22.7 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıKasis ve Tümseklerden Geçerken Gelen Gıcırtı Sesi

Kasis ve Tümseklerden Geçerken Gelen Gıcırtı Sesi

Kasis Ve Tümseklerden Geçerken Oluşan Gıcırtının Sebebi Nedir?

Bozuk yollarda ve tümseklerde oluşan kısa süreli rahatsız edici seslerin sebebini arıyorsanız doğru yerdesiniz.  Yol şekilleri ve hava değişimi nedeniyle bağlantı noktalarında meydana gelen aşınma, gevşemeler bahsi geçen sürtünme ve gıcırdama seslerine sebep olmaktadır.

Tümseklerden geçerken gelen seslerin oluşumunu önlemenin kolay olduğu gibi oluştuktan sonraki çözüm yolları da oldukça basittir. Bu yazıda yaylardan gelen gıcırtı sesi, kasislerden geçerken önden gelen sesler ve salıncak gıcırtısı önlemlerini ve çözüm yollarını inceleyelim…


Araçtaki Gıcırdamalar Nasıl Oluşur ?

Otomobilin yoğun titreşime maruz kalması tüm bağlantı noktalarının aşınmasına ve gevşemesine sebep olmaktadır. Bu titreşim: Aracın bozuk yollarda yüksek hızda kullanılmasıyla, arızalı şanzıman ve motor kulaklarının yoğun titreşime sebep olmasıyla, kasis ve tümseklerden hızlı geçilmesiyle oluşmaktadır.

Mevsim şartları da bağlantı paçalarının esneyip büzüşmesine sebep olarak bu tarz sesleri oluşturabilmektedir. Yağlama işlemiyle problem çözülecektir. Gıcırdama sesine sebep olabilecek bir çok farklı bağlantı bölgesi bulunur. Neredeyse tamamının yıpranma sebebi ve çözümü aynıdır.

Amortisör Kuleleri : Amortisörü araç şasesine sabitleyen ekipmandır. Kaputun açılmasıyla tekerleğin üst kısmına denk gelen bölgede bunan dört vidalı bölümdür. Tekere alınan sert darbeler ve süspansiyonda oluşan ani tepkiler, bu vidaların gevşemesine sebep olmaktadır. Kulelerin gevşemesiyle de her kasis, çukur, yükselti farkında gıcırdama ve vuruntu sesi oluşmaktadır.

Salıncak Burçları : Süspansiyon sistemi ekipmanlarından olan bu parça içerisinde miller bulunur. Bu mil yataklarında oluşan boşluk, burçların yanlış montajı ve yatakların yağsız kalması gıcırtıya sebep olmaktadır.

Rot Başları : Direksiyon sistemi bağlantı elemanıdır. Direksiyonun dönmesiyle hareket eden milin tekere bağlantısını sağlamakla görevlidir. Rot başları titreşim ve darbelerle gevşeyebilir, gıcırtıya ve vuruntuya sebep olabilmektedir.

Viraj Demiri Lastiği : Aracın viraj esnasında sağa veya sola yığılmasını önleyen mekanik bağlantı sistemidir. Basit tabiriyle tekerlerin birbiriyle uyumlu yaylanmasını sağlayan bir çubuktur. Üzerinde yoğun baskı sebebiyle bağlantı noktalarında kauçuk takoz lastikler bulunur.

Viraj denge mili bu lastik içerisinde hareket ettiği için zamanla denge lastiğinin aşınmasına sebep olabilmektedir. Bu lastiklerin aşınması sürekli gıcırtıya ve yüksek hızda vuruntuya sebep olmaktadır. Maliyetsiz ve tespiti kolay bir arızadır.


Gıcırdamalar Nasıl Önlenir ?

Gıcırdama oluşumunu ve oluştuktan sonraki çözümleri genel olarak basit ve maliyetsizdir. Yapılabilecekler şöyledir:

  1. Bozuk yollarda yavaşlamak tüm bağlantı noktaları için çok önemlidir. Tüm yaylanma parçalarının yanında kabin içerisindeki sabit elemanların dahi zamanla gevşemesine sebep olabilmektedir.
  2. Tekere alınan ani darbeler direkt süspansiyon sistemine ve süspansiyonun bağlı olduğu tüm sistemlere iletilmektedir. Kasislerden yavaş geçmek tüm aktarma ve yönlendirme organlarının ömrünü uzatacaktır.
  3. Motorun titreşimli çalışmasının bir çok sebebi olabilir. Bu durumun önemsiz görülüp ihmal edilmesi kısa sürede yönlendirme elemanlarının yoğun titreşim sebebiyle gevşemesine sebep olacaktır.
  4. Gıcırdama sesinin gelmesi iki metalin birbirine sürttüğü anlamına gelmektedir. Yoğun yük altında çalışan yönlendirme elemanlarında oluşacak aşınmalar sürüş güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Aracınızdan gelen gıcırtı seslerinin büyük bir kısmı yağlama işlemiyle basitçe çözülecektir. Bu sebeple problemi ihmal etmemenizi öneririz.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -