Jel akülerin sulu akülerden ayrılan noktalarına baktığımızda yüzde yetmiş beş daha fazla kapasiteye olmaları dikkat çekmektedir. Sulu akülere daha yüksek bir performans sunan jel akülerin fiyatları da yüksektir. Bir diğer avantajı ise jel akülerin içerisinde sıvı bulunmadığı için sızdırma yaparak çevreye zarar verme olasılığının olmayışıdır.

Jel akülerin sulu akülere göre 4-5 kat daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebiliriz. Jel akülerin kullanım alanına baktığımızda ise teknelerden güneş enerji sistemlerine kadar geniş bir alana sahiplerdir. Jel akü nedir diye sorduğumuzda verilen cevap içerisindeki elektrolit jel olmasıdır.


Jel Akü Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Akülerin uzun süreli işlevlerini yerine getirebilmeleri için belirli zaman aralıkları ile bakımları yapılması gerekir. Bakımlarını yapmadığınız takdirde akü, aracınızın performansını etkileyeceği gibi aracınızın yolda kalmasına da neden olabilir. Serviste akü bakımı yapabileceğiniz gibi basit birkaç yol ile sizlerde kendi akünüzün bakımını yapabilirsiniz.

  • Akü kutup başlıklarının temiz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Akünüzü metallerden uzak tutmaya özen gösterin.
  • Su seviyesini kontrol edin.
  • Akü sabitleme aparatını kontrol edin.
  • Elektrolit seviyesini ölçün
  • Voltaj değerini kontrol edin.

Bu basit adımları izlerseniz eğer akünüzün ömrü biraz daha uzun olacaktır ve akünüzde herhangi bir arıza oluşmasını da engelleyeceksiniz. Dikkatli kullanıcı her zaman araç ve cihazlarını uzun süre kullanmıştır. Bu tavsiyeler ile sizlerde artık akünüzü uzun ömürlü kullanan kullanıcılar arasında yer alabilirsiniz.


Akülerin Süreleri Ne Kadar?

Akülerin ömrü, kullanım şartlarına ve kullanım yerine göre değişkenlik gösterir. Jel aküler diğer akülere göre daha fazla ömre sahiptir. Jel akü nedir araştırdığımızda diğer akülerden farklı olduğunu görebilir ve sürelerinin de diğer akülere göre uzun olduğunu görebiliriz. Şahsi araçlarda akü kullanımı 4-5 yıl iken ticari kullanımlarda ise yarısı kadardır.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -