26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiKaportadaki Lekeleri Çıkarma Rehberi

Kaportadaki Lekeleri Çıkarma Rehberi

Araçların en çok zarar gören kısımları kaporta kısımlarıdır. Güneş ışığının etkileri, diğer dış etkiler gibi birçok neden kaporta üzerinde yıpranmalar meydana gelmesine ve kaportalarda lekeler oluşmasına neden olur. Bu yazımızda Kaportadaki Lekeleri Çıkarma konusunda detaylı bilgiler vereceğiz. Hem lekelerin nasıl çıkarılacağı hem de sürücülerin bu konuda nasıl önlemler alacağı konusunda detaylara geçelim.

Lastik Tamir Kiti Nedir? Nasıl Kullanılır?


Kaportadaki Güneş Yanıkları Nasıl Geçer?

En sık karşılaşılan sorun Kaportadaki Güneş Yanıkları sorunudur. Çok uzun süre güneşte kalan araçların, belli bir süreden sonra kaporta üzerinde iz oluşumu sorunu yaşadığı görülür.

Eğer güneş yanığının çok fazla derine inmediği bir durumla karşı karşıyaysanız, bu durumda pasta cila yeterli olacaktır. Güneş yanığı ya da lekesi bulunan bölgeye pasta işleminin uygulanması ve ardından cila çekilmesi yeterli olacaktır. Fakat burada önemli bir nokta var.

Eğer yanık biraz daha derinse ve leke ana boyaya kadar inmişse, bu durumda yeniden boyama yapmak ya da folyo işlemi uygulamak gerekir. Böyle bir durumda da ekstra masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz.


Kaportadaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kaportada yaşanan tek sorun güneş yanığı sorunu değildir. Bazı durumlarda Kaportada yağ lekesi de meydana gelmektedir. Bu gibi bir durumda yapılacak işlemler ile yağ lekesinin kalıcı olarak temizlenmesi de mümkündür.

Bunun için sunulan bazı temizleme malzemeleri var. En uygun yollu çözüm, yağ lekesinin bulunduğu kısmı mazot ile temizlemek olacaktır. Fakat biraz fazla mazot kullanmak, yağ lekesinin olduğu bölgede aşınmaya ve verniğinde kalkmasına neden olabilir.

Böyle bir durum yaşamamak adına, yağ sökücü olarak sunulan özel oto temizlik maddelerini kullanabilirsiniz. Bunun için birçok markanın temizleme kitleri bulunuyor. Bunlardan birini tercih etmek gerekebilir. Eğer yağ çok uzun bir süre araçta kalmadıysa, sıcak su ile oto şampuanları da işinizi görecektir.


Kaportadaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazı eski araçlarda ve çizilme sonrasında çizilen bölgenin su alması gibi durumlarda Kaportada pas lekeleri oluşabilir. Kaportadaki Pas Lekesi, çok çirkin bir görüntü sunacaktır. Zamanla bölgenin yıpranmasına da neden olur. Bu noktada sürücülerin bazı onarımlar yapması mümkün.

Bunun için sunulan özel temizleme kitleri bulunmakta. Genelde demir tozu sökücü olarak bilinen temizleme sıvılarını kullanmak yeterli oluyor. Kısa bir araştırma ile bu maddelerden size en uygun olanını alın ve paslanan yüzeye uygulayın. Ardından derinlemesine bir yıkama işlemi gerçekleştirin. Özellikle mini pas lekelerinin kolayca geçtiğini görebilirsiniz.


Kaportadaki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Kaporta üzerinde oluşan lekelerin en can sıkıcı olanlarından birisi de kireç lekesidir. Aracın kaportası üzerinde oluşan ve su lekesi olarak da bilinen kireç lekesi, kolay kolay çıkmayabilir. Bunun için öncelikle cila denemeniz tavsiye edilir. Fakat cilanın yeterli gelmemesi durumunda, farklı işlemlerde deneyebilirsiniz.

En sık kullanılan yöntemlerden birisi sirke uygulamasıdır. Bu yüzeye sirke uygulamanız ve ardından yıkamanız gerekiyor. Birkaç yıkamadan sonra lekelerin geçtiğinin görülmesi gerekiyor. Lekelerin geçmemesi durumunda, yıkama suyuna da sirke karıştırabilirsiniz. İşlemi birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir.


Kaportadaki Reçine Nasıl Çıkar?

Aracınızı bir çam ağacının altına koyduysanız, sabah kalktığınız zaman kötü bir sürprizle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aracınızın kaportası üzerinde reçine lekeleri oluşabilir. Bu durumda sürücülerin hemen müdahalede bulunması ve reçine lekelerini temizlemesi gerekir. Aksi halde kalıcı izlerin oluşması durumu söz konusu olabilir.

Kaportadaki Reçine çıkarma işlemi için ise sıcak su ve nemli bir bez kullanılabilir. İşlemi biraz daha kolaylaştırmak adına reçine temizleme spreylerinden de yararlanılabilir. Reçine bulunan yüzeye, özel olarak hazırlanmış olan bu jelleri sıkmanız ve nemli bir bezle temizlemeniz yeterli olacaktır.


Kaportadaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Aracınızın kaportasına boya sıçraması sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durumda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Kaportadaki Boya Lekesi temizleme işlemi için aşındırıcı maddelerden uzak durmanız gerekiyor.

Boya lekelerini çıkarmak için tiner ve benzeri aşındırıcı maddeleri kullanmanız, aracınızın boyasına da zarar verebilir. Bunun yerine özel olarak hazırlanmış boya sökücü temizleyicileri kullanabilirsiniz. Eğer biraz daha ucuza sorunu çözmek isterseniz de kil işlemini deneyebilirsiniz.


Kaportadaki Taş İzleri Nasıl Geçer?

Özellikle uzun yolculuklarda, araca isabet eden taşlar, kaporta üzerinde izler oluşmasına neden olabiliyor. Büyüklerine göre değişmekle beraber bu izleri gidermek için pasta cila işlemi yeterli olacaktır. Eğer boyada derinlemesine bir iz varsa, profesyonel bir adreste pasta cila yaptırmanız da yarar var.


Kaportadaki Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Aşırı sıcakta ya da yeni yapılan bir yoldan geçerken, tekerlerin zift sıçratması sonucunda kaportanızda zift lekelerinin oluştuğunu görebilirsiniz. Bu durumda genelde yıkama işe yaramıyor. Bunun için kullanılacak olan bazı yöntemler var. Kaportadaki Zift Lekesi için uygulanacak olan yöntemleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Mazot kullanımı : Az miktarda ve sadece bulaşan bölgeye uygulanmalı. Çok fazla uygulanması durumunda verniğin gitmesine neden olabilir.
  • Gaz Yağı Kullanmak
  • Margarin Kullanmak
  • Doğrudan özel temizleyici madde kullanmak

Kaportadaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Can sıkıcı lekelerden birisi de Kaportadaki Sakız Lekesi. Bu noktada yapacağınız işlem oldukça basit. Normal yıkama ile sakız lekelerini çıkarmayı beklemeyin. Sakız lekesinin çıkarılması için en iyi yöntem dondurmaktır. Bir ispirtoyu derin dondurucuda soğutup, sakızın üzerine dökebilirsiniz.

Sakız dondurulduğu zaman katılaşır ve çok daha kolay bir şekilde boyadan çıkarılabilir. Bunun için ilk deneyebileceğiniz yöntem soğuk uygulamak olacaktır.


Kaportadaki Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Silikon lekesi de genel olarak sakız lekesi gibidir. Sakız lekesini çıkarmak için kullandığınız yöntemin dışında, silikon bulaşan bölgeyi sıcak suyla yıkamayı da deneyebilirsiniz. Sıcak su da silikon üzerinde aynı etkiyi yapacaktır.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -