26.6 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiK2 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Fiyatı Nedir?

K2 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Fiyatı Nedir?

K2 Belgesi Nedir?

K2 yetki belgesi yurtiçinde kendi hususuna ait ticari ya da hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacaklar ile ticari taşımacılığı yapmayacaklara verilir.

K2 (3,5 ton altı yük) belgesi ile sadece kendi yükünü taşıyabilir, ticari taşımacılık yapılamaz. K2 belgesi alacak kişilerin vergi mükellefi olması gerekir.


K2 Belgesi Ne İşe Yarar?

K2 Belgesi taşımacılık yapan kişilerin araçları adına almak zorunda oldukları bir belgedir. Sadece yurtiçi taşımacılık için alınabilecek bir belgedir. Yurtiçinde ticari bir amaçla taşımacılık yapılması için bu belge yeterli değildir.

K2 belgesine sahip olan kişilerin yetki belgeleri eki araç belgelerine kaydedilecek olan ya da kayıtlı olan araçların gereçli ve dönemlik muayenelerinin olması da şarttır.


K2 Belgesi Nasıl Alınır?

Peki K2 belgesi nasıl alınır? Aracın sınıfı belirlendikten sonra K2 belgesi için bir dilekçe ile birlikte Karayolları Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekir. Başvuruyla birlikte yapılan gerekli incelemenin sonunda aracın  taşımacılık hususunda uygun olduğuna dair bir belge verilir.

Verilen belgenin 5 yıllık geçerlilik süresi vardır. Bu yüzden belgenin her 5 yılda bir yeniletilmesi gerekir.


K2 Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Yetki Belgesi Başvuru Formu (Firma yetkilisi tarafından kaşe basılıp imzalanacaktır)
  • Taşıt Kartı İşlem Başvuru Formu (Firma yetkilisi tarafından kaşe basılıp imzalanacaktır)
  • Taşımacı gerçek kişi ise kendisinin, tüzel kişilik ise Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 12. Maddesinin 1. Fırkasının belirtilen kişiler temsile yetkili kişinin nüfus cüdanı örnekleri
  • Temsil edenlerin imza sirküleri
  • Tapu örneği

K2 belgesi Nasıl Yenilenir?

K2 belgeleri 5 yıl geçerli olduğu için her 5 yılda bir yenilenmelidir. Geçerliliğin bitmesinden doksan gün önce bakanlığa yazılı olarak müracaat edilmesi gerekir. Yetki belgesi, yenileme ücretinin ödenmesiyle birlikte yenilenir.

Yetki belgesin sahipleri yetki belgesinin geçerlilik süresinin sona erdiği zamandan itibaren, belirtilen süre içerisinde müracaatta bulunmazsa yenileme hakkını kaybeder.


K2 Belgesi Fiyatı Ne Kadar?

Son olarak K2 belgesinin fiyatı ne kadar sorusu geliyor akıllara .Taşımacılık için gerekli olan K2 belgesi fiyatları düşürülmüştür. Kamyonetlerde K2 belgesi 17 bin liradan 15.166 TL’ye düştü. Ağır vasıtaların K2 belgesinde ise hiçbir değişiklik yapılmadı. Yurt içinde taşımacılık yapan herkesin alması zorunlu olan belgedir.

Bu belge karşılığında ise Ulaştırma Bakanlığına belli bir miktar yatırılması gerekir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -