26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneKaporta Hasarlı Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Kaporta Hasarlı Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Kaporta Hasarlı Araç Muayeneden Geçer mi?

TÜVTÜRK araçların sürüş güvenliğini tehdit edecek hususların ortadan kaldırılmasına yönelik incelemeler yapmaktadır. Dolayısıyla sürüş güvenliğini tehlikeye atmayan, yalnızca görsel bütünlüğü bozan durumlar muayene geçişine engel olmayacaktır.

Kaporta üzerinde meydana gelen çatlak, çizik, göçük, kabarma, renk solması, paslanma gibi durumlar yalnızca görsel bütünlüğü bozan durumlar içinde yer almakta, muayene için engel teşkil etmemektedir.

 

Stepnesi Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? isimli yazıyı okumak için tıklayın.

Paslanma durumunun araç şase veya motor numarasında meydana gelmesi, numaraların okunamaması durumunda araç ağır kusurlu olarak nitelendirilmektedir. Bu durumda emniyetten alınan belge dahilinde okunmayan numaranın tekrar araca işlenmesi gerekmektedir.

Cam da meydana gelen çatlaklar içinse farklı bir durum söz konusudur. Muayene sırasında yalnızca ön cam kontrol edilmektedir.

Ön camda sürücünün görüş bütünlüğünü bozabilecek çatlak, kırık, çizik olması durumunda araç ağır kusurlu olarak nitelendirilmektedir. Diğer camlarda meydana gelebilecek çatlaklar ise sorun olmamaktadır.

Aracın kaportasında meydana gelen hasarlar muayene için engel teşkil etmemektedir. Bu konuda yalnızca kaput, bagaj kapağı, kapı gibi açılıp kapanan parçaların tam olarak kapanamaması muayene geçişinde engel teşkil etmektedir.

Kapakların yerine oturmaması durumu hariç aracın sahip olduğu, görsel bütünlüğü bozan hiç bir hasar muayenene geçişine engel değildir. Motor kısmında oluşan hasarlar sürüş güvenliğini tehdit etmediği sürece sorun teşkil etmemektedir.


Kaporta Hasarı Bulunan Araçla Trafiğe Çıkmanın Cezası Var mı?

Aracın sürüş güvenliğini tehdit etmeyen hasarlar cezai işleme tabii değildir. Dolayısıyla aracın görsel bütünlüğünü etkileyen kaporta, tampon gibi  hasarlar; motorun sarsıntılı veya gürültülü çalışması gibi arızalar trafik kontrollerinde cezai işleme tabi değildir.


Sorun Teşkil Edebilecek Motor / Kaporta Arızaları Nelerdir?

Muayene sırasında sorun teşkil hasar çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:  Kapanmayan kaput, kapı, bagaj kapağı; yakıt kapağı, sabit durmayan tampon, ön camda çatlak oluşumu, yağ sızıntısı. Bunların dışında araç jantı aracın fabrika çıkışı üretilen versiyonlarında kullanılanlardan farklı ise yada jant üzerinde açıkta kalan bijon bulunuyorsa araç ağır kusurlu olarak nitelendirilmektedir.

Bunlar dışında araç kaportasında oluşan deformasyonlar ve motorda meydana gelen sarsıntılı çalışma, gürültü gibi arızalar muayene geçişine engel değildir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -