25.9 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 16, 2021
No menu items!

Katalizörü Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Popüler Yazılar

Katalizörü Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Araçta katalizör sisteminin bulunup bulunmadığını tespit etmenin dışarıdan yapılan kontrolle anlaşılamayacağını belirtir, katalizör kullanımının zorunlu olduğunu da hatırlatmak isteriz. Kullanılması zorunlu olan bu sistem araç performansını yada egzoz sesinin arttırılması amacıyla modifiye aşaması olarak kullanılmaktadır.

 

Yağ Kaçağı Olan Araç Muayeneden Geçer mi? isimli yazıyı okumak için tıklayın.

Sistemin çıkartıldığını / doğru çalışmadığını tespit etmek ise kapalı bir sistem içerisinde çalışıyor olması sebebiyle hayli zordur. Sistemin kontrolünü yapmak amacıyla emisyon testi uygulanmaktadır. Emisyon oranlarını düzenlemekle görevli katalizör sisteminin çıkartılması / doğru çalışmaması durumunda egzoz emisyon oranları izin verilenin üzerine çıkacak ve araç muayene geçişini engelleyecektir.

2021 yılı itibariyle egzoz gazı emisyon ölçümü TÜVTÜRK muayene istasyonları dışında özel servislerde de yapılabildiği için aracınızın katalizör sebebiyle muayeneden geçip geçemeyeceğini erkenden test etmek mümkündür. Dışarıda yapılacak emisyon testiyle egzoz oranlarınızı kontrol edebilir, olası sürprizlere karşı önlem alabilirsiniz.

Yetkili şirketlerde yapılan egzoz gazı emisyon testinin TÜVTÜRK istasyonlarında geçerli olduğunu hatırlatmak isteriz. Dolayısıyla egzoz testinden başarıyla geçen araç TÜVTÜRK istasyonlarında ayrıca bir egzoz testine tabi tutulmayacaktır.


Katalizör Olmamasının Cezası Var mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi katalizör sisteminin çıkarılmış yada çalışmıyor oluşunun dışarıdan incelemeyle anlaşılması oldukça zordur. Dolayısıyla rutin trafik kontrollerinde katalizör sisteminin göz kontrolüyle incelenmesi mümkün değildir.

Fakat katalizör sisteminin sökülmesi / doğru çalışmaması egzoz gazlarının herhangi bir işleme tabi tutulmadan dışarıya atılmasına sebep olduğu için emisyon oranlarının artmasının yanında egzozdan yüksek ses çıkmasına sebep olmaktadır.

Sonuç olarak katalizör sisteminin eksikliğinde aracın yalnızca yüksek egzoz sesi sebebiyle cezai işleme tabi tutulması söz konusudur. Emisyon oranları ve katalizör sistemi sağlığının trafik denetlemesi esnasında tespit edilmesi söz konusu değildir.


Katalizör Nedir?

Katalizör sistemi motorda oluşan egzoz gazlarının tahliye edilmeden önce zararlı gazlardan arındırılmasını sağlayan sistemdir. Doğaya zarar verebilecek gazların bir kısmının su buharına dönüştürülerek egzoz borusundan tahliye edilmesini mümkün kılmaktadır. Uzun kılcal borulardan oluşan metal bazlı yapıya sahiptir.

Basınçlı egzoz gazlarının arındırma işlemi için ince borulara yönlendirilmesi egzoz gazlarının çıkışını, dolayısıyla motorun çalışmasını bir miktar zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte kılcal borulara yönlendirilen gazların çıkış gürültüsü de düşürülmektedir. Bu iki sebep dolayısıyla performans araçlarında farklı versiyonda katalizör sistemlerinin kullanılması tercih edilebilmektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -