19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaKiaKia Rio En Detaylı İncelemesi

Kia Rio En Detaylı İncelemesi

Kia Rio Ne Kadar Yakıyor, Fiyatları Nasıl, İkinci El Piyasası Var mı, Donanımları Neler ? Daha Fazlası Bu Yazıda!

 

Kia Rio’nun Dış Görünümü Nasıl ? 

Kia’nın; Red Dot Tasarım ödüllü , dördüncü nesil aracı Rio 2018’de görücüye çıktı. Önceki nesillere oranla Kia Rio dış görünüm olarak keskin hatlara sahip. Gövdesi, rengi, ön tampona yerleştirilmiş dört parçadan oluşan farı ve sis lambaları ile oldukça dikkat çekiyor. Yan hava ızgaraları araçta güzel bir bütünlük sağlıyor. Ön ızgaralar siyah renkte ve şirketin logosu olan “kaplan burnu” daha keskin hatlarla işlenmiş.

Aracın kaput üstünde ve kapılarda bulunan çizgisel hatlar, aracı süper mini bir spor aracı olarak göstermektedir. Bu kışkırtıcı çizgileri ile ve sürücüye geniş görme alanı sağlayan panoramik ön camı ile şehrin süper minisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dikiz aynaları ve kapı kolları da gövde renginde.

Bütün modellerde 15 inç jant kullanılmış. Hatchback model olarak üretilen Rio’da arka görünüm, geri görüşü engellememektedir. Arka tarafta daha yumuşak çizgiler kullanılmış. Plakalık bölüm siyah renkte ve  6 renk seçeneği  ile üretilmektedir.


Kia Rio’nun Motor Performansı Nasıl ? 

Kia Rio, 3 farklı motor seçeneği  ile üretilmektedir.

 +  1,25 litre Benzinli manuel 5 ileri şanzımanlı motor 84 PS güç ve 121.6 Nm tork üretiyor.

 +  1,4 litre Benzinli 4 ve 6 ileri manuel şanzımanlı motor 100 PS güç ve 137 NM tork üretiyor.

 +  1,4 litre Dizel 6 ileri manuel şanzımanlı motor 90 PS güç ve 240 Nm tork üretiyor.

Otomotik vites seçeneğinde, sürücüye hissettirmeyen yumuşak vites geçişlerinin yanında yakıt ekonomisi de sağlar. Şehir içi kullanımında atak bir sürüşün yanında  yüksek yakıt verimliliği  de sağlamaktadır. Kia mühendisleri, Kia Rio motor performansı artırmak için değişken subap zamanlaması olan CVVT subap zamanlama sistemini geliştirmişlerdir.

Düşük sürtünmeli piston kaplaması ile silindir içindeki sürtünmeyi azaltmayı da başarmışlardır. Böylece karbondioksit emisyon salınım gazını da düşük seviyede olmaktadır. Araç 124 gr/km karbondioksit salınımı yapıyor.

1,25 litre motorun emisyon değeri 115 g/km.; 1,4 litre benzinli motorun emisyon değeri 147 g/km.; 1,4 litre dizel motorun emisyon değeri de 102 gr/km.’dir.


Kia Rio Ne Kadar Yakıyor ? 

Üç farklı motor seçeneğiyle sürücülerin karşısına çıkan Rio, yakıt cimrisi olarak kullanıcılarını memnun etmektedir. Ekonomik araç düşünenler Kia Rio ne kadar yakıyor diye merak edebilir.

 +  1.25 litre Benzinli modeli; şehir içinde yüz kilometrede 6 litre, şehir dışında 4,1 litre benzin yakmaktadır. Ortalama olarak da 4,8 litre benzin yakıyor.

 +  1,4 litre Benzinli 4 ileri otomatik modeli; şehir içinde yüz kilometrede 8,2 litre, şehir dışında 4,9 litre benzin yakmaktadır. Ortalama olarak da 6,1 litre benzin yakıyor.

 +  1,4 litre Benzinli 6 ileri otomatik modeli; şehir içinde yüz kilometrede 7,3 litre, şehir dışında 5,2 litre benzin yakmaktadır. Ortalama olarak da 5,9 litre benzin yakıyor.

 +  1,4 litre dizel modeli; şehir içinde yüz kilometrede 4,3 litre, şehir dışında 3,4 litre benzin yakmaktadır. Ortalama olarak da 3,8 litre benzin yakıyor.

Dizel modeli, güçlü motorunun yanında en düşük yakıt tüketimi ile kendi segmentinde çok iddialıdır. Yakıt deposu bütün modellerde 43 litredir. Yakıt tasarrufunu azamiye çıkartmak için sürücülerin motor devrine göre kullanmaları önemlidir.


Kia Rio İç ve Dış Donanımları Neler ? 

Yeni nesil Rio’nun boyu uzatılmış, bagaj hacmi de genişletilmiştir. Kia Rio İç ve Dış Donanım olarak zengin bir donanıma sahiptir. Sürücüye rahat ve kolay bir sürüş sağlamak için koltuklar yükseltilmiştir. Cool Elegance  ve  Prestige  modellerinde standart ve opsiyonel olarak donanım seçenekleri sunulmuştur.

İç donanım;

4 hoparlör, 60/40 oranında katlanabilir arka koltuklar, sıkışmayı engelleyici, tek dokunma ile açılıp kapanabilen elektrikli sürücü camı, yol bilgisayarı, direksiyondan kumandalı ve bluetooth’lu radyo & MP3 çalar, USB & AUX girişleri, otomatik yanan kısa farlar, ön konsolda 12V güç kaynağı ve bardak tutucular, ön koltuk arkalarında saklama cebi, bagaj içi aydınlatma, elektrikli ön ve arka camlar, polen filtresi standarttır.

2 tweeter, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, hız sabitleme ve sınırlama sistemi (Cruise control), muhafaza kutulu ön kol dayama Elegance ve Prestige modellerinde standarttır. Otomatik klima ve yağmur sensörü Prestige modelde bulunmaktadır.

Dış donanım; Aracın her modelinde standart olarak bulunan özellikler ;

 +  Arka Sis Far

 +  15 inç Çelik Jant

 +  Gövde Rengi Tampon

 +  Elektrikli Isıtmalı Yan Aynalar

 +  Krom Görünümlü Radyatör Izgarası

 +  İçeriden Açılabilen Yakıt Depo Kapağı

Diğer ekstra özellikler ise opsiyonel olarak farklı paketlerinde sunulmaktadır.


Kia Rio’nun Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu ve Ağırlığı Ne Kadar ? 

Yeni nesil Rio’nun boyunun uzaması bagaj hacminin genişlemesini sağlamıştır. Kia Rio bagaj hacmi 325 litredir. Arka koltuklar yatırıldığı zaman bagaj hacmi daha da büyümektedir. 1,25 benzinli modelin ağırlığı 1.127 kg, 1,4 dört ileri modelin ağırlığı 1,184 kg, 1,4 altı ileri modelin ağırlığı 1,158 kg, 1,4 dizel modelin ağırlığı 1,249 kilogramdır.

Kia Rio’nun Yakıt Deposu her modelinde standart olarak  43 litre  olarak üretilmiş.


Kia Rio Güvenilir Mi ? 

Kia bütün modellerinde olduğu gibi Rio’da da Yüksek Dayanımlı Çelik Teknolojisi (AHSS) kullanılmıştır. Bütün modellerde uygulanan yüksek emniyet ve güvenlik önlemleri Kia Rio güvenilir mi kuşkusunu ortadan kaldırmaktadır. Güvenlik donanımları olarak ;

 +  HAC ( Yokuş kalkış destek sistemi )

 +  BAS  ( Fren destek sistemi )

 +  ESP  ( Elektronik dengeleme programı )

 +  EBD  ( Destekli ABS fren sistemi )

 +  ESS   ( Acil fren sinyali )

 +  TPMS ( Lastik basınç izleme sistemi )

 +  VSM ( ESP’li araç denge yönetim sistemi )

 +  TCS ( Patinaj engelleme sistemi )

 +  Aktif gergili ve yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri

 +  Üç noktalı arka emniyet kemerleri

 +  Çocuk güvenlik kilidi

 +  Çocuk koltuğu bağlantı noktaları

 +  Uzaktan kumandalı ve pasif alarmlı merkezi kilit

 +  Motor kilitleme sistemi ( Immobilizer )

 +  Sürücü ve yolcu ön hava yastığı

 +  Yan ve perde hava yastıkları

 +  Yolcu hava yastığı açma-kapama anahtarı

tüm modellerinin tüm paketlerinin hepsinde standart olarak müşterilerine sunulmuş.


Kia Rio’nun Yol Tutuşu, Konforu, Süspansiyonu ve Ses Yalıtımı Nasıl ? 

B sınıfı segmentinde sayılan donanım ve özellikleri ile Kia’nın gururu olan Kia Rio, yol tutuş olarak da sürücüsüne güvenli ve emniyetli bir sürüş sağlıyor. Direksiyon devir oranı artırılmış. Kaporta da %51 yüksek dayanıklı çelikten imal edilmiş.

“Straight Line Stability” denge sistemi ve “Cornering Brake Control” sistemi araçtaki dengeyi sağlıyor. Virajlarda savrulmayı önlüyor. Rio’nun bütün modellerinde süspansiyon olarak önde viraj demirli Mc Pherson, arkada burulma kirişli aks kullanılmaktadır. Frenlerde ise; önde hava soğutmalı disk, arkada kampana kullanılmıştır.

Yüksek güvenlik yanında konforlu bir sürüş sağlayan araç, otobanda verdiği rahatlığı, çakıllı ve toprak yolda fazla vermese de segmentinde ki diğer araçlara göre biraz daha iyi seviyede denebilir. Benzinli modellerde motor sesini en az seviyede tutan Kia mühendisleri, motor ve dış seslerin içeri girmesini en aza indirgemek için, motor kaputunda, kabin tabanında ve yanlarda ses yalıtımı yapmışlardır. Rölantide motor sessiz çalışmaktadır.


Kia Rio’nun Yedek Parçası Pahalı mı ?

Kia’nın yurt genelinde zengin servi ağı sayesinde Kia sahipleri, Kia Rio yedek parça sorunu yaşamamaktadır. Araca 5 yıl ya da 150000 kilometre garantisi verilmesiyle şirket iddiasını ortaya koymaktadır. Sürücü hatası dışındaki arızalar garanti altındadır.

Sürücüler yetkili servislerde ücretsiz olarak arızalı ürünü orijinal parçayla rahatlıkla değiştirebilirler. Kampanyalarla periyodik bakımlar ve parça değişimi indirimli yapılabiliyor.

Kia Rio’nun piyasada çok fazla sayıda çıkma parçası bulunuyor. Yedek parça konusunda fazla sıkıntı yaşamazsınız. Örnek vermek gerekirse Kia Rio’nun çıkma stop lambaları  350 TL  civarlarında, çıkma far  1000 TL  civarlarında, çıkma bagaj kapağı  400 TL  civarlarında alıcılarını bekliyor.


Kia Rio’nun Fiyatı Nedir ? 

Yüksek donanımı, sergilediği üstün performansın yanında Kia Rio fiyatı ile sahiplerinin yüzünü güldürmektedir. 2018 itibariyle ;

 +  Cool 1.25 modelinin anahtar teslim fiyatı  71.500 TL 

 +  Elegance 1.25 modelinin anahtar teslim fiyatı  73.500 TL 

 +  Cool 1.4 ( 4 ileri ) modelinin anahtar teslim fiyatı   78.500 TL 

 +  Elegance 1. 4 ( 4 ileri ) modelinin anahtar teslim fiyatı   81.500 TL 

 +  Cool 1.4 ( 6 ileri ) modelinin anahtar teslim fiyatı  90.900 TL 

 +  Elegance 1. 4 ( 6 ileri ) modelinin anahtar teslim fiyatı  95.200 TL 

 +  Cool 1.4 Dizel modelinin anahtar teslim fiyatı  80.900 TL 

 +  Elegance 1. 4 Dizel modelinin anahtar teslim fiyatı  92.000 TL 

 +  Prestige 1.4 Dizel modelinin fiyatı ise  101.900 TL 

Aracın ikinci el piyasasına baktığımızda yazının yazıldığı bu zamanlarda, Kia Rio ikinci el araçları  17.450 TL – 98.000 TL  arası fiyatlarda hali hazırda satışta bulunuyor.

Aldığınız zaman satması kolay olan bir araç ve yakıt tüketiminin az olması, şehir içi için ideal bir araç olması ve ikinci el fiyatlarının düşük olması Kia Rio’yu almanız için gereken sebeplerden birkaçı olarak sayılabilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -